הממשלה תבחן הקמת בנק פיתוח למימון פרויקטים בחו''ל

ראש הממשלה הקים ועדה לגיבוש מדיניות יצוא אסרטיבית למדינות מפותחות "להשאת רווחים כלכליים ומדיניים" ■ משרדי הכלכלה והחקלאות, תומכים בהצעה, ואילו משרד האוצר טרם אישר תמיכה ■ הקמת הוועדה צפויה להיות מאושרת בממשלה ביום ראשון

אורה קורן
השר אריאל עם רה"מ נתניהו ומזכיר הממשלה ברוורמן בישיבת הממשלה, בפברואר האחרון
השר אריאל עם רה"מ נתניהו ומזכיר הממשלה ברוורמן בישיבת הממשלה, בפברואר האחרוןצילום: אמיל סלמן
אורה קורן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקים ועדה בין-משרדית לגיבוש מדיניות יצור אסרטיבית יותר למדינות מפותחות כדי להשיא לישראל רווחים כלכליים ומדיניים. הצעת ההחלטה שהגיש לאישור הממשלה ביום ראשון קובעת כי הוועדה נועדה "למיצוי הפוטנציאל הטמון בפיתוח בינלאומי לחיזוק הכלכלה הישראלית, שיפור מעמדה המדיני של ישראל ולהעצמת תפקידה הבינלאומי של ישראל".

גורמי ממשלה מודעים מזה שנים לפוטנציאל הכלכלי של השתלבות חברות ישראליות בפרויקטים לפיתוח של מדינות מתפתחות, אולם לא מצליחים לממש אותו. בשנים האחרונות הוגדלה מסגרת האשראי לביטוח סיכוני סחר חוץ במדינות מפותחות, אולם נראה כי חסרים כלי סיוע נוספים שיקלו על המהלך וישתתפו בסיכונים הכרוכים בו או ינטרלו אותם באמצעות קשרי ממשלות.

לצורך זה מוצע להקים ועדה שתכלול נציגים ממשרדי החוץ, האוצר, הכלכלה והתעשיה, החקלאות, האנרגיה, הסביבה והבריאות. כמו כן, יהיו בה נציגים של מערך הסייבר הלאומי, המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, המועצה הלאומית לכלכלה והרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית.

הוועדה תמליץ תוך 120 יום על אסטרטגיה לתחום הפיתוח הבינלאומי. בכלל זה, תציע כלים לעידוד המיגזר הפרטי להשתלב בפיתוח הבינלאומי במדינות מתפתחות. כלים לעידוד חדשנות המיועדת למדינות מתפתחות. כלי מימון בהם שילוב מימון מגופים בינלאומיים, פרטיים ומימון ציבורי. כלים לעידוד מימון פרטי של פרויקטים בינלאומיים והקמת מוסד פיננסי ישראלי לפיתוח.

הכוונה לבנק לפיתוח שהוקם בכמה מדינות, בהן מדינות סקנדינביה והולנד. בנקים אלה מעניקים הלוואות לממשלות וליצואנים לאותן מדינות. היקפי האשראי שלהם נאמדים במיליארדי דולרים. עם זאת, בנק ישראל אינו חבר בוועדה המוקמת לפי החלטת הממשלה. גורמים ממשלתיים סבורים כי מעורבותו אינה נדרשת כיוון שלא מדובר בבנק הפועל בישראל.   

הוועדה תקבע סדרי עדיפויות לעבודת הממשלה כולל בחירת מדינות יעד להשקעה. בנוסף תחליט הוועדה על התחומים בהם יש לישראל יתרון יחסי מתוך רשימת התחומים של מוסדות האו''ם לתמיכה במדינות מתפתחות.

מוסדות האו''ם צפויים לממן בשנים הבאות פרויקטים במדינות מתפתחות בתחומי המים, החקלאות והתזונה, הבריאות, החינוך והטכנולוגיה. על פי האו"ם, על מנת להשיג את היעדים עד שנת 2030, נדרשים 4 טריליון דולר בשנה.

לישראל יש יתרון יחסי בכמה מיעדי האו''ם בראשם ניהול מים, חקלאות מתקדמת, שירותי בריאות איכותיים ואוניברסליים, חדשנות ואנרגיה מתקדמת. הוועדה תמליץ גם על הסרת חסמים, פתרון כשלי שוק והפחתת סיכונים בסיום עבודת הוועדה יוגשו מסקנותיה לראש הממשלה ושר האוצר.

נתניהו אמר כי "אנחנו ממשיכים לבסס את מעמדה של ישראל. זהו צעד חשוב ראשון במעלה שמצטרף לשורת החלטות שאנחנו מובילים בנושא חיזוק הקשרים הכלכליים עם שווקים בינלאומיים, ובראשם הודו, סין ומדינות אפריקה ואמריקה הלטינית. מדינת ישראל היא מובילה עולמית בטכנולוגיה, חקלאות, מים ורפואה. יש לנו פוטנציאל ייצוא אדיר שאנחנו עומדים לממש בזכות מדיניות נכונה. המהלכים שאנחנו מובילים יחזקו את המדינות המתפתחות, יחזקו את הכלכלה הישראלית ויגבירו את הפעילות של חברות ישראליות. כל אלה כמובן יתרמו רבות גם לקשרים המדיניים שלנו עם ארגונים בינלאומיים ועם מדינות העולם".

על פי הצעת ההחלטה, הממשלה תסייע לחברות ישראליות להשתלב בפעילות הפיתוח במדינות המתפתחות. אלה יהנו מפיתוח כלכלי וחברתי והחברות הישראליות יהנו מגידול בהכנסות. כתוצאה מהמהלך, מדינת ישראל תגדיל את היצוא, תאיץ את הצמיחה ותחזק את מעמדה המדיני.

על פי נתונים שריכז משרד ראש הממשלה, רק כרבע מהייצוא הישראלי היום מופנה למדינות מתפתחות, כשהודו וסין הן חלק גדול ממנו. היצוא נשלט על ידי מספר קטן של יצואנים גדולים - כמחצית מיצוא הסחורות מישראל נעשה על ידי כעשרה יצואנים בלבד. יצואנים גדולים במיוחד הם אינטל ישראל המייצאת מישראל שבבים לחברות בנות במדינות מתפתחות בהן סין וכיל המייצאת מינרלים. בנוסף ישנו יצוא בטחוני ניכר של חברות בטחוניות כמו תעשיה האוירית ורפאל.

העולם המתפתח מהווה כ-55% מהכלכלה העולמית והוא צפוי להוות קרוב לשני שליש ממנו בעוד כעשור. גם הצריכה הפרטית בעולם המתפתח עולה והיא צפויה לגדול מכ-18 טריליון דולר בשנה היום ליותר מ-30 טריליון דולר בשנה בתוך עשור. על פי התחזיות, לא פחות מ-70% מהצמיחה בתוצר העולמי בעשור הקרוב תגיע ממדינות מתפתחות. המהלך הממשלתי, עתיד להביא למימוש הפוטנציאל הגלום בחברות הישראליות ולחזק את המשק הישראלי. בממשלה מצפים כי בתמורה להשקעה הכלכלית שתתגמל את שני הצדדים תוביל המעורבות הישראלית העמוקה בפיתוח תשתיות מרכזיות במדינות המפותחות גם לתמיכתן המדינית בישראל במוסדות בינלאומיים שתנטרל את התמיכה הגורפת לה זוכות הצעות אנטי ישראליות בהובלת הפלסטינים וגורמים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ