"המשבר החברתי הגדול בתולדות המדינה": המלצה לבטל את גיל הפרישה לפנסיה

כחלק מתוכנית האב הלאומית בתחום הזקנה, הגישה ועדה משותפת של הכנסת דו"ח ביניים שמטרתו לשתף את הציבור בקווי המדיניות המתוכננים ■ בין היתר, הוועדה מציעה תוכנית למיגור העוני שבמסגרתה יוגדר קו עוני חדש ויובטח קיום נאות לאוכלוסייה המבוגרת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבה
אזרח ותיק יהיה פטור מתשלום על נסיעה ציבורית, מהשתתפות בתשלום על תרופות ומתשלום על ביקור רופאצילום: בלומברג

ביטול חובת הפרישה על פי גיל, הקלות במיסוי למי שיעסיק אזרחים ותיקים ועשרה ימי חופשה נוספים בשנה לבני משפחה המטפלים באזרחים ותיקים בביתם - אלה הם חלק מהמלצותיה של ועדה משותפת לוועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה, בראשות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו). ההמלצות יוגשו היום (ב') כחלק מתוכנית האב הלאומית בתחום הזקנה.

התוכנית המדוברת נועדה להכין את ישראל למה שהדו"ח מגדיר כאחד המשברים החברתיים הגדולים ביותר שידעה המדינה. אם כיום שיעור הישראלים בני יותר מ-65 הוא כ-11% מהאוכלוסייה, הרי שב-2035 שיעורם יתקרב ל-15%.

הדו"ח שהוגש הוא דו"ח ביניים שמטרתו לשתף את הציבור בקווי המדיניות המתוכננים. בין היתר, מציע הדו"ח תוכנית למיגור העוני, שבמסגרתה יובטח קיום נאות לאוכלוסייה המבוגרת - ולא קיום מינימלי כפי שהיעד מוגדר כיום. בהתאם לכך, הוועדה מציעה להגדיר קו עוני חדש שאינו מחצית מההכנסה החציונית הפנויה (כפי שהוא מוגדר כיום), אלא יהווה מדד חדש המבטיח קיום נאות.

הוועדה ממליצה גם כי תוספת הוותק לקשישים תינתן באופן בלתי תלוי מקצבת השלמת הכנסה, ולא תתקזז בגינה כפי שנעשה כיום. בנוסף, מומלץ כי קצבת הזקנה תוצמד לשכר הממוצע או מדד המחירים לצרכן - הגבוה בין השניים - בעוד כיום מוצמדת הקצבה רק למדד המחירים לצרכן, מה שהביא לשחיקתה בשנים האחרונות נוכח האינפלציה הנמוכה במשק. הדו"ח מציע גם כי הקצבה תהיה קבועה בכל גיל ולא תלך ותגדל ככל שגיל האזרח בפנסיה עולה.

הצעה נוספת היא שאזרח ותיק יהיה פטור מתשלום על נסיעה ציבורית, מהשתתפות בתשלום על תרופות ומתשלום על ביקור רופא. במקום חובת הפרישה על פי גיל הנהוגה כיום ממליץ הדו"ח להנהיג פרישה תפקודית - משמע יתאפשר לפטר עובד רק בשל אי-התאמה תפקודית. אחת ההמלצות היישומיות ברמה המיידית של הדו"ח הוא הרחבת המקצועות בשירות המדינה שבהם אפשר להמשיך להעסיק עובדים לאחר גיל הפרישה הרשמי. כיום מאושרים לצורך זה 60 תקנים של אזרח ותיק, ומוצע להרחיב את התוכנית ולתקצב 1,000 משרות תקניות בשלוש השנים הבאות.

עוד מומלץ לקבוע ברשויות המקומיות מקצועות מיוחדים ולאשר תקנים שבהם יוכלו אזרחים ותיקים להמשיך לעבוד לאחר גיל הפרישה, במשרה מלאה או חלקית. מומלץ גם לתת הקלות במסים ובתשלומי הביטוח הלאומי למעבידים שיעסיקו אזרחים ותיקים, ולסייע תקציבית לארגונים העוסקים בקידום תעסוקת מבוגרים. בכל הנוגע למדיניות הקצבאות, מומלץ להפחית את שיעור הקיזוז של קצבת הזקנה כנגד הכנסה מעבודה.

הדו"ח ממליץ להקל על משפחות המטפלות בקשישים סיעודיים בביתם, ולסייע להן על ידי פיתוח תוכנית סיוע שתכלול מתן ידע ומידע, הדרכה, קבוצות תמיכה והתאמה של חוקי העבודה. בנוסף, מומלץ לפעול לחיזוק מעמדם ולשיפור מצבם הכספי של מרכזי היום לאזרחים הוותיקים, ולפטור את המבקרים מהשתתפות בתשלום בעבור ההסעות למרכזים אלו.

הדו"ח מציע גם לתת סיוע כספי כללי לבני משפחה המטפלים באופן קבוע ורציף באזרח ותיק סיעודי. מומלץ להקצות לבני משפחה המטפלים באופן אינטנסיבי ולאורך זמן בקשיש סיעודי עשרה ימי חופשה בשנה לצורך טיפול זה, וכן לאפשר להם לעבוד בשעות עבודה גמישות. בנוסף, מציע הדו"ח להקים מערך יועצים ברשויות המקומיות, שתפקידם יהיה לסייע לבני המשפחה בכל האתגרים והסוגיות שבהם הם נתקלים במהלך הטיפול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker