"יותר מ-90% מאזרחי ישראל חיים במרחב העירוני - ורק עכשיו מתחילים להשקיע בו"

יום העירוניות צוין לראשונה בוועדות השונות בכנסת ■ בדיון של שדולת העירוניות הוצג סקר שלפיו חינוך, איכות סביבה ותחבורה ציבורית הם הגורמים המשמעותיים לאיכות חיים בעיר ■ סתיו שפיר: "הציבור צריך לחשוב ולחלום איך יהיה המרחב העירוני שלו"

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ תמר זנדברג, מרצצילום: אוליבייה פיטוסי
מירב מורן

הכנסת ציינה היום (ג׳) לראשונה את יום העירוניות, שנערך ביוזמת שדולת העירוניות בשיתוף הפורום הישראלי לעירוניות.

היום צוין בסימן חברה אזרחית מובילה עירוניות בדגש על מעורבות ושיתוף הציבור בקבלת החלטות לגבי תכנון העיר. ועדות בכנסת קיימו דיונים על תכנים הקשורים להיבטים שונים של העירוניות ולמגוון האוכלוסיות וצרכיה.

בוועדה לקידום מעמד האישה דנו בצרכים הייחודים של נשים במרחב הציבורי בעיר; ועדת הכלכלה דנה ביישום החוק בעניין מוניות שירות; ועדת השקיפות עסקה בשקיפות בהליכי תכנון ובנייה; בוועדת הפנים והסביבה התנהל דיון על שכונות חדשות, והדוברים הסכימו שהן נבנות בדרך שאינה עירונית ולכן מי שיגור בהם יסבול מתנאים סביבתיים לא נוחים;הוועדה לזכויות הילד דנה בהיערכות העיר לפיתוח סביבה שבה ילדים יוכלו להיות עצמאיים ולא תלויים בהוריהם כדי להגיע ממקום למקום.

ב-14:00 התכנס דיון מיוחד של שדולת העירוניות בראשות יו"ר מרצ, תמר זנדברג, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) ופורום העירוניות. בשדולה הוצגו נתוני סקר ולפיו רוב הישראלים ציינו שתחבורה ציבורית היא הגורם העיקרי המייצג איכות חיים, אחרי חינוך ואיכות סביבה.

דב חנין בנסיעה באוטובוסצילום: תומר אפלבאום

"עירוניות היא משאב וערך לאומי", אמרה ח"כ זנדברג. "עירוניות זה המשאב שאין לו שם - פוגשים אותו בפקקים, פוגשים אותו במצוקת הדיור, פוגשים אותו ביוקר המחיר, באלימות ברחובות ובבתי הספר והחינוך. הגיע הזמן לשים את האצבע על הבעיה: ישראל היא אחת המדינות הכי צפופות בעולם, יותר מ-90% מאזרחי ישראל חיים במרחב העירוני ורק עכשיו אנחנו מתחילים להשקיע במרחב הזה".

חנה מורן, מנכ"לית פורום העירוניות אמרה כי "העירונית היא ערך לאומי המקדמת את  איכות החיים ולרוב תושבי המדינה  ערך שמשיא את מיקום האדם בעיר ומקדם ערכים חברתיים. תוך יישום עקרונות האג'נדה העירונית החדשה של האו"ם".

ח"כ  שפיר: "הציבור הוא היזם, הציבור צריך לחשוב ולחלום איך נראה המרחב העירוני שלו. שיתוף הציבור חייב להתקדם בצעדים משמועתיים וגדולים קדימה. נדרש לשתף את הציבור בתהליך קבלת ההחלטות, להנגיש את התהליך וההתייעצויות, בשפה ברורה ובדיונים פתוחים. אנחנו צריכים להתרגל ולהרגיל את הציבור שיש לו זכות וכוח לקבוע את הדברים המשפיעים על חייו. אם נייצר תהליך מוסדר וברור לשיתוף ציבור אמיתי, שמייצר כוח אמיתי לתושבים בערים שלנו - נוכל להתקדם לעבר בניית ערים ויישובים שמותאמים לצרכים האמיתיים של התושבות והתושבים".

ח"כ חנין הוסיף כי: "היכולת שלנו לתכנן ערים שטוב לחיות בהן קריטית לעתיד שלנו. חייבים להפנים חשיבה אחרת לגמרי בתכנון: לחשוב על בני האדם שחיים כאן - נשים וגברים, ילדים וקשישים - ועל הצרכים שלהם; ברחובות שנעים ללכת בהם, עם צל, עם תחבורה ציבורית, עם שטחים ציבוריים, עם ביטחון אישי ועם חיי קהילה, במקום לחשוב על מכוניות ואינטרסים כלכליים. כשנפנים את זה, חיינו ישתפרו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker