ועדת הכספים אישרה: עוד 200-100 אלף שקל בשנה לשכרו של נתניהו

הוועדה אישרה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר, שלפיה הוצאות כספיות של ראש הממשלה לא יגולמו בשכרו לצורך חיוב במס - בדומה לכללים החלים על נשיא המדינה ■ ח"כ רוזנטל: "אם נתניהו משתכשך בבריכה הפרטית בקיסריה - המדינה לא צריכה לשלם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו במחווה לנטע ברזילי
חגי עמית
חגי עמית

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר, שלפיה ייקבע פטור ממס לראש הממשלה בגין הוצאות הנוגעות למילוי תפקידו - בדומה לכללים החלים על נשיא המדינה. משמעותה המעשית של ההצעה היא תוספת של 200-100 אלף שקל בשנה לשכרו של ראש הממשלה.

יוזם הצעת החוק, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), נימק את הצעתו בדיון בכך ש"לא ראוי ששכרו של ראש הממשלה יהיה 13 אלף שקל בחודש. היום זה בנימין נתניהו, ומחר זה יכול להיות מישהו אחר".

זוהר הוסיף: "החוק הזה חל על נשיא המדינה, על היתרונות והחסרונות שבו, כאשר היתרונות רבים מהחסרונות לדעתי, ובסופו של דבר הם שמקנים לו את היכולת להתנהל. במצב כיום כל הוצאה של המדינה בגין אחזקה או הוצאות נלוות לראש הממשלה אינה מגולמת בשכרו. לא יכול להיות שראש הממשלה לא יהיה שווה בתנאיו לנשיא".

תזמון הדיון גרר אחריו שיח בקרב חברי הכנסת בדבר התנהלותה של רעיית ראש הממשלה, שרה הנתניהו, בנוגע לטענות על ההוצאות האישיות שהיא משיתה על קופת המדינה. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "ההצעה כשלעצמה ראויה. ראש הממשלה צריך להרוויח שכר הגון. אבל אי-אפשר לדון בקליפה בלי לדון בתפוח. בואו נביא את מה שמקובל בבית הנשיא, מה שמאושר לו בביתו הפרטי. אם ראש הממשלה אירח את נשיא ארה"ב, בוודאי לא נחייב אותו במס על ההוצאות. אבל אם הוא משתכשך בבריכה בביתו הפרטי שבקיסריה - אנחנו לא נשלם.

"אם לא נקבע חד-משמעית מהו ציבורי ומהו פרטי, לא עשינו שום דבר בחוק הזה. יש לשים סוף לפארסה הזאת שראש הממשלה ומשפחתו דוחפים להשית את הוצאותיהם הפרטיות על הציבור. זה עושה בושה למדינה כולה".

ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני) אמר כי "יש הוצאות לראש הממשלה, כמו מיגון הרכב שלו, שבהן צריך לפטור אותו ממס. אבל אני לא רואה בכך סיבה לשחרר אותו ממס על הבית הפרטי שלו".

ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), "זה בסדר שיש הוצאות למנהיגים, אבל נושא הפטור ממס בנוי על אמון בסיסי - שנשבר. כשמישהי לוקחת איתה שמונה מזוודות של ניקוי יבש לחו"ל על חשבון משלם המסים - זה שובר את האמון הבסיסי. אי-אפשר להעביר את החוק בלי נוהל ברור".

ח"כ זוהר הגן על שרה נתניהו: "זו אישה שהתחתנה עם ראש הממשלה, ואתם לא מרפים ממנה. המושחתים הם אתם".

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) התקומם גם הוא נגד הדברים של חברי האופוזיציה: "עד כמה אתם יכולים להיות צבועים ולרדת נמוך? ראש הממשלה מרוויח 13 אלף שקל, אנחנו לא נכנסים לפרטים, אלא מבקשים שיהיה כמו נשיא המדינה. חשבתי שכולם יגידו בסדר גמור, אבל אם אפשר לבזות אותו, למה לא? מתחילים לספור לו כמה פעמים הוא פותח את הניאגרה, כמה בקבוקי סודה הוא שותה. איבדנו כל בושה כדי להפיל את הממשלה".

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר: "נשיא מדינה הוא סמל השלטון וראש הממשלה הוא בכיר השרים - לא סמל. אני חושב שיש להפריד בין הוצאות הרכב הממוגן, ששם באמת יש צורך שימושי, לבין יתר ההוצאות".

שלומית ברנע, יועמ"ש משרד ראש הממשלה, הוסיפה כי "היתה עתירה בעניין בעבר, וצוות של רשות המסים קבע שיש להשית מס על עבודות שנעשות במעון הפרטי של ראש הממשלה. עם זאת, אם הצעת החוק תעבור - ואנחנו לא רואים מניעה שהיא תעבור - נעבוד על פיה.

"הנוהל במשרד קובע השתתפות של המדינה בהוצאות שנעשות עבור המעון הפרטי, כשראש הממשלה מבצע שם את תפקידו. השאלה היא מה הוא 'ביצוע תפקידו'. זו שאלה פרשנית אבל אין קושי לענות עליה – לפי ההבחנה אם הוא נמצא שם לצורך תפקידו, או במסגרת חופשה. אגב, גם בחופשה ראש שממהשלה עובד, הוא פחות או יותר תמיד עובד, בכל מקום שבו הוא נמצא".

נציג משרד המשפטים, לירון נעים, טען: "ההצעה מעוררת קשיים משפטיים, שכן במישור השוויון היא מבקשת לקבוע שאדם שמכהן כראש ממשלה ייהנה מפטור ממס שיתר האזרחים לא נהנים ממנו. הפטור של הנשיא הוא פטור מנדטורי. הדברים לא מגיעים לידי מניעה משפטית - אבל יש קושי משפטי. הפתרון הוא גילום הוצאות המס של ראש הממשלה באופן שלא יפגע בשוויון, ושהמדינה תישא בנטל המס בשל הטבות מיוחדות שהוא מקבל ממנה".

משמעות החקיקה היא החזרת הפטור ממס שממנו נהנה ראש הממשלה עד 2016, אז הפטור המדובר הופסק בעקבות עתירה לבג"ץ. יועמ"ש ועדת הכספים, שגית אפיק, הסבירה כי "עד לעתירה ב-2016, הוצאותיו של רה"מ הקשורות לתפקיד היו פטורות ממס גם בהיעדר סעיף בחקיקה. לאחריה, המדינה הודיעה כי העתירה מתייתרת כי יועמדו אמות מידה, ואכן נקבעו על ידי צוות עקרונות מנחים שמחלקים את חלקי הבית הפרטי לשלושה חלקים: ציבורי מובהק, כמו המשרד; פרטי מובהק, כמו חדרי שינה; ומה שבאמצע, כמו הסלון.

"הנוהל קובע שחלקים פרטיים מובהקים יש למסות, חלקים של מילוי תפקיד מובהק לא צריך למסות, ואת החלקים המעורבים צריך למסות בהתאם לשימוש. נקבע שהוצאות שמטרתן השבחה הן תמיד פרטיות, והוצאות ביטחוניות הן תמיד לצורך התפקיד. הצעת החוק לא חותרת תחת המלצות הצוות, היישום יעשה על ידי משרד רה"מ וזה לא פטור מוחלט. את הפרשנות יצטרכו לתת במשרד ראש הממשלה. הבנתי שאנשי המשרד מתקשים ביישום, והצעת החוק אמורה לשפר גם את המצב הזה. יש כאן השוואה לתנאי נשיא המדינה, ואני לא רואה שהיא מעוררת כל קושי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker