תואר מפוקפק ומכרז תמוה: המינוי המוזר של סמנכ"ל הכספים בחברה למתנ"סים

איך מונה אדם עם תואר דוקטור בכלכלה לא מוכר בהתכתבות מאוניברסיטה בקוסטה ריקה לסמנכ"ל הכספים בפועל של החברה הממשלתית למתנ"סים, המגלגלת מחזור של 750 מיליון שקל? ■ שי רייכנר: "בכל המסמכים ציינתי מהיכן התואר, וממילא לא קיבלתי או ביקשתי דבר בגינו"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נפתלי בנט חברה למתנ"סים
יו"ר החברה למתנ"סים אביעד פרידמן (מימין), שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"ל החברה רז פרויליך צילום: אמנון פנחס / החברה

קורות חייו של שי רייכנר, כפי שהוא מציג אותם, מרשימים מאוד. מאז 2015 הוא מנהל היחידה הכלכלית בחברה למתנ"סים — חברה ממשלתית המפוקחת על ידי רשות החברות, ומעסיקה כ–4,000 עובדים. היא חולשת לא רק על הפעלת מתנ"סי ישראל — אלא גם על פעילות החינוך של קרן קרב בבתי הספר, וכן על תוכנית הילה לסיוע לנוער בסיכון. מאז נכנס נפתלי בנט לתפקיד שר חינוך, הוא מקדם את החברה למתנ"סים, והפך אותה ליחידת ביצוע של המשרד כך שתחומי פעילותה ללא דרישות מכרז הורחבו מאוד. זאת גם הסיבה לקפיצה במחזור פעילותה לכ–750 מיליון שקל בשנה — לעומת כ–430 מיליון שקל ב–2015.

כך מתאר רייכנר, רק בן 35, חובש כיפה, ותושב היישוב הדתי יד בנימין, את תפקידו: "אחראי על אגף איתנות פיננסית בחברה, פיתוח כלכלי של החברה למתנ"סים בראייה ארצית, אחריות ישירה על מחלקות היתרון לגודל, ספורט ופרסום בדיגיטל". רייכנר מונה תחומי אחריות נוספים: "ניתוח ופילוח המתנ"סים בהיבט הפיננסי, פיתוח יזמות ועוגנים כלכליים חדשים, סיוע למחלקות במטה החברה, בכל הקשור לבניית תוכניות עסקיות וראייה תפעולית".

טועה ומטעה

הגיוני שאת התפקיד הכלכלי־עסקי הזה בחברה ממשלתית ינהל מי שהגיע מרקע של כלכלה או מינהל עסקים. ואכן, בקורות חייו מציין רייכנר כי הוא בעל תואר דוקטור בכלכלה. כשהוצג בפני דירקטוריון החברה באי־מייל שנשלח לחברי הדירקטוריון ב–10 בינואר 2015, תיאר סמנכ"ל הכספים של החברה, מאיר בינג, את תהליך הבחירה: "קיבלנו עשרות קורות חיים. מתוכם, 50 עברו את הזימון הראשוני, וארבעה הגיעו לשלב הסופי. ביצענו סבב ראיונות, ובחרנו את שי רייכנר — הוא בעל דוקטור בכלכלה ותואר שני במשפטים".

אלא שבינג טועה ומטעה. רייכנר התקבל לתפקיד הכלכלי בלי שלמד קורס אחד בכלכלה. את התואר הראשון שלו עשה בחינוך גופני, ומשם המשיך לתואר שני בלימודי משפט ללא משפטנים באוניברסיטת בר־אילן. זהו לא תואר במשפטים (llm), כפי שמתאר בינג וכותב רייכנר בקורות החיים שלו — אלא, כפי שמפרטת אוניברסיטת בר־אילן באתרה: "תואר שני בלימודי משפט במסלול מיוחד ללא תזה לבוגרי מדעי החברה ולבוגרי מדעי הרוח (.M.A), המתקיימת במסלול מקוצר בשנה אחת. תוכנית הלימודים מציעה מגוון רחב של קורסים בתחומים שונים של המשפט הציבורי, דיני משפחה, דיני עבודה ודיני חוזים, תוך הקפדה על שילוב היבטים מעשיים". לא נלמדים במהלך התואר קורסים בכלכלה.

בתואר ה"דוקטור" בכלכלה זכה רייכנר — בלי שנדרש להשלמות או תזה — מאוניברסיטת אימפרסיאל בקוסטה ריקה, שאותו עשה בהתכתבות, ובלי שכף רגלו דרכה במוסד הזה. כפי שנחשף כבר ב–TheMarker, התארים האלה, שאינם מוכרים, נעשים דרך חברות מסחריות. המשווק המרכזי של המוסד בקוסטה ריקה היה העבריין המורשע עקיבא פרדקין, מי שעומד במרכז חקירת משטרה מתמשכת כבורג מרכזי בתעשיית התארים המזויפים בישראל.

ממשרד החינוך נמסר כי "המוסד הנ"ל מופיע ברשימת המוסדות להשכלה גבוהה של קוסטה ריקה כמוסמך להעניק תארים אקדמיים. עם זאת, על פי מידע שנמסר לנו משגרירות קוסטה ריקה בישראל, אין לאוניברסיטת אימפרסיאל בקוסטה ריקה הכרה של הרשויות המוסמכות במדינה להענקת תארים שלישיים. יובהר כי תארים שלישיים מהמוסד לא יוערכו בעתיד לצורכי דירוג ושכר במגזר הציבורי".

רייכנר, שכאמור לא למד לפני הדוקטורט קורס אקדמי אחד בכלכלה, כתב עבודה על ההון השחור בישראל — ונהפך לדוקטור. בעבודת הדוקטורט שלו, המהווה בעיקר סקירת ספרות, ולא מחקר, הוא אינו מציין שם של מנחה, ובניגוד למקובל, גם אינו מודה לו, מסיבה פשוטה — הוא נעשה ללא מנחה אקדמי.

תואר הדוקטור בכלכלה של מנהל היחידה הכלכלית בחברה למתנ"סים אינו מוכר בישראל, ולכן לא מקנה קידום במגזר הציבורי העלאה בשכר. זה לא מפריע לרייכנר לציין אותו בקורות חייו ובתכתובות פנימיות, שבהן הוא משתמש בתואר ד"ר לצד שמו. אגב, בקורות חייו הוא כותב לעתים את שם המוסד שממנו קיבל את הדוקטורט, בלועזית, וללא שם המדינה קוסטה ריקה. במקומות אחרים הוא פשוט כותב "בעל דוקטורט בכלכלה", ללא שם המוסד או המדינה שממנה הגיע.

בחברה למתנ"סים או ברשות החברות מעולם לא בדקו את התואר. גם דירקטוריון החברה לא מקשה עם שאלות בנושא.

רייכנר מסר בתגובה כי "התואר הוא מאוניברסיטה שהיא מוסד ידוע ומוכר בקוסטה ריקה, ומשכך אין מניעה בשימוש בתואר ד"ר. בכל המסמכים ציינתי מהיכן התואר, כשמול מקום העבודה הבהרתי שלא עברתי תהליכי שקילות מול משרד החינוך, וממילא לא קיבלתי או ביקשתי דבר בגין התואר".

"מנהל יחידה כלכלית לא צריך תואר בכלכלה"

מבט על המכרז שבו זכה רייכנר מעלה עוד כמה שאלות קשות. אף שבמכרז מפורטים תחומי הפעילות של היחידה כמו "יזמות עסקית בשיתוף חברות עסקיות, הפעלת מיזמים חברתיים עסקיים, פרויקטים כלכלים שהחברה למתנ"סים תחליט להפעילם באמצעות היחידה הכלכלית" — תנאי הסף אינם כוללים דרישה ברורה להשכלה בתחום הכלכלה או בתחומים משיקים.

לפי המכרז, שלא עבר את אישור רשות החברות, מכיוון שלא מדובר לכאורה בתפקיד בכיר, המועמד צריך להיות "בעל תואר מוסמך ממוסד להשכלה גבוהה או תואר אקדמי המוכר על ידי משרד החינוך באחד המקצועות הבאים: כלכלה, מינהל עסקים, משפטים, לימודי משפט, ראיית חשבון, הנדסת תעשייה וניהול". לימודי משפטים — התואר השני של רייכנר — הם הלימודים היחידים הקיימים בתנאי הסף, שבהם לא לומדים אף קורס בכלכלה.

מבדיקת קורות חייו של רייכנר מול דרישות המכרז עולה כי הם חופפים ממש. לא רק שבסעיף "השכלה" הושחלו "לימודי משפט", במכרז נכתב במפורש כי נדרש "ניסיון ניהולי כמנכ"ל או סמנכ"ל ב–2012–2014".

בכיר בנציבות שירות המדינה — שאינה מפקחת על החברות הממשלתיות — שאליו נשלח המכרז לבקשת TheMarker, לא הבין מדוע נדרש לציין שנים כה ספציפיות עבור ניסיון ניהולי, וקבע כי לא מדובר בתנאי מקובל. מבדיקת קורות חייו של רייכנר עולה כי בדיוק בשנים האלה הוא ניהל מתנ"ס.

תנאי סף נוסף במכרז הוא "יתרון למועמד שהוכיח גידול משמעותי בהיקף התקציב של הגוף שאותו ניהל". ואכן, רייכנר היה מנהל מתנ"ס מוצלח, והוכיח עלייה בהיקף התקציבי שלו. תנאי אחרון היה "יתרון בהיכרות עם החברה למתנ"סים". גם בתנאי זה עמד רייכנר. כמנהל מתנ"ס, יש לו היכרות מוקדמת, ולא מוכחשת, עם החברה למתנ"סים.

לו היו מסתפקים בחברה למתנ"סים במכרז התמוה, שקובע כי מנהל יחידה כלכלית לא צריך השכלה בכלכלה, אלא בלימודי משפט ללא משפטנים למשל, ניחא — אלא שבמאי האחרון עשתה החברה למתנ"סים צעד גדול נוסף, ומינתה את ה"ד"ר לכלכלה" לסמנכ"ל הכספים בפועל לאחר עזיבתו הבהולה של הסמנכ"ל הקבוע לתפקיד אחר.

בניגוד לטענה ש"מנהל יחידה כלכלית" הוא תפקיד זוטר, הרי סמנכ"ל כספים של חברה בסדר גודל כזה הוא כבר תפקיד בכיר מאוד. דליה נרקיס, יו"ר ועדת הכספים בחברה למתנ"סים, מודה ביושר שרייכנר לא היה עומד מעולם בתנאי הסף לו היה ניגש למכרז לתפקיד סמנכ"ל הכספים. בנוהל רשות החברות לבחירת עובדים בכירים בחברות ממשלתיות נכתב כי נושא משרה פיננסית בכירה יהיה "בעל השכלה פיננסית או בעל השכלה רלוונטית, וכשיר להתמנות כדירקטור בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית".

ואולם נרקיס טוענת כי למילוי מקום לתפקיד כה בכיר לא נדרשים תנאי סף. כשהיא נשאלת מדוע מלכתחילה נבחר אדם ללא רקע כלכלי לתפקיד מנהל היחידה הכלכלית, היא מביאה טיעון מעניין. לטענתה, ייתכן שלא היה צריך להשתמש בשם "יחידה כלכלית", כי היא לא בדיוק פועלת בתחומים כלכליים. אם כך, מדוע מונה לתפקיד דווקא רייכנר, ולא המנכ"ל למשל, לאישיות הכלכלית הבכירה בחברה? אמירתה של נרקיס גם לא עולה בקנה אחד עם האופן שבו מתאר רייכנר את התפקיד בקורות חייו, או בדרישות המכרז לראש היחידה הכלכלית.

גם נרקיס בטוחה שלרייכנר יש "תואר שני במשפטים". את תואר הדוקטור, לדבריה, מעולם לא בדקה. נרקיס מקווה שבקרוב ימונה סמנכ"ל כספים קבוע, לאחר מכרז, בעל השכלה כלכלית מוכרת. ואולם לא ברור על מה היא מסתמכת; המכרז לתפקיד כבר נכשל פעם אחת, ורייכנר ממשיך למלא את התפקיד.

"העובד אינו מועמד לתפקיד הסמנכ"ל"

תגובת החברה למתנ"סים: "למשרה נקבעו תנאי סף רלוונטיים, שאינם כוללים דרישה לתואר כלכלי. תהליך הבחירה התבצע לפי כל דין, כשלא ניתן משקל לתואר השלישי, ואף הוצהר על ידי המועמד שהתואר עדיין לא הוכר על ידי משרד החינוך. ממילא לא ניתן תגמול בתפקיד זה עבור תארים אקדמיים. היחידה הכלכלית מנתה ארבעה אנשים בעת הקמתה, ועסקה בפיתוח כלכלי. כיום היא נקראת היחידה לפיתוח כלכלי, והיא אחראית על פעילות של כ–10 מיליון שקל, מתוך מחזור של כ-750 מיליון שקל בחברה למתנ"סים.

"בנוגע למילוי המקום, עם עזיבת סמנכ"ל הכספים במאי האחרון מינה הדירקטוריון, שבו יש נציגות לרשות החברות, את העובד לממלא מקום סמנכ"ל הכספים, נוסף על תפקידו, ללא קבלת תגמול נוסף, ועד להשלמת הליך האיתור, שצפוי להסתיים בשבועיים הקרובים, ושאליו העובד כלל אינו מועמד. כל ההחלטות לעניין הכספים מתקבלות על ידי כל הגורמים המקצועיים והאחראיים, לרבות החשב, המנכ"ל, יו"ר הדירקטוריון ויו"ר ועדת הכספים. העובד לא מוגדר כעת, ולא היה מוגדר בשום שלב, נושא משרה בכיר מבחינת רשות החברות".

מרשות החברות הממשלתיות נמסר: "הנושא בבדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker