80 אלף התושבים שאף אחד לא סופר - חדשות - דה מרקר TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

80 אלף התושבים שאף אחד לא סופר

הבדואים בפזורה אינם משויכים לאף יישוב, וכך נמנעים מהם שירותים בסיסיים ■ גם השירותים שהם כן מקבלים מעמיסים על היישובים הבדואיים העניים שמספקים אותם ■ משרד הפנים מנסה לפצות את היישובים האלה, ובדרך יצטרך להחליט אם וכיצד הוא רוצה לספור את תושבי הפזורה

14תגובות
בדואית בפזורה בנגב
מיכל פתאל

האם ייתכן שבישראל קיימת עיר שאינה מופיעה במפות ואינה רשומה במרשמים של משרד הפנים? התשובה היא: מובן שיש עיר כזאת, ומובן שהיא מתקיימת במערב הפרוע של הפזורה הבדואית בנגב. יש בעיר הזאת לא פחות מ–80 אלף תושבים, שהמאפיין שלהם — מלבד היותם בדואים, כמובן — הוא שהם אינם תושבים כלל. אין להם תושבות באף עיר, מושב, כפר או יישוב כלשהו. הם נעדרי השתייכות עירונית, וככאלה הם שקופים בעיני המדינה ובעיני משרד הפנים.

80 אלף הבדואים השקופים, שאין להם כתובת במרשם התושבים ואינם משויכים לאף יישוב בישראל, סובלים מאפליה כפולה. ראשית, מאחר שהם אינם תושבים של אף יישוב מוכר, הם אינם מקבלים חלק גדול משירותי היסוד שלהם זכאי כל תושב במדינת ישראל. כך, 80 אלף איש אינם מקבלים שירותי חשמל, מים, תקשורת, ביוב, כבישים או פינוי אשפה. כל שירותי התשתית הללו, שהם מובנים מאליהם עבור שאר אזרחי ישראל, אינם מגיעים לתושבי הפזורה, מכיוון שהם חיים בעומק המדבר, בדרך כלל במבנים ארעיים, ובכפרים לא מוכרים ולא מוסדרים.

הכתובת הרשומה אינה הכתובת בפועל - בדואים

תושבי הפזורה מגשרים בדרכים יצירתיות על המחסור בשירותים שלא ניתן להתקיים בלעדיהם. את החשמל שלהם, למשל, הם משיגים באמצעות פאנלים סולריים — הבדואים בפזורה מפעילים למעשה את החווה הסולרית הגדולה בישראל, אלא שהיא מבוזרת ואינה מרוכזת במקום אחד. מים הם משיגים באמצעות מיכליות. לגבי תקשורת, כבישים, ביוב ופינוי אשפה — בלית ברירה, הבדואים בפזורה מסתדרים בלי כל אלה.

יש עוד שירות קריטי שהבדואים השקופים של הפזורה אינם מקבלים, בגלל היעדר רישום מסודר שלהם — ביטחון. במהלך מבצע צוק איתן נהרגו כמה בדואים, לאחר שטיל שנחת בפזורה לא יורט על ידי מערכת כיפת ברזל. תחקיר שנערך בצה"ל לאחר מכן העלה כי 80 אלף תושבי הפזורה כלל אינם מופיעים במפות של צה"ל, ולכן מערכות ההגנה של ישראל לא טרחו להגן עליהם.

גיבנת עצומה

עם זאת, את השירותים הבסיסיים של מדינת הרווחה הישראלית — חינוך, רווחה ובריאות — תושבי הפזורה מקבלים ברובם. התלמידים הבדואים מוסעים לבתי ספר של המועצות האזוריות הבדואיות, או לבתי ספר של כמה מהיישובים הבדואים המוכרים בסביבה. גם את שירותי הרווחה והבריאות הם מקבלים ביישובים הבדואיים הסמוכים, וכמובן שכל מרכז החיים שלהם — כמו המכולת, הדואר והמוסך — נמצאים ביישובים הסמוכים.

איפה חיים התושבים בפזורה הבדואית

לכאורה, ילדי הפזורה אמורים לקבל שירותי מתנ"ס וחוגים, אבל בפועל, בשל היעדר כבישים והסעות, רובם אינם זוכים לכך. כאן צפה האפליה השניה שממנה הם סובלים: היישובים המוכרים, שמספקים שירותים לתושבי הפזורה, אינם זוכים להכרה מהמדינה. כך, על היישובים העניים ביותר במדינת ישראל (האשכול החברתי הנמוך ביותר מאוכלס כולו על ידי יישובים בדואיים בנגב) אנו מעמיסים עוד גיבנת, בדמות 80 אלף תושבים נוספים שכלל אינם נספרים כתושבים.

מדובר בגיבנת משמעותית ביותר. ביישוב הבדואי שגב שלום, למשל, לומדים כ–6,000 תלמידים. רק שליש מהם הם תושבי היישוב; שני שלישים הם תלמידים שמוסעים לבתי הספר של היישוב מהפזורה. במועצה האזורית הבדואית אל־קסום יש כ–5,000 תושבים רשומים, אבל עוד כמעט 40 אלף תושבים שאינם רשומים. ראש עיריית חורה, מוחמד אלנבארי, מדווח כי בנוסף ל–16 אלף תושבי חורה, יש עוד 10 אלף תושבים מהפזורה המקבלים שירותים בחורה. מתוך 8,200 תלמידים בחורה, 1,800 — כלומר, 20% מהתלמידים — הם תלמידים מהפזורה.

ראש עיריית חורה, מוחמד אלנבארי
עופר וקנין

המדינה מעניקה כמובן תקציבים לכל תלמיד, ולכל נתמך של מערכת הרווחה. גם קופות החולים מממנות את הטיפול בתושבי הפזורה. עם זאת, העומס שתושבי הפזורה מעמיסים על היישובים הבדואיים העניים הסמוכים להם הוא עצום. "כל נתמך רווחה", אומר אלנבארי, "אני צריך לשים עליו תוספת תקציב — מצ'ינג — של 25%. בחינוך, המצ'ינג שלי הוא כ–13% על כל תלמיד. וכמובן, חלק גדול מהתשתיות שלי — הדואר, אזור התעשייה — נבנו כדי לשרת 16 אלף תושבים, ולא 27 אלף תושבים שאני משרת בפועל".

על כך צריך להוסיף שמכיוון שכל היישובים הבדואים בנגב מדורגים בדירוג החברתי־כלכלי הנמוך ביותר, הם כולם מקבלים תוספת תמיכה תקציבית ממשרד הפנים — מענק איזון. ואולם מענק האיזון משולם לפי מניין התושבים, הכולל רק את התושבים הרשמיים של היישוב, תוך התעלמות מ–80 אלף התושבים השקופים הנוספים. אלנבארי מעריך שכתוצאה מכך הוא מאבד שליש ממענק האיזון המגיע לו, בסך 3 מיליון שקל בשנה.

כמה זה עולה לנו?

חלק מהמועצות הבדואיות טוענות כי ההתעלמות של המדינה מקיומם של אזרחים שקופים אפילו חמורה יותר מכפי שהמדינה יודעת. כך, יש ככל הנראה לפחות כמה מאות בדואים בפזורה שכלל אינם מחזיקים בתעודות זהות — הם שקופים לא רק כתושבים, אלא גם כאזרחים. בנוסף, המועצה האזורית אל־קסום טוענת כי מספר הבדואים הגרים מחוץ ליישובים המוכרים אינו 80 אלף, אלא 103 אלף; וכי מספר תושבי המועצות האזוריות הבדואיות גדול פי שלושה מזה המוכר למשרד הפנים.

הברדק חוגג במערב הפרוע של הפזורה הבדואית, ואין שם למדינת ישראל משילות של ממש. בניסיון לתקן מעט את המצב, משרד הפנים מנסה בימים אלה לפתור לפחות את הבעיה השנייה של התושבים השקופים — האופן שבו הם יוצרים עומס תקציבי על היישובים הבדואיים המוכרים. בימים אלה המשרד מנסה למפות את 80 אלף הבדואים השקופים המתגוררים בפזורה, ולהבין היכן וממי הם מקבלים את השירותים שלהם, וכמה זה עולה למעניק השירותים. המטרה היא לפצות את הרשויות הבדואיות באמצעות הגדלת מענקי האיזון שלהן, כך שיהלמו את מספר התושבים שהן משרתות בפועל. מדובר בשאלה שלא קל לענות עליה — תלמידים מאותו שבט בדואי יכולים להיות מוסעים לבתי ספר המשתייכים ליישובים בדואיים שונים; ולא ברור מה נכון לעשות, לדוגמה, במצבים שבהם מועצה אחת מסיעה את התלמידים ומועצה אחרת קולטת אותם בבתי הספר שלה.

לבסוף, עולה השאלה כמה שווה בכלל תושב שאינו תושב מן המניין. תושבי הפזורה אינם משלמים ארנונה, כמובן, מכיוון שהם אינם משויכים לאף יישוב, אבל גם צריכת השירותים שלהם חלקית בלבד — הם אינם מקבלים שירותים כמו מים, ביוב, פינוי אשפה וכבישים מהיישובים המוכרים. כך, משרד הפנים צריך בימים אלה לענות על השאלה הרגישה, אם תושב הפזורה צריך להימנות כתושב רגיל, או שמא רק כחצי או שליש תושב. העובדה שמדינת רווחה ליברלית מונה תושבים כשליש או חצי תושב היא כמובן כתם נורא, אבל זה בוודאי עדיף מהאפס תושב שלפיו נספרים כיום הבדואים השקופים של הפזורה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#