בלי מאכערים: רוני חזקיהו ממליץ להקים צוות מנכ"לים ייעודי למאבק בביורוקרטיה - חדשות - דה מרקר TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בלי מאכערים: רוני חזקיהו ממליץ להקים צוות מנכ"לים ייעודי למאבק בביורוקרטיה

ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה: "האזרח לא צריך לדעת איך הממשלה עובדת ולהידרש לעבור בין כל משרדי הממשלה - הוא צריך לקבל מענה במקום אחד" ■ כחלון: "מעוניינים להגיע לצמיחה של 5% בשנה"

7תגובות
רוני חזקיהו (משמאל) ושר האוצר משה כחלון
עופר וקנין

"אם אורך חיים של מסעדה בתל אביב הוא שנתיים וחצי, אבל בישראל צריך שנה וחצי רק כדי לפתוח עסק — אז לא כדאי לפתוח את המסעדה". עם הבעיה הזאת, כפי שמנסח אותה מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מבקשות להתמודד המלצותיה של הוועדה לשיפור הסביבה העסקית בישראל, שהוצגו היום (ד').

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, שהקים את הוועדה לפני כשנה, הסביר במפגש עם עיתונאים בתל אביב שבו הוצגו המלצותיה כי המטרה היא להקל על בעלי עסקים — וגם לשפר את הדירוג של ישראל במדד קלות עשיית העסקים (Doing Business, או DB) שעורך הבנק העולמי. שיפור בסביבה העסקית אמור להוביל להאצת הצמיחה ופריון העבודה במשק, ולהקטין את הצורך בשימוש במאכערים להתגברות על מכשולי הביורוקרטיה. שר האוצר, משה כחלון, אמר כי הסביבה העסקית, לצד הפריון והצורך בהכשרה מקצועית, היא אחד החסמים העיקריים בהשגת יעד הצמיחה שהציב. "האתגר המרכזי שהאוצר רואה הוא להגיע לצמיחה של 5% בשנה", אמר.

כנהוג בוועדות ממשלתיות, הוועדה ממליצה על הקמת ועדה נוספת — אך הפעם מדובר בגוף ביצועי: צוות מנכ"לים בראשות החשב הכללי שיופקד על שיפור הסביבה העסקית. בצוות יהיו חברים המנכ"לים של משרדי ראש הממשלה, הכלכלה והמשפטים, הממונה על התקציבים באוצר ומנהל רשות המסים. הגוף יוכל להתוות מדיניות אחידה ולקדם מסלולים ירוקים להקלת הביורוקרטיה ומדיניות של "שתיקה כהסכמה" — כלומר, מתן אישור אוטומטי לבקשות של עסקים, כל עוד הרשויות אינן מעלות התנגדות בתוך פרק זמן קצוב. הצוות ייעזר בגוף מדידה ומחקר חדש, שיופקד על מדידת נטל הביורוקרטיה ואיכות השירות הממשלתי.

עוד מציעה הוועדה להקים פורטל ממשלתי דיגיטלי שישמש בעלי עסקים להגשת בקשות לממשלה, וירכז את השירותים שמעניקים גופי הממשלה השונים. הפורטל גם יציג מידע שעשוי לסייע ליזמים בקבלת החלטות עסקיות. "אם מישהו רוצה לפתוח חנות אופניים במקום מסוים, אין לו אפילו מידע אם באותו מקום כבר נפתחו 50 חנויות אופניים ונסגרו", אמר מרדכי (מוטי) אלישע, ראש זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה ולשעבר סגן בכיר לחשב הכללי, שעמד בראש הוועדה. מלבד הפורטל הדיגיטלי, מוצע לבחון הקמה של מרכז שירות ממשלתי פיזי, שיהיה תחנה אחת ויחידה (one stop shop) לטיפול במגזר העסקי.

חזקיהו אמר: "בכל השנים מאז 2009, שבהן הידרדרנו במדד DB, התקבלו 11 החלטות ממשלה בעניין הרגולציה והביורוקרטיה — אבל קשה להניע את העניין. צריך מישהו שיהיה משוגע לדבר הזה, גוף שיטפל במאות ואלפי פרטים".

לדברי אלישע, "אין תיאום בין המשרדים. פיצוצייה או חנות פלאפל יכולה לקבל אותו תעדוף כמו אינטל, שתביא 1,000 מקומות עבודה. כמו כן, לכל משרד יש מערכת מחשוב משלו, והן אינן מדברות ביניהן. לחלק מהמקומות צריך להגיע פיזית, ולחלק שולחים מייל או אף פקס. חוסר היעילות משפיע על הפריון. כמו כן, חסרה תרבות פרו־עסקית".

התנגשויות רגולטוריות

מסיבת העיתונאים החגיגית להצגת המלצות הוועדה הסתירה את העובדה שקיימת מחלוקת פנימית חריפה סביב הדו"ח שלה. למעשה, במשרד ראש הממשלה עדיין לא ראו או אישרו את הדו"ח, בשל מחלוקת עקרונית על חלוקת סמכויות הטיפול בנושא עם האוצר.

ההמלצה העיקרית של הוועדה היא להקים צוות מנכ"לים תחת החשב הכללי באוצר, שירכז את הטיפול הממשלתי בנושא. אלא שמאז 2014 פועלת במשרד ראש הממשלה יחידה, ובה שמונה עובדים, שעוסקת בהקלת הנטל הרגולטורי — ולכן חולקים שם על הצורך בהקמת יחידה מקבילה תחת החשב הכללי.

בניסיון להרגיע את החששות, חזקיהו התחייב בפני מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, אלי גרונר, כי לא יעסוק בנושאים שבהם עוסק כבר משרד ראש הממשלה, וייתן לו עדיפות בטיפול בביורוקרטיה.

על אף ההתחייבות של חזקיהו, החשדנות במשרד ראש הממשלה כלפי ההמלצות היא רבה, וכלל לא בטוח שיחתום עליהן. במשרד טוענים כי צוות מנכ"לים ליישוב מחלוקות פועל במסגרת ועדת שרים כבר כעשור, ובכל מקרה אין סמכות חוקית לפקיד במשרד האוצר לאכוף ויתורים על סמכויות של משרדי ממשלה אחרים. בכל מקרה של התנגשות בין שתי הוראות רגולטוריות של שני משרדים שונים, אין כיום פתרון אלא לנסות וליישב את המחלוקת בהסכמה — בשל היעדר סמכות לאכוף הסכמה כזאת.

במשרד ראש הממשלה סבורים בשל כך כי המלצות הוועדה רק מוסיפות יחידה ממשלתית על זו הקיימת שעוסקת בהקלת הרגולציה והביורוקרטיה, בשעה שהיחידה הקיימת מקדמת את הנושא מאז 2014, ואף צפויה לזכות בקרוב לשבחים על עבודתה מדו"ח של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

"נוכל לקפוץ 23 מקומות בדירוג"

הוועדה לשיפור הסביבה העסקית היא רק נדבך אחד במאמץ הממשלתי להפחתת נטל הרגולציה ועלות הביורוקרטיה. הוועדה בחרה להתמקד בפישוט הליכים ביורוקרטיים של אזרחים ועסקים מול רשויות השלטון, בעוד שהיא מותירה לגופים אחרים — כמו משרד ראש הממשלה — את הטיפול בהפחתת נטל הרגולציה.

בנושא פועלים גם גופים שאינם ממשלתיים, כמו ארגוני המעסיקים ואיגודים ענפיים ועסקיים שונים. איגוד לשכות המסחר נאבק בהכבדת נטל הרגולציה על המגזר העסקי, ובייחוד על ענפי הקמעונות — למשל באמצעות חוקים ותקנות חדשים להגנה על צרכנים, עובדים והסביבה.

דפנה אבירם ניצן, מנהלת המרכז לממשל וכלכלה במכון הישראלי לדמוקרטיה, מובילה את עבודת המכון בנושא הקלת הנטל הביורוקרטי על המגזר העסקי, שהוגשה לעיון הוועדה. לדבריה, "הגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות. אם יאומצו המלצות המכון, נוכל בתוך זמן לא רב לקפוץ 23 מקומות בדירוג הבנק העולמי".

מדד DB מדרג את הרגולציה והביורוקרטיה שעמן מתמודדים עסקים מקומיים ב–190 מדינות. המדד מתעדכן מדי שנה, ובעדכון האחרון, מאוקטובר, הידרדרה ישראל למקום 54.

ישראל נכללה בדירוג לראשונה ב–2006, ואז דורגה במקום 26. המדד מתבסס על עשרה מדדי משנה, הבודקים כמה מסובך לפתוח עסק חדש; לקבל היתרי בנייה למחסן; להשיג חיבור לחשמל; לרשום נכס; לקבל אשראי; לשלם מסים; ולנהל סחר בינלאומי; וכן את ההגנה על משקיעי מיעוט; האכיפה של חוזים במערכת המשפט; והטיפול בחדלות פירעון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#