חגי עמית
חגי עמית

התעשייה האווירית (תע"א) פירסמה היום (ה') כי סיכמה על שיתוף פעולה עם החברה הקנדית L3 MAS לצורך התמודדות במכרז לאספקת מל"טים לצבא קנדה, בהיקף של יותר ממיליארד דולר.

ברקע למהלך נמצאת הצמיחה של הצי הקנדי – בעקבות הלחץ שמפעיל ממשל טראמפ על שותפותיו המערביות להגדיל את השקעותיהן בתחום הביטחון. בהתאם, לפני כשנה הכריזה הממשלה הקנדית כי תגדיל את התקציב הצבאי שלה בכ-70% בתוך עשור, מכ-15 מיליארד דולר ל-24 מיליארד דולר.

"מאחורי החבירה שלנו לשותף הקנדי עומדת ההחלטה שכדי להתמודד על פרויקט בסדר גודל כזה אנו זקוקים לשותף מקומי - כדי שההצעה העסקית שלנו תהיה חזקה יותר. השותפה שלנו היא חברה חזקה העוסקת בין היתר בהשבחות מטוסי F18 ובמערכות תקשורת - והיא תהיה הקבלן הראשי בפרויקט. בשנה הקרובה יוציא משרד הביטחון הקנדי את מסמכי המכרז", אמר רוני קרת, סגן מנהל מל"ט איתן, המבקר בימים אלו בקנדה, והתפנה להשיב לשאלות TheMarker.

קנדה חכרה בעבר מתע"א מל"טים קטנים יותר של הרון (איתן) במשקל של כ-1.2 טונות - שהיו פרושים עבורה באפגניסטן ושאותם הפעילה בהצלחה. ב-2012, כשהכוחות הקנדיים יצאו מאפגניסטן, הוחזרו המל"טים לתעשייה אווירית בהתאם לחוזה בין הצדדים. עתה בוחנים במערכת הביטחון הקנדית הצטיידות במל"טים הגדולים יותר. תהליך הרכישה אמור להיות מושלם בתוך 4 שנים – ולכלול מל"טים, יחידות שליטה בהם, מערכות חישה ועוד מערכות נלוות - ולהכין את צבא קנדה בהיבט הזה ל-20 השנים הקרובות.

"המל"טים הגדולים מתאימים יותר לסביבה הקנדית בתוך המדינה - בגלל תנאי מזג האוויר והמרחקים הגדולים שעליהם לעבור מנקודה לנקודה", אומר על כך קרת.

לקנדים אין העדפה לרכישת ציוד מיצרניות נשק אמריקאיות בגלל הצמידות הגאוגרפית של שתי המדינות?

"תהיה לתעשייה האווירית תחרות קשה מול האמריקאים. ראינו מצב דומה גם בגרמניה, שם עתרה ג'נרל אטומיקס - המתחרה האמריקאית של תע"א - נגד זכייתה של תע"א במכרז למכירת מל"טים בהיקף של יותר ממיליארד יורו לצבא גרמניה.

"עם זאת, אנחנו רואים גם שקנדה פתחה למכרז את הרכישה של הצי האווירי העתידי שלה - והם כבר לא מתחייבים על רכישה של אף 35 מהאמריקאים, ובמקום זאת פירסמו הליך שבמסגרתו הם קוראים למדינות מכל העולם להציע מטוסים.

"גם במכרז הזה של המל"טים התחרות תהיה אמיתית. הרבה חברות אירופאיות ניגשו למכרז. ובכל זאת, לאור השותפות שלנו עם חברה קנדית אין סיבה שלא נקבל את הזכות להציע את המערכת שלנו".

המתחרים האמריקאים לא משתפים גם כן פעולה עם חברות קנדיות?

"הם גם עושים זאת. אבל ברמת היקפי העבודה – שיתוף הפעולה שאנו הגענו אליו מציע יותר מקומות עבודה לתעשייה הקנדית. ההצעה שלנו בהחלט אמורה להיות אטרקטיבית עבורם.

"להערכתי יהיו שתי קבוצות שיתחרו על המכרז הזה בסופו של דבר - שלנו ושל ג'נרל אטומיקס. אלה הם שני הכוחות היחידית בשוק שיודעים להציע מל"טים בגודל הזה".

ניתן להניח כי השימוש של הקנדים במל"טים האלה יהיה גם לצורכי משימות במדינות זרות - כמו במקרה של אפגניסטן.

"הקנדים לא מאוימים באותה דרך שבה אנו מכירים איומים על הגבולות. אבל בהחלט יש עליהם איומים של הברחות בגבולות שלהם, ואיום של מעבר גורמים לא רצויים בנתיב הצפוני שלהם. (נתיב שיט המקשר בין האוקיינוס הצפוני לאוקיינוס השקט דרך חופה הצפוני של קנדה ח.ע.)

"בקיץ יש שם מעבר של סירות שיכולות להיות עויינות, והקנדים רוצים לדעת לפקח על כך. זה הנושא המהותי מבחינתם. לא מדובר בסיטואציה מלחמתית אבל כן מדובר ברצון לשמירת הגבולות. כמובן שהמערכת שלנו יכולה לשמש אותם, גם אם הם יידרשו לפרוש בעתיד כוחות במדינה כזו או אחרת במסגרת קואליציה צבאית של מדינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker