חוק הגיוס: ליברמן רוצה תואר ראשון חינם למשרתים שירות מלא

התומכים בחוק טוענים היא כי הוא מתבסס על המלצות ועדה שמינה משרד הביטחון – כך שהוא מגלם את הצרכים של צה"ל בכל הנוגע לגיוס החרדים ■ יעד הגיוס לשירות לאומי- אזרחי עד 2027 הוא 1100

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל חרדי מחוץ לבקו"ם בתל השומר
חייל חרדי מחוץ לבקו"ם בתל השומרצילום: מוטי מילרוד

לאחר שחוק הגיוס עבר אתמול בקריאה ראשונה בכנסת – התכנסה היום (ג') הוועדה המיוחדת להסדרת מעמד תלמידי ישיבות, בראשות ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), כדי לדון בנוסח החוק שיובא לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. המטרה היא להביא את החוק להצבעה בשבועיים הקרובים.  

אחת הטענות שמציגים התומכים בחוק – מן הקואליציה ומן האופוזיציה – היא כי החקיקה הנוכחית מתבססת על המלצות ועדה שמינה משרד הביטחון – ולמעשה מגלמת את הצרכים האמיתיים של צה"ל בכל הנוגע לגיוס החרדים. המלצות הוועדה, מלבד יעדי גיוס החרדים, כללו גם העלאה של דמי הקיום הניתנים לחיילי הסדיר המשרתים כיום בצה"ל – ומימון תואר לכל מי שיסיים שירות צבאי מלא.

נושא זה הועלה היום בוועדה על ידי היועץ המשפטי למשרד הביטחון, איתי אופיר. "על פי החוק הנוכחי שהוצג אתמול, אין הבטחה למימון תואר ראשון, אך יש הנחיה של שר הביטחון והרמטכ"ל, כי יש להכין תזכיר חוק שלפיו ימומן תואר ראשון למסיימי שירות מלא. הוועדה של משרד הביטחון הסכימה כי חלק מהיעדים יושגו גם באמצעות תמריצים ושכר. אנו חושבים שזה קשור לחוק הנוכחי", אמר אופיר.

אופיר אמר באופן כללי על החוק כי "סברנו שיש צורך בהסכם פרגמטי ולתת זמן לתהליכים התרבותיים והכלכליים שמתרחשים במגזר. הוועדה מכירה בערך לימוד התורה בעם ישראל. קבענו יעדים ל-20 שנה בעלייה הדרגתית. הצבנו יעדים שמבחינת צה"ל מאתגרים את הצבא וניתן לעמוד בהם. בטווח הנראה לעין לא נצמצם את אי השוויון לחלוטין".

"אין ולא יהיה שוויון"

ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, שר-שלום ג'רבי, הגיע גם הוא לדיוני הוועדה. לפי המלצות משרד הביטחון, במסגרת שירות זה אמורים להיקלט 800 חרדים בשנה כיעד ראשון ו-1100 חרדים בשנה עד 2027. ג'רבי הציג את נתוני הרשות ואמר כי הוא רואה צורך בכך ששכר החרדים המשרתים בשירות הלאומי יעלה – והגיל המקסימלי שבו הם רשאים לבחור בשירות במסגרת זו – יירד.

"בשירות הלאומי האזרחי יש כיום 18 אלף משרתים שקיבלו פטור מצה"ל, בהם כ-7,500 בנות מהציונות הדתית; 1,500 בעלי צרכים מיוחדים; כאלף בני נוער בסיכון; ו-4,000 בני העדה הדרוזית. במסלול הביטחוני-אזרחי משרתים המתגייסים לשירות זה במסגרות כמו מד"א, שב"ס או מכבי אש. חרדי נשוי עם ילד אחד המשרת במסלול זה מקבל 3,890 שקל, ומקדיש לכך 36 שעות בשבוע. חרדי נשוי עם ילד המשרת במסלול רגיל, דוגמת עבודה בחינוך מיוחד, מקבל 1,890 שקל עבור 30 שעות בשבוע.

"אנו מבקשים להוריד את הגיל שבו ניתן ללכת למסלול הביטחוני לחרדים נשואים לגיל 19 (נכון להיום הגיל לשירות זה הוא 21 – ח.ע). זאת מתוך הבנה שאם אותו חרדי יכול להמתין לגיל 21 – בהגיעו לגיל זה הוא יאמר לעצמו 'אם הגעתי עד כאן - אמשיך ללמוד בישיבה רק עד גיל 24 ואקבל פטור'".

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) ביקר את היעדים שמציב החוק. "אני מכיר בערך לימוד התורה ומי שבאמת לומד תורה, צריך לאפשר לו ללמוד. מי שלא לומד, שיתגייס. אולם קבעתם רף נמוך. מדובר בחוק שנוח לצה"ל. זוהי משימה לאומית שצה"ל והממשלה ברחו ממנה. על סמך מה קבעתם את יעדי המכסות? הרושם שלי הוא שהם נקבעו על בסיס קלות השגתם. קבעתם יעד שקיים היום ואין בו משימה או אתגר".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי "לא צריך להכביר במלים בתפישת חשיבות השירות הצבאי, אולם לא פחות מזה, עצם לימוד התורה. אדם שתורתו אומנותו תורם ומשרת את המדינה לא פחות מחייל שמשרת בצה"ל".

על כך הגיבה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ואמרה כי "האוזניים שלי נשרפו למשמע דבריו של ח"כ סמוטריץ'. איך אתה משווה חיילים שנלחמים ומסתכנים יום יום ללומדי תורה? יש לי הרבה כבוד ללומדי תורה, אבל לא ניתן להשוות ביניהם. החיילים נלחמים ומסכנים את נפשם בשביל שאלו יוכלו ללמוד תורה. צריך להיות מציאותי, אין וכנראה לא יהיה שוויון".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker