יעילות שיא: שיכון ובינוי החליפה בעלים - ובפחות מ-24 שעות קיבלה מתנה מהמדינה

ההסבר למהירות שבה החברה הוחרגה מחוק הריכוזיות: השאיפה לאפשר לחברה להתמודד במכרז הרכבת הקלה בירושלים ■ גם דוראד הוצאה מרשימת הגופים הריכוזיים

אורה קורן
נתי סיידוף ושרי אריסון במעמד החתימה על מכירת שיכון ובינוי
נתי סיידוף ושרי אריסון במעמד החתימה על מכירת שיכון ובינוי
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים שברה היום (ג') שיא בתגובה מהירה להתפתחויות במשק: בתוך פחות מ-24 מאז הושלמה עסקת שיכון ובינוי - שנמכרה על ידי קבוצת אריסון השקעות לנתי סיידוף - הודיעה הרשות על הוצאת החברה מרשימת הגופים הריכוזיים במשק, ועל כך ששינוי הבעלות מאפשר לחברה להשתתף במכרז הרכבת הקלה בירושלים. זהו זמן תגובה קצר באופן חריג.

בנוסף, ההודעה יצאה אף שבדרך כלל רשות ההגבלים מפרסמת את רשימת הגופים הריכוזיים במשק בסוף כל שנה. מהרשות נמסר כי זה אינו המקרה הראשון של דיווח על הרשימה המתבצע מחוץ למסגרת השנתית. בכל זאת המהלך מעורר תהיות, מפני שדוראד - שגם אותה החריגה הרשות היום מהחוק - חיכתה זמן מה עד שפורסם כי הוצאתה מהרשימה.

מקורות ברשות ההגבלים אמרו כי המהירות הפעם נבעה מכך שברשות ההגבלים רצו לא לשבש את האפשרות של שיכון ובינוי להתמודד במכרז הרכבת הקלה בירושלים. לפני כחודשיים ניתנה חוות דעת של ועדת הריכוזיות במשק, שלפיה הוועדה ממליצה לא לאפשר לשיכון ובינוי לגשת למכרז. ברשות ההגבלים סברו כי זהו מהלך המהווה שינוי נסיבות רציני, שעלול לשמוט את הקרקע מתחת למכרז. לפיכך, מיד לאחר שהושלמה העברת הבעלות, מיהרה הרשות לפרסם כי החברה תוכל להשתתף במכרז.

שיכון ובינוי נכללה ברשימת הגופים הריכוזיים, מכיוון שהיתה חלק מקבוצת אריסון. לקבוצה יש אחזקה פיננסית ניכרת ב בנק הפועלים ואחזקות ריאליות המצטברות לסכום ניכר. שיכון ובינוי לבדה אינה מגיעה לרף ההופך אותה לריכוזית. החברה פעילה בתחומי נדל''ן ותשתיות, ועסקה בין היתר בפרויקטים הנוגעים לאנרגיה סולארית באשלים ולרכבת הקלה במרכז הארץ.

כשנחקק חוק הרכוזיות ב-2013, נמתחה ביקורת על הרף שמעליו נדרשו חברות למכור נכס ריאלי או פיננסי משמעותי. לרף לא הגיעו גופים גדולים במשק כמו קבוצת אריסון. הרגולטורים ציינו כי בכל מקרה אותם גופים ריכוזיים יצטרכו לוותר בעתיד על נכס ריאלי או פיננסי משמעותי כשיצמחו. החוק מאפשר לחברות למכור נכסים משמעותיים עד סוף 2019. נסיונות המכירה של בנק הפועלים למשקיעים זרים בשנה החולפת נתקלו בקשיים, ואריסון החליטה להיפרד משיכון ובינוי. לחברה גם נקשרו באחרונה חשדות למתן שוחד במכרזים בחו"ל, שלא היו לרוחה של אריסון.

בהודעה של רשות ההגבלים צויין כי גם דוראד יוצאת מרשימת הגופים הריכוזיים, משום שקצא"א (קן צינור אשקלון-אילת) - גוף ריכוזי במשק - למעשה אינה שולטת בה. מקורות ברשות ההגבלים אמרו כי ברשות התקשו בעבר לקבוע את מידת השליטה של קצא"א בדוראד, משום שלא התקבלו נתונים מקצא"א. באחרונה התקבלו הנתונים, והתברר כי אכן קצא"א אינה שולטת בדוראד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker