יומנו של סגן שר האוצר: פגישות עם ראשי חברות הביטוח ואי.די.בי – וגם עם עופר עיני

היומן של יצחק כהן מש"ס פורסם בעקבות בקשה שהגישה תנועת הצלחה ■ יומן הפגישות אינו מעיד על פגישות רבות עם כחלון, אבל גדוש בפעילות מקצועית

אבי וקסמן
אבי וקסמן
סגן שר האוצר, יצחק כהן
סגן שר האוצר, יצחק כהןצילום: מוטי מילרוד

יצחק (איציק) כהן נחשב סגן שר פעיל ומקצועי, שאינו רואה בתפקידו המיניסטריאלי במשרד האוצר רק סידור עבודה נוח. יומן הפגישות שלו מ-2017, שנחשף היום (ב'), מגלה שפע של פעילות בנושאים הקרובים ללבו של סגן השר כהן – ובייחוד בנושאי מס, ביטוח ושוק ההון. היומן פורסם בעקבות בקשה לפי חוק חופש המידע שהגישה תנועת הצלחה לחשיפת יומניהם של כל השרים, סגני השרים והמנכ"לים של משרדי הממשלה.

כהן כיהן עד ינואר כחבר כנסת מטעם ש"ס, לפני שהתפטר מהכנסת כדי לפנות מקום לחבר כנסת אחר, לפי החוק הנורווגי. בעבר היה כהן שר הדתות, אחר כך מונה לסגן שר האוצר בתקופת השר יובל שטייניץ, וחזר לתפקיד זה בתקופת השר הנוכחי, משה כחלון.

יומן הפגישות של כהן אינו מעיד על פגישות רבות עם כחלון, אבל גדוש בפעילות מקצועית, לרבות פגישות עם ראשי האגפים במשרד האוצר – כגון החשב הכללי רוני חזקיהו וראש רשות המסים ב-2017 משה אשר – ועם נציגי רשות שוק ההון, בראשות הממונה היוצאת, דורית סלינגר. לצד ניחומי אבלים רבים, היומן מעיד גם על פגישות לא מעטות עם מנהלי חברות ביטוח, כגון עופר אליהו, שהיה ב-2017 מנכ"ל מגדל; יונל כהן, שהיה מנכ"ל מגדל לפני אליהו; יוחנן דנינו, לשעבר מפכ"ל משטרת ישראל, שהיה ב-2017 יו"ר מגדל; ויאיר המבורגר, יו"ר קבוצת הראל. כהן גם השתתף באירועי הרמת כוסית וקביעת מזוזה של איגוד חברות הביטוח.

סגן שר האוצר פגש ב-2017 את אלכס פולק, מנהל הפעילות בישראל של ענקית ניהול תיקי ההשקעות בלקרוק – בליווי הלוביסטיות עליזה גורן ונועה גונן. עם גורן נפגש כהן גם בנפרד, ביוני, וביולי הוא נפגש עם מנכ"ל בזק מזרחי טפחות, אלדד פרשר. בנובמבר האחרון פגש כהן את שלום לפידות, מנכ"ל אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין, בלוויית סמנכ"לית הרגולציה של החברה – פרח לרנר, לשעבר יועצת לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ביומן של כהן מ-2017 חוזרים ומופיעים דיונים לגיבוש ההסכם החדש בין הממשלה לקרן קיסריה, שנחתם לפני כחודשיים. ההסכם מאריך את הפטור ממס שממנו נהנית הקרן – המשותפת לממשלה ולמשפחת רוטשילד – בתמורה לתרומות של מאות מיליוני שקלים לפרויקטים בתחום ההשכלה הגבוהה, וגם לשחרור קרקע לבנייה של פרויקט מחיר למשתכן באור יהודה.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני; שר האוצר משה כחלון; סגן שר האוצר יצחק כהן; מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד
סגן השר כהן בין ח"כ משה גפני, השר משה כחלון ומנכ"ל האוצר שי באב"דצילום: אוליבייה פיטוסי

כהן השתתף ב-2017 ב-14 פגישות לפחות בנושא קרן קיסריה. בחלקן השתתף סגן יו"ר הקרן, גיא סברסקי, ואחרות היו פגישות ממשלתיות פנימיות – עם נציגים של רשות המסים, רשות מקרקעי ישראל ואגף התקציבים במשרד האוצר, בהן הובילו את הנושא מי שהיתה סגנית הממונה על התקציבים לענייני מקרו, יעל מבורך, ומי שהחליף אותה בתפקיד, יוגב גרדוס.

כהן עסק בשנה שעברה גם בנושא הרפורמה במשק החשמל. בספטמבר נפגש עם שר האנרגיה יובל שטייניץ, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי, הממונה על התקציבים שאול מרידור ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. בנפרד נפגש כהן גם עם יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, וכן עם צרפתי לבדו. עוד נועד כהן עם עמוס לסקר, לשעבר מנכ"ל חברת החשמל וכיום ראש פורום יצרני החשמל הפרטיים. בנובמבר עמד כהן בראש פגישה בנושא "חשמל כשר" בהשתתפות אנשי רשות החשמל, ובהם היו"ר אסף אילת.

בנובמבר מופיעה ביומן של כהן גם פגישה עם יו"ר ההסתדרות ניסנקורן המוגדרת "בארבע עיניים". כמו כן, בספטמבר נפגש כהן עם קודמו של ניסנקורן בתפקיד, עופר עיני, שכיהן אז כיו"ר ההתאחדות לכדורגל.

גם נושא הדיור העסיק את כהן ב-2017. הוא השתתף בכמה דיונים בנושא "שכירות רוכשת" – מודל שמקדם סגן השר באמצעות החברה הממשלתית דירה להשכיר, ועדיין לא יושם. המודל אמור לאפשר לצעירים לשכור דירה, ואחרי כ-18 שנות שכירות לרכוש אותה תמורת תשלום קטן. כהן השתתף גם בדיונים בנושא מס הדירה השלישית שקידם כחלון – מס שנגנז בינתיים, לאחר שבג"ץ פסל את הליך החקיקה שלו.

מפעם לפעם נפגש כהן עם מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלו. על רקע פגישות אלה בולט דיון אחר שנערך במשרד האוצר בתחילת יוני 2017, וכותרתו, לפי היומן, "התייעצות בנושא שער המטבע" – נושא שבו עוסק בעיקר בנק ישראל. שער הדולר אז היה כ-3.55 שקלים. לפי יומנו של כהן, לא השתתף בדיון נציג מבנק ישראל. רשימת המשתתפים כוללת את הנהלת משרד האוצר לצד אנשי הכלכלה אהרן פוגל, יעקב שיינין, ויקטור מדינה ורפי מלניק, שהיה חבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל, הקובעת את הריבית במשק, עד אוקטובר 2014.

בתחילת ינואר 2018 (הימים הראשונים של ינואר האחרון נכללים ביומן שנחשף) הוזמן כהן לדיון אצל ראש הממשלה בנושא מדיניות המס בישראל בעקבות הרפורמה במס שהוביל נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. עוד כולל היומן של סגן השר השתתפות בדיוני ועדת קוצ'יק, לבחינת סמכויותיה של הנהלת משרד האוצר; פגישה עם "עו"ד חודק" – ככל הנראה דוד חודק, ראש משרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'; ופגישה עם חיים רמון בתל אביב. בפברואר 2017 הוקדשה שעה ביומנו של כהן – לשעבר איש קבע בחיל האוויר, בדרגת רב-סמל ראשון - ל"מטווח - להביא תעודת זהות ורישיון נשק, אקדח ומחסניות".

אין ודאות כי היומן שהגיש כהן כולל את כל הפעילויות שבהן השתתף, או כי כל הפגישות המופיעות בו יצאו לפועל. יש לציין כי בניגוד ליומנים שהגישו כמה מהשרים בעבר, היומן של כהן כמעט אינו כולל מחיקות שנועדו לצנזר פגישות רגישות. עם זאת, בתנועת הצלחה אומרים כי "על אף בקשה מפורשת ועל אף הוראות מפורשות של הדין ושל היחידה הממשלתית לחופש המידע, לא נמסר היומן בפורמט פתוח המאפשר חיפוש, אלא בקבצים סרוקים וסגורים".

אלעד מן, היועץ המשפטי של תנועת הצלחה, אמר: "חשיפת היומן הזה היא חלק נוסף בפרויקט עקבי ומתמשך של גילוי יומני בכירים בשירות הציבור. ‏‎‎יומן הוא חלק בפסיפס של מידע שממנו צומחים הקשרים ותובנות. בצירוף מסמכי החלטה, עמדות בשימוע, פרוטוקולים ונתונים כמותיים אפשר ללמוד לא מעט על גיבוש מדיניות והתהליכים שעיצבו אותה, כמו גם על פגמים שאולי נפלו בה ובהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker