אינטל אישרה השקעה של 18 מיליארד שקל בישראל - ותקבל מענק גדול

הממשלה מציעה לחברה מענק בסך 700 מיליון שקל והטבות מס לתכנית הכוללת קליטת 250 עובדים חדשים בלבד בשנים הבאות ■ שר הכלכלה: "בחירתה של החברה להמשיך להשקיע בישראל היא הבעת אמון חשובה במדינה ובכלכלתה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל אינטל בקרית גתצילום: דוברות אינטל
אורה קורן

מנכ"ל אינטל ישראל, יניב גרטי, עידכן הבוקר (ג') את שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, על החלטת אינטל העולמית לאשר את המתווה שגובש עם משרדי האוצר והכלכלה ולהרחיב את המפעל בקריית גת.

במסגרת התוכנית, אינטל צפויה להשקיע באתר הייצור כ-18 מיליארד שקל ב-2020-2018, לבצע בשנים אלה רכש מספקים מקומיים ביותר מ-3 מיליארד שקל וכן לקלוט כ-250 עובדים נוספים בפריפריה בשנים הבאות.

לדברי גורמים בחברה, השקעה זו צפויה לסלול את הדרך להשקעה משמעותית עתידית לשדרוג טכנולוגי באתר הישראלי, שכן לאינטל ישראל יתרון משמעותי על פני אתרי ייצור אחרים של החברה בעולם.

בממשלה רואים בכך השקעה בעלת חשיבות אסטרטגית, בין היתר לאור היותה השקעה משמעותית ראשונה בישראל לאחר רפורמת המיסוי בארה"ב. כנגד ההשקעה, אינטל צפויה לקבל אישור לתשלום מס מופחת בשיעור של 5% במסגרת מסלול "מועדף מיוחד" לשלוש שנים נוספות מעבר לאישורים שקיבלה בעבר (קרי, עד לתום 2027) וזאת מכוח החוק לעידוד השקעות הון.

כמו כן, הומלץ על ידי הצוות המקצועי להקצות מענק בגובה 700 מיליון שקל, כאשר במידה והחברה תבצע בעתיד השקעה אסטרטגית לשדרוג טכנולוגי בהיקף משמעותי, בהתאם לתנאים ובחינה שתבוצע על ידי גורמי המקצוע, היא תהיה זכאית ל-700 מיליון שקל נוספים על ביצוע ההשקעה העתידית. זאת, על מנת לתמרץ את החברה לביצוע ההשקעה העתידית שאמורה להיות גבוהה באופן משמעותי מהשקעות עבר שביצעה החברה וכן מההשקעה הנוכחית.

ממשרד האוצר נמסר כי תוכנית ההשקעות המלאה וההטבות שהחברה תקבל בגינה, צפויים לקבל אישור סופי מגורמי הממשלה המוסמכים בשבועות הקרובים.

ציוץ של כחלון בעבות ההודעה של אינטל

ההודעה באה על רקע בחינה כלכלית מקיפה שהתבצעה בחודשים האחרונים לגבי כדאיות ההשקעה של חברת אינטל למשק הישראלי על ידי גורמי המקצוע במשרדי האוצר ובמשרד הכלכלה והתעשייה.

השר כהן אמר כי "בחירתה של אינטל להמשיך להשקיע בישראל היא הבעת אמון חשובה בישראל ובכלכלתה. פעילותה בישראל בתחום המחקר והפיתוח והייצור המתקדם, תומכת במדיניות משרד הכלכלה, להגדלת היצוא ויצירת משרות איכותיות. אנו רואים באינטל שותפה לדרך, ואנו צופים ששיתוף הפעולה עמה יימשך גם בעתיד". הוא הוסיף כי "יותר מ-320 חברות זרות פועלות בישראל, ויש להן תרומה משמעותית לצמיחה, לחדשנות, לייצוא ולתעסוקה".

שר האוצר, משה כחלון אמר: "זו בשורה אדירה לכלכלה שמביעה אמון במדינה וממצבת אותנו ככלכלה עולמית מובילה. היתה תחרות עם כמה מדינות על השקעת אינטל, ומזה שנתיים עבדתי על הבאת ההשקעה לישראל מול סגנית נשיא אינטל העולמית עד להודעה המשמחת היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker