אורון על התאונה בגלבוע: "המנהרה והמנוף לא קרסו; כבל משאית נקרע ופגע בפועלים"

אורון פועלת בפרויקט תחנת הכוח "אגירה שאובה" בגלבוע כקבלן משנה של אלקטרה בע"מ ושיכון ובינוי ■ העבודות נעשות באמצעות החברה הבת של אורון פמקו ■ מניית אורון יורדת הבוקר ב-0.5% בלבד – והמניה משלימה נפילה של 15% ב-12 החודשים האחרונים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם התאונה בגלבוע, בסוף השבוע
ערן אזרן

קבוצת ההנדסה והתשתיות אורון , שבשליטת יואל וגיל עזריה, ממשיכה בתחקור תאונת העבודה בפרויקט תחנת הכוח "אגירה שאובה" בגלבוע שאירעה בסוף השבוע, ובה נהרג פועל אחד ושמונה אחרים נפצעו.

"בניגוד לדיווחים, המנהרה והמנוף שפעל מעל לפיר לא קרסו. מהבדיקה הראשונה שנערכה, עולה שנקרע הכבל של משאית המנוף של קבלן המשנה, וכתוצאה מכך נפגעו פועלים שנמצאו בפיר", מסרו הבוקר מקבוצת אורון.

באורון הבהירו עוד: "האירוע נמצא עדיין בשלבי בדיקה, ואנו פועלים בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים לחקירה. אנו משתתפים בצער המשפחה על אובדן יקירה ומאחלים החלמה מהירה לפצועים מהאירוע".

אורון פועלת בפרויקט תחנת הכוח "אגירה שאובה" בגלבוע כקבלן משנה של אלקטרה ושיכון ובינוי. העבודות נעשות באמצעות החברה הבת של אורון פמקו, שמנוהלת על ידי אריק לוי. למרות האירועים, מניית אורון יורדת הבוקר ב-0.5% בלבד - והמניה משלימה נפילה של 15% ב-12 החודשים האחרונים.

הפרויקט בהפסדים

פרויקט אגירה שאובה, שנמצא כעת בהליכי הקמה, הוא של החברות שיכון ובינוי ואלקטרה בנייה, ואורון פועלת באתר כקבלן משנה, באמצעות החברה שורה ופמקו הנדסה, המוחזקות על ידה. מטרת הפרויקט היא הקמה של תחנת כוח הידרואלקטרית שמתוכננת לפעול בטכנולוגיה של אגירה שאובה. הטכנולוגיה מבוססת על הפרשי גובה בין מאגרי מים, תוך ניצול הפער בתעריפי החשמל בין שעות השפל בלילה לשעות השיא ביום.

זהו אחד הפרויקטים הגדולים של אורון, שנסחרת בבורסה לפי שווי של כ-280 מיליון שקל, וסכומו כ-168 מיליון שקל. ביצוע הפרויקט לא עובר על מי מנוחות: בפברואר 2016 החלה אורון בביצוע העבודות, שכללו כריית פיר אנכי ומנהור להקמת תחנת כוח הידראולית. מועד הסיום המקורי לפרויקט תוכנן לאוגוסט 2017, אך השלמת הפרויקט נדחתה לחודשי הקיץ הנוכחי.

אורון עידכנה בדו"חות הכספיים האחרונים כי נאלצה לבצע עבודות נוספות באתר, מעבר לאומדן המקורי של עלות העבודות, "בסך עשרות רבות של מיליוני שקלים" – כלומר, הפרויקט נמצא בהפסדים. אורון ציינה כי הגישה דרישות כספיות למזמין העבודות, אך רק 10 מיליון שקל אושרו עד כה. בימים אלה ממשיכה החברה במשא ומתן מול מזמין העבודות כדי לקבל תמורה נוספת בגינן. ואולם באורון הזהירו כי אין ודאות שהמשא ומתן יבשיל להסכמות ויסתיים בפשרה. במקרה כזה, הצדדים ייאלצו לפנות להליך בוררות בהתאם לתנאי החוזה.

עורכי הדין גיל דחוח וארז אבוהב, המייצגים את פמקו שורה, מסרו כי "זהו מקרה טראגי ומצער שנגרם, ככל הנראה, בשל קריעת כבל המנוף. נציגי חברת פמקו שורה שיתפו פעולה בחקירה ומסרו את תשובותיהם באופן מפורט. נושא הבטיחות בעבודה הוא נר לרגלם. נסייע למשטרה ככל שיידרש. ניתן להבין כבר כעת שמדובר באתר בנייה גדול שמנוהל על ידי סולל בונה ושיכון ובינוי, ואילו פיקוח והפעלת הקבלנים באתר מנוהל על ידי החברות המנהלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker