ביה"ד דחה את בקשת השביתה של עובדי נמל אשדוד: "העובדים חושבים שהם מנהלי הנמל"

בקשתם של עובדי נמל אשדוד לשבות מחר נדחתה בבית הדין לעבודה - שאף הוציא צו מניעה נגד השביתה, לבקשת ההנהלה, והעיר כי העובדים התנהגו לא בתום לב

טלי חרותי-סובר
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הוציא היום (ד') צו מניעה נגד שביתה בנמל אשדוד, לאחר שלפני שבועיים הכריזו עובדי הנמל על סכסוך עבודה, שהיה אמור לאפשר השבתה בתוך 14 יום. כמה ימים אחרי ההכרזה על סכסוך העבודה, הנהלת הנמל הגישה בקשה לצו מניעה כנגד השביתה. היום קיבל בית הדין את עמדת ההנהלה.

הכרזת סכסוך העבודה נשענה על כמה עילות. הראשונה היא הטענה שהחברה הוציאה למיקור חוץ את פריקת מכולות הברום. הדבר קרה בעקבות החלטה של עיריית אשדוד והמשרד לאיכות הסביבה שלא להכניס את הברום דרך המסוף הדרומי, אלא רק הצפוני, שם פורקים את המכולות עובדים של חברה חיצונית. בית הדין קיבל את טענת החברה כי זו שביתה פוליטית נגד החלטה שלטונית, ומשום כך היא אינה חוקית.

עילה נוספת היתה הטענה שההנהלה מבצעת מיקור חוץ בפריקת המלט, כשהיא מאפשרת  לעובדי היבואן לעשות שימוש במתקן. הנהלת הנמל טענה כי אין כל כוונה לפרוק מלט באמצעות עובדים שאינם עובדי הנמל, וכי שיבוץ העובדים נעשה בדיוק על פי ההסכם הקיבוצי הקובע העסקת עובד אחד. בית הדין קיבל את הטענה שאין מדובר במיקור חוץ, אלא בסוגיה המוסדרת בהסכם קיבוצי.

העילה השלישית היא נושא ההדרכה – העובדים טענו שההנהלה קובעת חד-צדדית את שיבוצי העובדים להדרכות הנדרשות בנמל. בית הדין קיבל את עמדת הנמל שלפיה שיבוץ עובדים להדרכות נמצא בתחום הסמכות של ההנהלה, והוא אף מוסדר בהסכם קיבוצי.

בית הדין אף העיר כי הוא מתרשם שהעובדים סבורים "ולא בפעם הראשונה, כי הם יכולים לנהל את הנמל במקום ההנהלה". עוד קבע בית הדין כי דווקא התנהלותם של העובדים, ולא התנהגות ההנהלה, נגועה בחוסר תום לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker