הישראלים תרמו כ-5 מיליארד שקל ב-2017

התרומות הפילנתרופיות בישראל צומחות בהתמדה ■ הישראלים דורשים זיכוי מס רק על כשליש מסך התרומות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
חבילות שי של עמותות
חבילות שי של עמותותצילום: דודו בכר
אבי וקסמן
אבי וקסמן

משקי הבית והחברות בישראל תרמו כ-5 מיליארד שקל ב-2017 - כך עולה מנתונים שפירסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על המוסדות ללא כוונת רווח (מלכ"רים). התרומות מישראל הצטרפו להכנסות המלכ"רים ממקורות אחרים - כגון העברות מהממשלה בגין שירותים שהם מספקים לה, הכנסות ממכירת שירותים לציבור ותרומות מחו"ל.

סך ההכנסות של המלכ"רים מכל המקורות, לפי הסקר המדגמי של הלמ"ס, טיפס ב-2017 ב-5.5% (במונחים נומינליים), ל-152.9 מיליארד שקל. התוצר של המלכ"רים היה 5.8% מהתמ"ג - שיעור דומה לחלקו בתמ"ג בשנים האחרונות. מלבד כ-493 אלף המתנדבים במלכ"רים, הם העסיקו שכירים בנפח השווה ערך ל-494 אלף משרות מלאות, מתוך כ-3.6 מיליון משרות בכלל המשק.

כדי לעודד את התרומות, החוק מאפשר למי שתורם לארגונים שקיבלו אישור מיוחד (אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה) לדווח לרשות המסים על תרומתו, בתנאי שהיא עולה על 180 שקל בשנה, ולקבל זיכוי מס של 35% מסך התרומה - או 23%, במקרה של תרומות מעסקים. למרות זאת, רק מיעוט מהתרומות מדווחות לרשות המסים לשם קבלת זיכוי מס, חלקן מפני שהן קטנות מדי, ורבות אחרות מפני שהתורמים שוכחים אותן או נרתעים מההליך הנדרש.

ב-2015, השנה האחרונה שנתוניה מתפרסמים עתה, דווחו לרשות תרומות מישראל בסך כ-1.8 מיליארד שקל, לעומת כ-1.7 מיליארד שקל בשנה הקודמת. מתוך סך התרומות המדווחות, מעט יותר ממחצית (50.5%) התקבלו מכ-14 אלף עסקים, והמחצית השנייה - מכ-93 אלף משקי בית. כ-1% מהעסקים שדיווחו על תרומות תרמו יותר ממיליון שקל כל אחד. כ-2% ממשקי הבית שדיווחו לרשות המסים על תרומותיהם תרמו כל אחד יותר מ-50 אלף שקל - ותרומות גדולות אלה היוו יחד כ-56% מסכום התרומות המדווחות של משקי הבית.

מגזר המלכ"רים כולל את כל המוסדות שאינם למטרת רווח, והוא רחב בהרבה מעמותות צדקה ורווחה. הוא כולל, למשל, את האוניברסיטאות והמכללות, את קופות החולים ובתי החולים, ארגונים להגנת הסביבה, ארגוני דת ובתי כנסת, ואיגודי עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker