ועדת הכספים תדון בתנאים לביטול הפטור ממס לעמותות

נכון להיום הוועדה מאשרת את הפטור לכל העמותות על בסיס עמידתן בתנאים הטכניים בלבד ■ חברי הוועדה מעוניינים לשנות זאת ולהביא לצניחה של עשרות אחוזים בהכנסות העמותות שהפטור ממס על תרומותיהן יבוטל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

דיון סוער צפוי להתקיים ביום ד' הקרוב בוועדת הכספים. הסיבה לכך היא חקיקה בנוגע לקביעת נוהל שבמסגרתו תאשר ועדת הכספים לתורמים למוסדות ציבור פטור ממס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה .

נכון להיום אדם התורם כסף לעמותה זכאי לזיכוי במס על הכנסותיו בהתאם לסכום אותו הוא תרם. התנאים היחידים לזיכוי הם רישום מסודר של העמותה, אישור רואה חשבון, היעדר חובות במס הכנסה - והחזקת תיקים במס הכנסה כחוק.

מדובר בפטור מהותי מאד לקיומן הכלכלי של העמותות, שכן הוא מביא לכך שהתורמים רואים לנגד עיניהם הקלת מס של עשרות אחוזים בכסף אותו הם מנדבים. ביטול הפטור יביא לצניחה של עשרות אחוזים בהכנסות מתרומות של עמותות שיסבלו ממנו.

ועדת הכספים מאשרת את הפטור - אבל מדובר בהליך טכני בלבד המבוסס על האישור המתקבל ממס הכנסה.

הדיון ביום ד', שיזם יו"ר הוועדה משה גפני בתגובה לפניות חברי הוועדה, צפוי לעסוק בקביעת קריטריונים ברורים שעל פיהם תאשר ועדת הכספים את הפטור ממס לעמותות השונות, כמו גם בהיקף רוב שיידרש בוועדת הכספים לביטול הפטור ממס.

אם נכון להיום ועדת הכספים מקבלת רשימת עמותות שלמה ויכולה לקבל את כולה או לפסול את כולה. נושא שיעמוד על הפרק בוועדה יהיה האפשרות להחריג עמותה ספציפית מהפטור.

בהתחשב בנפיצות הפוליטית של כל נושא העמותות בשנים האחרונות – ניתן להעריך כי צפוי עימות פוליטי חריף בוועדה. לכל מפלגה ומפלגה קיימות עמותות המהוות מבחינתה דגל אדום ונהנות כיום מפטור ממס. בין אם זו עטרת כהנים מימין, הקרן החדשה משמאל.

"אני מתנהל הרבה זמן מול ועדת הכספים סביב השאלה איזו סמכות יש לוועדה לאשר לעמותות פטור ממס לפי סעיף 46 - והאם יש סמכות לוועדה לא לאשר פטור ממס כשיש רוב מיוחד המתנגד לפטור כזה. לא יתכן שהמצב הנוכחי בו מאשרים לכולם את הפטור יימשך.

שאלנו הרבה פעמים מתי אנו יכולים לא לאשר את הפטור. מתי יש סמכות כזו. הרבה פעמים קיבלנו מכתבים מחברי הוועדה ששואלים - מה פתאום אישרנו. זו רק תחילת הדיון. לא אעשה את המהלך הזה פזיז ומתלהם", אמר גפני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker