עפרה ברכה למקורביה: "עוד חודש וחצי - אני נציבת שירות המדינה"

מינויה של עפרה ברכה עדיין טעון אישור של ועדה מיוחדת ■ נציגי הציבור שנבחרו לשבת בוועדה החדשה, שבראשותה יעמוד השופט בדימוס חנן אפרתי, הם פרופ' מינה טייכר ופרופ' דב גולדברגר

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
עפרה ברכה
עפרה ברכהצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

סאגת בחירת נציב שירות המדינה הקבוע בעיצומה: ממכתב שקיבל ד"ר רפי נץ-צנגוט ממשרד ראש הממשלה אתמול (ב'), עולה כי נבחרו שני נבחרי הציבור שיישבו בוועדה לבחינת מינויה של עפרה ברכה לתפקיד. ועדה קודמת שהוקמה לצורך בדיקת המינוי בוטלה על ידי המדינה בעקרבות עתירה שהגיש נץ-צנגוט לבג"ץ, מכיוון שנציגיה – נגה קינן ואריה בר – נחשבים למקורבי ראש הממשלה, ולא נבחרו על פי הסדר הקבוע מתוך מאגר שקיים בנציבות שירות המדינה.

במכתב, שעליו חתומה עו"ד שירלי הרמולין מרינוב, מנהלת מחלקה בכירה במשרד ראש הממשלה, נכתב: "ב-13 במאי התקבלה החלטת ממשלה מספר 3793 ובהמשך נבחרו נציגי הציבור גב' מינה טייכר ומר דב גולדברגר לוועדה המיוחדת, בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה". יו"ר הוועדה, השופט בדימוס חנן אפרתי, שנבחר כבר לוועדה הקודמת, קיבל את אישור הממשלה ולא הוחלף. הוא נבחר לאחר שהיו"ר הקודם, פרופ' רון שפירא, התפטר מהתפקיד.

מהמכתב לא ברור אם הבחירה הפעם נעשתה בסבב התקין, אך מנציבות שירות המדינה נמסר כי שמות מהמאגר אכן הועברו למשרד ראש הממשלה. לדברי נץ-צנגוט, משרד ראש הממשלה כלל לא אמור להיות מעורב בפעולת הועדה, ואם יתברר כי הוא ממשיך לבחוש בה, ייתכן שנץ-צנגוט יגיש עתירה נוספת.

אודי פראוור
אודי פראוור. משמש נציב בפועל כבר יותר משנהצילום: עופר וקנין

בתוך כך, נודע ל-TheMarker כי ברכה, פקידה לא בכירה במשרד הפנים, סיפרה למקורביה כי בתוך חודש וחצי היא אמורה לקבל את התפקיד לידיה. בשלב זה, וכבר יותר משנה, ממלא אותו בפועל אודי פראוור, אך ראש הממשלה אינו מאפשר לו להתמנות לנציב הקבוע, ומאריך את כהונתו בכל שלושה חודשים.

גם אם הוועדה שנבחרה תאשר את מינויה של ברכה, צפויה לפחות עתירה אחת לבג"ץ שתערער על המינוי. אחותה ובתה של ברכה עובדות במשרד ראש הממשלה, ומי שהמליץ עליה לראש הממשלה הוא נתן אשל, שלא אמור לעסוק כלל בענייני שירות המדינה, לאחר שעזב בבושת פנים את לשכת ראש הממשלה בשל תלונות חמורות נגדו על הטרדה מינית, כולל על צילום מתחת לחצאיתה של עובדת.

ברכה עומדת כעת בראש אגף קטן במשרד הפנים, ונגדה עומד דו"ח לא פשוט של מבקר המדינה על פיו, בין היתר, לא צייתה להוראות נציבות שירות המדינה בתפקידה הנוכחי. ביקורת רבה הוטחה בברכה, בטענה שמדובר בחותמת גומי של ראש הממשלה, שמבקש להחליש את נציבות שירות המדינה.

לשני חברי הוועדה החדשים קורות חיים מרשימים. פרופ' מינה טייכר, 68, חוקרת בחוג למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן, בעבר המדענית הראשית של משרד המדע והספורט ובעלת תפקידים ציבוריים שונים בארץ ובחו"ל. פרופ' דב גולדברגר, 74, גם הוא פרופסור חבר מבר-אילן, היה מנכ"ל משרד הרווחה, משנה למנכ"ל משרד החינוך, מנכ"ל החברה למתנסים ונשיא המכללה ללימודים אקדמיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker