"מפילים עלי פטיש 5 קילו": כך גילו בכנסת שהצ'ופר לפריפריה יקר מכפי שחשבו

בוועדת הכספים היו סבורים שעלות הטבות המס לתושבי הפריפריה היא 1.3 מיליארד שקל בשנה – אבל משרד האוצר הציג אומדן בגובה 2.3 מיליארד שקל ■ ח"כ משה גפני: "הם ממציאים את זה ומתנהגים בשיטות לא ישרות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

האם הטבות המס בפריפריה יקרות הרבה יותר מכפי שהיו סבורים חברי הכנסת, ובייחוד ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת – שהוביל בשנים האחרונות את קביעתה של רשימת היישובים הזכאים להטבות, ומנסה להוביל כעת את הרחבה? 

"הבנת מה הם עושים? מפילים עלי פטיש 5 קילו", אמר גפני עם נעילת ישיבה של ועדת הכספים היום (ד'), שבה הוצג לו אומדן של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר לעלות ההטבות. בעוד גפני ידע כי העלות היא כ-1.35 מיליארד שקל בשנה בלבד, האומדן העדכני של מינהל הכנסות המדינה לעלות הטבות המס לתושבים באזורי פיתוח ב-2019 הוא 2.33 מיליארד שקל.

גפני הוביל בשנים האחרונות את קביעתה של רשימת היישובים הזכאים להטבות, ומנסה להוביל כעת את הרחבתה. הוא הביע חשש כי האומדן הוצג בניסיון של משרד האוצר למנוע מהכנסת לחוקק את הצעת החוק להרחבתן של הטבות המס בפריפריה, שבה דנה הוועדה – לאחר שגפני כבר סיכם עם שר האוצר, משה כחלון, על הרחבת ההטבות. למרות זאת, אישרה הוועדה פה אחד את הצעת החוק בתום הישיבה.

בדיון הביע גפני את הערכותיו כי יידרשו שינויים נוספים ברשימת היישובים בפריפריה שתושביהם זכאים לזיכוי במס הכנסה. הרשימה, ושיעור ההטבות בכל יישובים, נקבעים כיום לפי קריטריונים אובייקטיביים לכאורה, למשל מרחק היישוב מהגבול. הרשימה הישנה, שהיישובים שבה נבחרו באופן פרטני, הובילה להגשת עתירה לבג"ץ, שביקשה להביא לפסילתה.

הפתעה

בדיון היום ציין גפני כי בדעתו להמשיך את הדיונים בנושא הטבות המס, כשהצעת החוק תגיע לוועדה להכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית. הוא הקפיד כי ראשי הרשויות שדיברו בוועדה יציינו לפרוטוקול את הגוף שהם מייצגים, והסביר: "אני חושש מבג"ץ".

הצעת החוק החדשה נועדה בין השאר לאפשר לתושבי נהריה להמשיך לקבל את זיכוי המס, גם אם העיר תתרחב בעקבות הסכם הגג שנחתם בה השבוע. החוק הקיים קובע כי יישובים שאוכלוסייתם עולה על 75 אלף תושבים אינם זכאים להטבות. בנהריה חששו כי הסכם הגג יגדיל את מספר התושבים מעל הרף הקובע, וכדי לטפל בכך, מוצע עתה כי הרף יוגבה ל-85 אלף.

ברשות המסים מעריכים את העלות של שינוי זה לבדו ב-20 מיליון שקל בשנה. הצעת החוק כוללת שינויים נוספים ברשימת הקריטריונים שלפיהם נקבעת רשימת היישובים. עלותם של שינויים אלה מוערכת בכ-32 מיליון שקל נוספים.

הצעת החוק אושרה ב- 3 ביוני בוועדת השרים לענייני חקיקה. על ההצעה חתומים גפני וכן חברי הכנסת רועי פולקמן, מיקי זוהר, יפעת שאשא ביטון, עודד פורר ויצחק וקנין.

"אני לא מאמין לאף אחד באוצר"

הדיון התלהט כאשר איליה כץ מאגף התקציבים במשרד האוצר ציין כי מאז שינוי החקיקה האחרון, שמיסד את קביעת היישובים המוטבים, גדלה העלות הכוללת של זיכוי המס בפריפריה – הניתן לפי סעיף 11 לפקודת מס הכנסה – ליותר מ-2 מיליארד שקל בשנה.

הגידול בשנים האחרונות נובע, לדברי כץ, מצמיחת המשק וכן מהשינויים שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבקשת ועדת הכספים בקביעת מדד הפריפריאליות, המשמש לקביעת הניקוד של כל יישוב – ניקוד שלפיו נקבע אם הוא ייכנס לרשימת היישובים המוטבים, ומה יהיה גובה הטבת המס לתושביו.

גפני הופתע מהמספר שבו נקב כץ, והביע חשש שמשרד האוצר מנסה להציג מספר גדול כדי לטרפד את הצעת החוק שעליה סיכם עם כחלון. "הם פוחדים שאנחנו הולכים לעשות פה משהו דרמטי, אז הם ממציאים את זה", אמר. לדבריו, אחרי שישב בנושא עם שר האוצר, "אתם (משרד האוצר) מגיעים לכאן פתאום, נותנים לי נבוט על הראש, ואומרים שהטבות המס עולות יותר מ-2 מיליארד שקל. אם הכוונה שלכם שלא אחוקק את החוק הזה – אני מבקש לדעת את זה משר האוצר. הם מתנהגים בשיטות לא ישרות ונוחתים עלי עם 2 מיליארד שקל. אני יודע כל הזמן שהעלות היא 1.35 מיליארד שקל".

גפני הכריז כי הוא מוכן לשוחח בנושא רק עם שר האוצר עצמו: "אני לא רוצה לשמוע אף אחד", אמר. "לא מאמין לאף אחד במשרד האוצר".

תחזית הטבות המס של האוצר ל-2016 אמדה את העלות של הטבת המס בפריפריה ב-1.48 מיליארד שקל – אבל תחזית זו נערכה לפני הרפורמה האחרונה ברשימת ההטבות, שאחריה זינק האומדן ל-2.02 מיליארד ב-2017 ו-2.06 מיליארד ב-2018. תחזיות אלה אינן כוללות את ההטבה הניתנת למעסיקים באילת.

את החישוב המדויק של עלות ההטבות אפשר לערוך רק בדיעבד, לאחר שדו"חות המס בגין כל שנת מס נחתמו, ולאחר שרשות המסים אישרה את הזיכוי בגין מגורים בפריפריה. כמו כל הטבה כמעט במס הכנסה, הטבת המס בפריפריה נופלת לידיהם של בעלי הכנסות גבוהות – בעוד שמי שהכנסותיהם נמוכות אינם מגיעים לסף מס ההכנסה, כך שאינם נהנים גם מזיכוי המס.

לפי הערכות של מינהל הכנסות המדינה, מתוך ההטבות לתושבים באזורי פיתוח ב-2019, בסך 2.33 מיליארד שקל, לפני ההרחבה הנדונה כעת בכנסת, יותר משלושה רבעים יוענקו לגברים, ויותר ממחצית תיפול לידי שני עשירוני ההכנסות העליונים. ארבעת העשירונים התחתונים אינם נהנים מההטבות כלל. אחת המטרות של ההטבות היא משיכת אוכלוסייה חזקה ליישובי הפריפריה, הגם שיעילותן בכך מוטלת בספק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker