מצטרף לביקורת על נתניהו? בנט דורש מינוי מקצועי לנציב שירות המדינה

שר החינוך דיבר בכנס אלי הורביץ בירושלים, ואמר על רקע הביקורת על הכוונה למנות לנציבה את עפרה ברכה: "אני מצפה שראש הממשלה יביא את האדם בעל היכולת הכי גבוהה" ■ אלי גרונר: "אין מדינה שעשתה יותר מישראל להפחתת הרגולציה בשלוש השנים האחרונות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך, נפתלי בנט
שר החינוך, נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

שר החינוך נפתלי בנט נוקט עמדה בדיון על מינוי נציב שירות המדינה הבא – שבמסגרתו נמתחת ביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המקדם את מינויה של עפרה ברכה, מנהלת אגף במשרד הפנים. "מינוי נציב מדינה מעולה הוא חשוב מאוד לפתיחת צווארי הבקבוק הביורוקרטיים, וזה חייב להיות מינוי מקצועי ביותר", אמר היום (ד') בנט. "ברור שזה חייב להיות הבן אדם הכי איכותי שאנחנו יכולים להביא, ואני בהחלט מצפה שראש הממשלה יביא את האדם בעל היכולת הכי גבוהה, שיראה את עצמו כמחלץ פקקים".

הדברים נאמרו בכנס אלי הורביץ בירושלים, שחלק ניכר מיומו השני הוקדש לדיונים בנושא נטל הרגולציה והביורוקרטיה בישראל. שר הכלכלה, אלי כהן, אמר בכנס כי הרגולציה אינה רעה כשלעצמה. עם זאת, הוסיף, "ישנם גורמים עסקיים שהפכו את הרגולציה למכשיר שבאמצעותו ניתן להרוויח הרבה כסף, למשל באמצעות חסימת יבוא ותחרות".

מוקדם יותר דיבר בכנס מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ואמר: "לא אחת קורה שהרגולטור מזהה הפרות של הרגולציה, ובתגובה הוא מחמיר אותה ומכביד את ההוראות גם על הצייתנים. במקום לבחור בפתרון הקל, נדרש להחמיר באכיפה כנגד המפירים ולהקל עם הצייתנים. ביד אחת נבוט בראש למפר, וביד שנייה זר פרחים למשתף הפעולה".

עו"ד ד"ר רות דגן, שותפה וראש מחלקת איכות הסביבה והייצור התעשייתי במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן, התלוננה על נטל הרגולציה בישראל: "אנחנו אגרנים כפייתיים של רגולציה", אמרה בכנס. אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, הביע עמדה נגדית: "אין מדינה בעולם שבשלוש שנים האחרונות עשתה יותר מישראל להורדת הרגולציה. ישראל התחייבה להוריד ב-25% את הרגולציה, ובשלוש השנים האחרונות אנחנו עומדים בזה יפה מאוד". לדברי גרונר, "כשמדברים על יוקר מחיה, זה לא קוטג', אלא הרגולציה, שהיא בבחינת מס סמוי".

השר לשעבר גדעון סער הציע אמש בכנס לצאת ל"מלחמת חורמה" בביורוקרטיה. "אם צריך לבחור נושא אחד שההתמודדות אתו יכולה לתרום למשק - בהשקעות זרות, בפריון, בצמיחה, בהורדת יוקר המחיה - אני בוחר, ללא היסוס, במלחמת קודש בבירוקרטיה וברגולציית יתר", אמר. סער הציע להקים  מטה לאומי – "מעין יחידות קומנדו שתהיה כפופה לשר האוצר ותפקידה יהיה ביטול או תיקון רגולציה קיימת וגם בחינת כל רגולציה חדשה בזמן אמת". ועדה שמינה החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, המליצה באחרונה על הקמת צוות מנכ"לים ממשלתי שיופקד על שיפור הסביבה העסקית בישראל וקיצוץ הביורוקרטיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker