הצעת חוק חדשה מבקשת להכפיף את רשות שוק ההון לוועדת הכספים

ההצעה של ח"כ נורית קורן מגבילה את הרשות כך שרפורמות והנחיות שיוצאות מטעם הממונה ייעשו באישור ועדת הכספים של הכנסת ■ ההצעה תובא בפני ועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון וצפויה לקבל את תמיכת השרה שקד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר
המפקחת על הביטוח, דורית סלינגרצילום: מוטי מילרוד

הצעת חוק חדשה אותה יזמה ח"כ נורית קורן (הליכוד) מבקשת להגביל את כוחה של רשות שוק ההון, שבראשה עומדת כיום דורית סלינגר, ולהביא לכך שכל רפורמה, הוראה או הנחיה שיצאו מטעם הממונה, ייעשו באישור ועדת הכספים של הכנסת. 

ההצעה תוצג ביום ראשון בפני ועדת השרים לענייני חקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד. קורן תיאמה את ההצעה עם שקד, והשרה צפויה לתמוך בה. בהצעה נטען כי העובדה שכיום חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים מקנה לממונה על שוק ההון את הסמכות לתת הוראות הנוגעות לדרכי פעולתם וניהולם של מבטחים ושל סוכני ביטוח, של נושאי משרה בהם ושל כל מי שמועסק על ידם. נוסח ההצעה מגדיר מצב זה כ"פירצה בחוק", המאפשרת לממונה על שוק ההון לגבש רפורמות ולפרסם חוזרים שהם בעלי משמעות מכרעת עבור כל ענף הביטוח ושוק ההון, ללא שום פיקוח מטעם הכנסת. 

אחת הדוגמאות לכוחה של הרשות אותן הציגה קורן היא החקיקה אותה ניסתה לאחרונה הממונה על שוק ההון להעביר, שמחייבת בוררות חובה בתחום הביטוח. את החקיקה ניסו להעביר במסגרת חוק ההסדרים, לא בחקיקה רגילה, ולפי קורן היה בכך ניסיון לפגוע בזכויות המבוטחים לייצוג הולם מטעם עורכי הדין.

לפני כמה שבועות יצא ראש לשכת עורכי הדין אפי נווה במתקפה חריפה על סלינגר, בין היתר עקב חששו של נווה מהפגיעה באנשיו בגין רעיון בוררות החובה, שנועד להוריד את מספר המקרים בהם חברות הביטוח גוררות את לקוחותיהן לבתי המשפט בטרם ישלמו להן פיצויים. קורן, שקד ונווה מכירים היטב מן הוועדה למינוי שופטים בה שלושתם חברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker