לראשונה מזה עשור: ירידה שנתית במחירי הדירות; מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.4%

מנתוני הלמ"ס עולה כי ב-12 החודשים האחרונים ירדו מחירי הדיור ב-0.1% ■ מחירי הפירות והירקות עלו באפריל ב-4.1%

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
אתר בנייה
אתר בנייהצילום: יובל טבול

מדד המחירים לצרכן, שפורסם הערב (ג') על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלה באפריל ב-0.4%, בהתאם לציפיות הכלכלנים. בכך, נרשמה בפעם השלישית ברציפות עליית מחירים בישראל. ב-12 החודשים האחרונים הגיעה האינפלציה לשיעור של 0.4%, ומתחילת השנה היא עומדת על 0.3%. בכך מתקרב המשק הישראלי במעט ליעד האינפלציה של בנק ישראל - בין 1% ל-3%, מה שהופך את העלאת הריבית העתידית על ידי בנק ישראל לרחוקה מעט פחות. עם זאת, העלאת ההחלטה על העלאת הריבית תושפע גם מהתנהלות בנקים מרכזיים נוספים, ובראשם הבנק האירופי, וכן משיקולים הנוגעים לחוזקו של השקל.

מכל מקום, את עיקר תשומת הלב תופסת ירידה נוספת במחירי הדירות, לפי הלמ"ס - בשיעור של 0.1% בחישוב של פברואר-מארס.

כך, ובהמשך לירידה של 0.2% עם פרסום המדד הקודם (מחירי הדירות אינם חלק ממדד המחירים לצרכן), יכול שר האוצר משה כחלון להתגאות בירידת מחירים בתחום הדיור - ב-12 החודשים האחרונים בשיעור של 0.1%. אמנם מדובר בשיעור מינורי, אך זוהי הפעם הראשונה מזה עשור ששוק הדיור רושם ירידה בחישוב שנתי.

ירקות בשוק
ירקות בשוקצילום: דודו בכר

ביטוי נוסף לירידת מחירי הדירות מגיע במדד מחירי הדירות החדשות שמפרסם הלמ"ס. לפי מדד זה, נרשמה ירידה של 1.2% במחירי הדירות, כאשר שיעור העסקות בתמיכה ממשלתית (בהם מחיר למשתכן ומחיר מטרה) היווה כ-28% מסך העסקות.

סעיפי הפירות והירקות הטריים דחפו את מדד המחירים לצרכן מעלה, עם עליית מחירים של 4.1%. גם מחירי ההלבשה וההנעלה, שטיפסו ב-2.2%, דחפו את האינפלציה. במארס עלה מדד המחירים ב-0.3%, בהמשך לעלייה של 0.1% בפברואר.

בבית ההשקעות הלמן אלדובי אמרו בתגובה לפרסום כי למרות המדד החיובי, רמת האינפלציה צפויה להישאר נמוכה בחודשי הבאים: "מדד אפריל התנהג כצפוי ועלה. עם זאת, התייצבות מחירי הנדל"ן, יחד עם צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחייה צפויים להמשיך ולשמור על רמת אינפלציה נמוכה גם בחודשים הבאים. גם לנוכח הריבית בארה"ב והצמיחה בישראל, הריבית בארץ צפויה להישאר נמוכה עוד חודשים רבים.

"האינדיקטורים לפעילות הכלכלית מציגים תמונה חיובית. לצד הפעילות הריאלית, התמונה החיובית המתקבלת משוק העבודה מצביעה על מצבו האיתן של המשק, ותומכת בהמשך הצמיחה. מנגד, על אף העלייה בקצב האינפלציה, היא עדיין נמוכה מהיעד. השקל הגבוה, התגברות התחרות במשק וצעדי הממשלה להוזלת יוקר המחייה (ביניהם תוכנית נטו משפחה, ירידת מחירי החשמל, הצפי לירידת מחיר התחבורה הציבורית בהמשך השנה והפחתת מסי קנייה ומכסים על מוצרים שונים) מכבידים על האינפלציה, ומעכבים את חזרתה ליעד, ותומכים באי-שינוי הריבית בתקופה הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker