נוסעים במכונית הפרטית שלכם? תשלמו: הפתרון של פלוג למכת הפקקים

הנגידה מציעה להטיל אגרות גודש על נהגי רכבים פרטיים במטרה לצמצם את העומס בכבישים - במקביל לשיפור התחבורה הציבורית ■ למרות ההשקעה בשנים האחרונות בתחבורה הציבורית, הציבור סבור כי היא סובלת מבעיות קשות של זמינות, נגישות וסינכרון

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי וקסמן

שיפור אמיתי במצב התחבורה בישראל ידרוש גם גזירות על בעלי הרכב הפרטי, במטרה להפחית את השימוש בו, ובהן אגרות גודש – כך אמרה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בנאום שנשאה בכנסת במסגרת יום התחבורה הציבורית שצוין בה היום (ג'). אגרות גודש יכולות להיות אמצעי יעיל למאבק בעומס בכבישים – אבל בממשלה נזהרים מאוד מאוד מקידומן, מחשש שיהיו שנואות על הציבור, בעיקר כל עוד מערכת התחבורה הציבורית בישראל אינה מספקת לו חלופה אמיתית.

מלבד ההשקעה הנדרשת בתחבורה הציבורית, אמרה פלוג, יידרשו תמריצים להפחתת השימוש במכוניות, כמו התאמות במערכת המס וברכיבי שכר. החזר הוצאות הרכב המשולם לרבים מהעובדים במגזר הציבורי הוא דוגמה לרכיב שכר שמעודד בעלות על מכוניות.

באשר להשקעה המתוכננת בתחבורה הציבורית, הזהירה הנגידה כי עליה להיעשות בחוכמה. "גם אם נשקיע הרבה מאוד כסף בתחבורה הציבורית, הפרטים הקטנים והתכנון החכם הם אלה שיקבעו אם ההשקעה תהיה מועילה או אולי אפילו תרד לטמיון", אמרה.

לדברי הנגידה, למרות ההשקעה המשמעותית שנעשתה בשנים האחרונות בתחבורה הציבורית, הציבור עדיין סבור כי מערכת התחבורה הציבורית סובלת מבעיות של זמינות, נגישות וסינכרון – ולכן ממעט להשתמש בה, חרף הגודש בכבישים. רובם המוחלט של היוממים בישראל – אלה שנוסעים מדי יום למקום עבודה מחוץ ליישוב מגוריהם – עושים זאת במכונית פרטית, ציינה פלוג.

"הנזק השנתי בגין גודש הוערך על ידי משרד האוצר, משרד התחבורה וגופי התכנון בניתוח שפורסם ב-2016 בכ-35 מיליארד שקל, ואם לא יבוצע שינוי מהותי הוא צפוי להיות כפול מכך עד 2040", הוסיפה.

שיפור בתחבורה הציבורית "יתרום לחיים עצמם"

לפי בדיקה שנעשתה בדו"ח בנק ישראל, ההוצאה התקציבית בפועל על תשתיות תחבורה נמוכה מהמתוכנן בעשרות אחוזים, אף שהממשלה לא ביטלה תוכניות משמעותיות לפיתוח התחבורה. הסיבה לכך היא יכולת הביצוע של המגזר הציבורי – שבגללה התוכניות מתבצעות בקצב נמוך מהמתוכנן.

"על פי כל פרמטר, רמת התחבורה הציבורית בישראל נמוכה מזו שבמרבית המדינות המפותחות, וההשקעה בתחבורה, למרות הגידול בה, אינה מספקת כדי לסגור או אפילו לצמצם את הפער באופן משמעותי", טענה הנגידה. "לאחר עלייה בשנים 2013-2009 ל-1.1% תוצר, בחמש השנים האחרונות שבה וירדה ההשקעה בתחבורה הציבורית ל-0.9% תוצר".

הרמה הנמוכה של תשתיות, ובראשן תשתיות תחבורה, היא מהסיבות לפריון העבודה הנמוך בישראל, אמרה הנגידה. סגירת פערי הפריון בין ישראל למדינות המפותחות תהיה פשוטה יותר אם עובדים יוכלו להגיע בקלות למקומות העבודה שלהם, ואם יוכלו למצוא עבודה המרוחקת מביתם מבלי שיהיו תלויים ברכב פרטי ומבלי לדאוג מבזבוז שעות ארוכות בפקקי תנועה.

השימוש הנמוך בתחבורה ציבורית, לדברי פלוג, הוא כנראה אחת הסיבות לכך ששיעור האבטלה בפריפריה גבוה משמעותי מבאזור המרכז. "באזורים המיושבים בדלילות יחסית, החשיבות של הרחבת שוק העבודה הרלוונטי באמצעות תחבורה ציבורית איכותית גבוהה במיוחד, ובפרט לאנשים שכושר השתכרותם אינו גבוה, שהאופציה של נסיעה ברכב פרטי יקרה מדי עבורם", אמרה.

לדברי הנגידה, שיפור בתחבורה הציבורית "יתרום לעלייה ברמת החיים ובאיכות החיים, ואפילו לחיים עצמם". שיפור כזה, אמרה, יסייע להעלאת הפריון, בין השאר באמצעות חיסכון בעלויות, לרבות על חניה, על רכישת מכוניות ועל שינוע סחורות; יעזור לעובדים ביישובים מרוחקים ממרכזי תעסוקה למצוא עבודה ההולמת את כישוריהם, בשכר הולם; יצמצם את הפערים במשק; יקטין את מספרן של תאונות הדרכים ואת הפגיעה באיכות הסביבה; ויגדיל את הפנאי ואת היצע הדיור הרלוונטי למי שמועסקים באזורי ביקוש.

שינוי אמיתי, אמרה פלוג, ידרוש מחויבות של מקבלי ההחלטות. כדי להבטיח זאת, הנגידה קראה לעגן את ההחלטות בתחום התחבורה הציבורית בתוכנית אב ארצית אינטגרטיבית; להבטיח מחויבות תקציבית ומקורות מימון לטווח ארוך; ולקדם שינויים מבניים ברשויות כדי לייעל את הרגולציה ולהקל על הקמה של מערכות להסעת המונים – שהיא כיום מסובכת במיוחד, בייחוד אם המערכות עוברות בשטחיהן של כמה רשויות מקומיות. עוד קראה הנגידה לשפר את השילוביות והקישוריות של רכיביה השונים של מערכת התחבורה הציבורית, ולהשלים את האיחוד של מערך התשלום.

איתמר בן-מאיר, מנכ"ל חברת התחבורה הממשלתית נתיבי איילון, אמר במסגרת אירועי יום התחבורה הציבורית בכנסת: "אם לא יהיה שינוי משמעותי בהרגלי הנסיעה של כולנו, בעוד כמה שנים כולנו נעמוד במגה-פקק". לדבריו, יש ליצור בעבור הציבור אלטרנטיבות נוחות, יעילות ומהירות לרכב הפרטי. "משרד התחבורה והשר ישראל כ"ץ מבינים שחייבים לפצח את המשוואה ולהביא פתרונות חדשניים - וזה בדיוק השינוי שאנחנו מובילים", הצהיר בן-מאיר. הוא הוסיף כי האסטרטגיה שנבחרה היא מתן עדיפות למי שבוחר שלא להשתמש ברכב פרטי. "מי שיבחרו בתחבורה ציבורית ושיתופית יהיו VIP (אח"מים)", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker