הממונה על ההגבלים העסקיים אישרה את מיזוג אלביט ותעש

האישור ניתן למרות שהמיזוג ייצר גוף שמספק כ-30% מהרכש של משרד הביטחון וכ-40% מהרכש היבשתי של צה"ל ■ הממונה קבעה שלמרות זאת, למשרד הביטחון יש מספיק כוח מול החברה הממוזגת

חגי עמית
חגי עמית
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

המכשול האחרון מעל עסקת המיזוג של תעש ו אלביט הוסר היום (א') כאשר הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין אישרה את המיזוג. הלפרין אישרה את המיזוג ללא כל התניות, לאחר שהגיעה למסקנה כי בתחומים המרכזיים של פעילותן של שתי החברות - אין חפיפה במוצרים והשירותים שהן משווקות. ולאור זאת אין במיזוג חשש לפגיעה משמעותית בתחרות.

האישור ניתן למרות שהמיזוג ייצר גוף שמספק כ-30% מהרכש של משרד הביטחון ושל כ-40% מהרכש היבשתי של צה"ל.

הממונה על ההגבלים העסקיים נימקה את החלטתה בכך שלמשרד הביטחון מעמד ייחודי  בענף התעשיות הביטחוניות - הוא הלקוח המרכזי, הרגולטור ומקדם מכירות בחו"ל. לאור זאת אין לה חשש להפעלת כוח שוק על ידי החברה הממוזגת כלפי משרד הביטחון.
הלפרין גם העריכה כי החברה הממוזגת לא תחסום מתחרים על ידי פגיעה באספקה של תשומות שונות שנדרשות להם לייצור מערכות אחרות, וכי כוחו של משרד הביטחון יתן לו יכולת למנוע פגיעה של החברה הממוזגת בתשומות הנדרשות למתחריה.

הלפרין התייחסה באופן פרטני לגורל החברה הממשלתית תומר - שתחזיק אחרי המיזוג בפעילות שהיתה חלק מתעש לפני העסקה, ותופרד מתעש במסגרת המיזוג - ותישאר בידי המדינה. תומר תעסוק ביצור מערכות הנעה רקטיות - קלות וכבדות.

על פי הסכם ההפרטה, החברה הממוזגת תקבל, את הידע הדרוש לייצור מערכות הנעה רקטיות קלות, אבל הפעילות הקשורה במערכות ההנעה הקלה תישאר בידי תומר.

הסכם ההפרטה אמור להבטיח אספקת מערכות הנעה רקטית קלה על ידי תומר לתעשייה האווירית ולרפאל במשך 13 שנים, על בסיס ידע שיהיה שייך לאלביט-תעש. על אלביט-תעש נאסר להתערב בפעילות זו של תומר.

עוד נושא שהלפרין התייחסה אליו בפירוט הוא האפשרות שאלביט-תעש תפגע ביכולת של מתחריה להתממשק עם מערכת צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי), אותה היא מייצרת. משרד הביטחון הבהיר לממונה לבקשתה, כי הוא ינהיג במערכת הצי"ד "ארכיטקטורה פתוחה" שתאפשר למתחרים להשתלב בה.

הממונה על ההגבלים העסקיים התמודדה במהלך הבחינה רק עם טענות של יצרן בינוני אחד בתעשייה הבטחונית שטען כי ייפגע מהמיזוג - ולא שוכנעה כי טענותיו מוצדקות.

עוד קודם לאישור הממונה על ההגבלים קיבלה אלביט אישור למיזוג מהוועדה לצמצום הריכוזיות, שגם בראשה יושבת הלפרין. אלביט אינה מוגדרת כגורם ריכוזי במשק הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker