חוק הפיקוח על מעונות היום ייושם באופן מלא רק בעוד כשבע שנים

שרי האוצר והרווחה אמנם סיכמו השבוע על מתווה חוק הפיקוח על המעונות, אבל הדרך ליישומו המלא עוד רחוקה ■ במהלך שבע השנים הקרובות אמור החוק להיות מיושם באופן הדרגתי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים
גן ילדיםצילום: תומר אפלבאום

בעקבות החשד להריגת תינוקת יסמין וינטה בפעוטון בפתח תקווה ומקרי אלימות והתעללות נגד תינוקות במעונות שנחשפו בתקופה האחרונה, משרד הרווחה ומשרד האוצר סיכמו על יישום חלקי של חוק הפיקוח על המעונות, שכבר עשור ממתין לאישורו בכנסת.

החוק שסוכם בין שר הרווחה חיים כץ לשר האוצר משה כחלון הוא חלקי ויאפשר עדיין לחלק גדול של מפעילי המעונות להמשיך להפעיל אותם בשבע השנים הקרובות ללא פיקוח או התערבות מצד המדינה. עד יישומו המלא של החוק יוכל כל אדם, שחפץ בכך, לפתוח מעון ולהעסיק אנשי צוות שלא בהכרח עברו הכשרה מתאימה או בעלי ניסיון כלשהו בטיפול בילדים, ואף יכולים להיות בעלי עבר פלילי.

השבוע אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק להצבת מצלמות במעונות, אולם בשלב זה ההוראה לא מחייבת אלא מותנית בהסכמת המפעילים וכרוכה בתמריצים כלכליים, שעדיין לא נקבעו. כמו כן, החומרים המצולמים יהיו נגישים רק במקרי הצורך ורק למפקחי משרד הרווחה ולחוקרי משטרה - ולא להורים. 

יישום הדרגתי

רק בעוד כשבע שנים החוק ייושם באופן מלא, ואז כל אדם שיפעיל מסגרת שבה נמצאים יותר מ-7 ילדים יידרש לעמוד בתנאי הרישיון שיקבע משרד הרווחה. עלות החוק תסתכם ב-280 מיליון שקל ב-7 השנים הקרובות – תקציב הנמוך ב-60% מזה שמשרד הרווחה העריך שנדרש לצורך החלת החוק במלואו.

הוריה של התינוקת יסמין וינטה בבית המשפט
הוריה של התינוקת יסמין וינטה בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

כיום משרד הרווחה מעסיק רק כ-20 מפקחים על המעונות, שבהם שוהים כ-500 אלף ילדים ובעקבות החוק יתווספו עוד 10 מפקחים בלבד ורק בתום השנה השישית להפעלתו הוא יחול על מעונות שבהם שוהים יותר מ-7 פעוטות.

החוק יגיע ליישום מלא רק בעוד שבע שנים ואז יחול על כל מעון או מסגרת המיועדת לפעוטות בטווח הגילים 3-0 שבה ישנם יותר מ-7 ילדים, (כלומר, גם אז, לא יחול על מסגרות מצומצמות של פחות מ-7 ילדים).

במהלך שבע השנים הקרובות ייושם החוק באופן הדרגתי על חלק קטן מהמעונות, בעיקר כאלה שבהן ישנו מספר גדול במיוחד של ילדים. בשנה הראשונה להפעלתו יחול החוק רק על מעונות ששוהים בהם יותר מ-28 ילדים, (מדובר על המעונות שכבר היום מפוקחים על ידי המשרד ופועלים לפי ההנחיות שלו), בעוד שנתיים ייכנסו לחוק מעונות בהם שוהים יותר מ-18 פעוטות, בעוד ארבע שנים ייכנסו אליו פעוטונים בהם שוהים 11-17 פעוטות, ויתר המסגרות בהם שוהים יותר מ-7 ילדים בהמשך. מסגרות קטנות במיוחד בהם שוהים פחות מ-7 ילדים לא יכללו במסגרת החוק ולא יידרשו לעמוד בתנאי הפיקוח. בכל מקרה, המסגרות שיהיו מפוקחות יהיו רק כאלה שפועלות לפחות 25 שעות בשבוע.

כל אדם שרוצה יכול לפתוח מעון 

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

כיום משרד הרווחה, האחראי על החינוך שניתן לילדים בגיל 3-0, כמעט ולא מפקח על המעונות, המשפחתונים והפעוטונים לילדים בגיל הזה. כפי שפורסם ב-TheMarker לאחרונה, מערך הפיקוח של המשרד כולל רק כ-20 מפקחות והן אחראיות בעיקר על המעונות המפוקחים והמסובסדים על ידי המדינה, המשמשים רק חלק קטן מכ-500 אלף הילדים בגילאי 3-0 בישראל. המשרד לא רק שאינו מפקח באופן פעיל על רוב המעונות בישראל, אלא שהוא מאפשר לכל אדם לפתוח מעון.

לפני כשמונה שנים הציג ח"כ לשעבר זבולון אורלב את חוק הפיקוח על המעונות שמטרתו היתה לפקח על המעונות ולהתנות את פתיחתם בקבלת רישיון בהתאם לעמידה בתנאים מסוימים – בדומה לאופן שבו משרד החינוך מפקח על גני הילדים הפרטיים מגיל 3. עם זאת, החוק התעכב ולא אושר מעולם בקריאה שלישית בכנסת.

לפי החוק החדש, כל בעל מסגרת לילדים עד גיל 3 יידרש להשיג רישיון הפעלה ממשרד הרווחה, בהתאם למספר הילדים השוהים בו. הרישיון יינתן רק אם המפעיל יעמוד בתנאים מסוימים – ואי עמידה בתנאי הרישיון או הפעלת מעון ללא רישיון יחשבו כעבירה פלילית. למשרד הרווחה יינתנו הסמכויות להטלת סנקציות תקציביות או סגירת מעונות שלא יעמדו בכללים.

הפיקוח מאפשר לשמור על היקר לנו מכל

שר האוצר, משה כחלון מסר כי "הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל - הילדים שלנו".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר: "מדובר בפריצת דרך. עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה ראויה לילדינו הקטנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker