ראש הרשות לאיסור הלבנת הון: "צריך רגולציה לגמ"חים, חלקם משמשים להלבנת הון"

שלומית וגמן אמרה את הדברים יום אחרי שראש חטיבת החקירות במשטרה, תת-ניצב עמיר קמין, הפנה גם הוא זרקור לסיכוני הלבנות הון בגמ"חים ■ החוק לפיקוח על הגמ"חים מתעכב כבר כשנה בכנסת בגלל התנגדות של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גמ"ח דגים ובשר בבית שמש
גמ"ח דגים ובשר בבית שמשצילום: גיל כהן־מגן

גופי האכיפה הפיננסית בישראל מאוחדים בדעתם בנוגע לסיכוני הלבנות הון בפעילותם של המוסדות לגמילות חסדים (גמ"חים) של החברה החרדית. ביומיים האחרונים התבטאו שני אנשי אכפה בכירים, מהמשטרה ומהרשות לאיסור הלבנות הון, בנחרצות בנוגע לסיכון הנובע מפעילות הגמ"חים, והחשיבות הרבה של הכנסתם תחת פיקוח פיננסי.

היום (ה') דיברה ראש הרשות לאיסור הלבנות הון, שלומית וגמן, במסגרת כנס בנושא פשיעה כלכלית של לשכת עורכי הדין. וגמן ציינה כי הגמ"חים הם סיכון ברור להלבנות הון, וכי קיים צורך דחוף להכניסם תחת פיקוח - אם לא, הגמ"חים בעצמם ייפגעו בשל הפסקת הפעילות של הבנקים עימם.

לדבריה, "הרשות מאתרת פעילות הלבנת הון שמבוצעת באמצעות גמ"חים ורואה בו תחום בסיכון. אנו סבורים שהכרחי להטיל עליהם חובות מתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור, כפי שקיים על כל גוף אחר שמעניק שירותים פיננסיים. להערכתנו, בקרוב מאוד יבינו הגופים הלגיטימיים הפועלים בתחום כי אסדרה היא אינטרס מהותי שלהם, מאחר שמתכונת ניהול הסיכונים על ידי כל שאר הגופים הפיננסיים בארץ ובעולם תוביל לכך שכל יתר הגופים יראו בהם גופים בסיכון ויצמצמו מאוד את השירותים הפיננסיים שיעניקו להם, והם בפועל לא יוכלו לפעול בזירה הפיננסית המקומית והעולמית".

שלומית וגמן
שלומית וגמן

"להפוך את הגמ"חים לשחקנים לגיטימיים"

דבריה של וגמן מצטרפים לדברים דומים שאמר אתמול תת ניצב עמיר קמין, ראש חטיבת החקירות במשטרה, בכנס של לשכת רואי החשבון. קמין אמר כי "הגמ"חים לעתים  מנוצלים לפעילות הסתרה - נותן כסף במקום אחד ומקבל במקום אחר וקשה לעקוב כשהדברים לא מוסדרים. לכן יש פעילות חקיקה עם רשות שוק ההון להסדרה שמתעכבת ככל הנראה משיקולים פוליטיים. אני מאמין שהנושא יוסדר - כמו כל נושא בהלבנת הון אנחנו במציאות שבה לא נוכל ל אפשר המשך פעילות ישויות פיננסיות שאינן מוסדרות, משום שמי שייפגע זה רוב תושבי ישראל".

וגמן הדגישה בדבריה היום שכדי להפוך את הגמ"חים לשחקנים לגיטמיים, המוכרים על ידי המערכת הפיננסית, הם צריכים לפעול תחת מערכת פיקוח אפקטיבית. "מטרה זו תושג רק בהינתן אסדרה מקיפה ואמיתית, ואם היא תהיה מקלה מדי - ימשיכו לראות בהם שאר הגופים כתחום בסיכון גבוה". בכך רמזה וגמן באופן ברור למאמצים של יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, לעקר את הצעת חוק הפיקוח על הגמ"חים המונחת על שולחנו.

משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

בין השאר גפני העלה דרישות מרחיקות לכת כמו הקמת מפקח חדש, במשרד הרווחה, שיפקח על הגמ"חים - במקום הפיקוח של רשות שוק ההון, שהיא המפקחת על כל גופי האשראי החוץ בנקאיים במשק. בנוסף דורש גפני כי תינתן לגמ"חים נציגות בוועדה המייעצת של הפיקוח, בניגוד גמור למקובל שמפוקחים אינם יושבים בוועדות המייעצות של המפקחים.

בשל ההתנגדות של גפני, חוק הפיקוח על הגמ"חים מתעכב כבר כשנה. זאת ועוד, במסגרת חוק הגבלת השימוש במזומן, פעל גפני כדי שהגמ"חים יוצאו מההגבלות בחוק, אף שהם אינם מפוקחים. כך נותרו הגמ"חים המוסד הפיננסי היחיד שאינו מפוקח, ושיכול לפעול במזומן ללא הגבלה. זאת פירצה שנחשבת למסוכנת מאד לתחומי העלמות המיסים והלבנות הון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker