בתמורה למחיקת האישומים: אובר תשלם למשרד התחבורה 112 אלף שקל

אובר השיקה לפני שנה וחצי שירות הסעות בתשלום בכלי רכב פרטיים, בניגוד לתקנות התעבורה ■ לפי הסדר הטיעון יימחקו האישומים נגד מנכ"ל החברה ושמונה נהגים נוספים ■ בניגוד לטענות קודמות שלה, החברה הודתה שהפרה את החוק

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אובר ישראל, יוני גרייפמןצילום: תומר אפלבאום
אורן דורי

אפליקציית הנסיעות אובר (Uber) תשלם למשרד התחבורה דמי כופר בסך 112 אלף שקל, במסגרת הסדר שבו יימחקו האישומים נגד מנכ"ל אובר ישראל, יוני גרייפמן, ושמונה נהגים שעבדו עם החברה.

אובר השיקה לפני שנה וחצי בישראל שירות הסעות בתשלום בכלי רכב פרטיים, על ידי נהגים ללא רישיון להסעת נוסעים בשכר — בניגוד לתקנות התעבורה. שירות זה הושבת על ידי בית המשפט בנובמבר 2017, ומאז מפעילה אובר בארץ רק את שירות המוניות הרגילות שלה. לפי אובר, אין לחברה כוונה לסגור את הנציגות בישראל.

במסגרת ההסדר מול משרד התחבורה, באובר התחייבו לא להפעיל שוב שירות נסיעות המנוגד לרגולציה, שאוסרת הסעת נוסעים בתשלום ברכב פרטי. באובר נאלצו להודות שהפרו את החוק, לאחר שבתחילה טענו כי שירותי הנסיעות תוכננו והותאמו לרגולציה הישראלית.

משרד התחבורה לא משתכנע

אובר הגיעה לישראל ב–2014 ומאז מנסה, ללא הצלחה, לשכנע את משרד התחבורה לאפשר את מודל התחבורה השיתופית שהיא מציעה בחו"ל. משרד התחבורה והעומד בראשו, ישראל כ"ץ, מתנגדים לרעיון בעקביות.

במאי 2017 הגיש משרד התחבורה לבית משפט השלום לתעבורה בתל אביב כתב אישום נגד אובר, בטיעונים של הסעת נוסעים בשכר ללא רישיון ובניגוד לחוק — בגין שירות אובר נייט שפעל באזור תל אביב בלילות, והתרחב לאחר מכן לכלל שעות היום (אובר דיי). כתב האישום הוגש בתום חקירה סמויה וגלויה שהתנהלה במחלקה המשפטית של משרד התחבורה במשך כחצי שנה.

מכתב האישום שהגיש משרד התחבורה, וכעת ייסגר בהתאם להסדר עם אובר, עולה כי החברה גייסה נהגים בכלי רכב פרטיים להפעלת השירות, וגבתה 25% ממחיר כל נסיעה. אובר, מנהלה ונהגי הרכב הפרטי שהסיעו נוסעים בניגוד לחוק הואשמו בשלושה סעיפי אישום מרכזיים: אי־קיום חובת רישיון עיסוק, אי־קיום חובת רישיון הפעלה, והסעה של נוסעים בשכר.

אובר טענה בתחילה כי התשלום שקיבלו הנהגים בגין הנסיעות הוגבל לתקרת אחזקת הרכב, כפי שהיא מחושבת על ידי רשות המסים. ואולם כתב האישום פירט כמה מקרים שבהם עלו נוסעים סמויים מטעם משרד התחבורה על מכוניות השירות שבמחלוקת. באחד הערבים בדצמבר 2016, אחד הנאשמים, נהג שרשום לשירות אובר נייט, הסיע פקח סמוי ונוסע נוסף מרחוב ארלוזורוב בתל אביב לנמל בעיר. הנהג גבה מהם דמי נסיעה בסך 32.9 שקל — סכום שנמוך מעט מנסיעה מקבילה במונית.

לפי כתב האישום, הנהג הרוויח 800 שקל בתוך יומיים בסוף שבוע בדצמבר מאיסוף נוסעים ברכבו הפרטי באמצעות האפליקציה. סכום זה התקבל לאחר שאובר העבירה לחשבונה רבע מההכנסות, והוסיפה לנהג בונוס של 100 שקל. מקור במשרד התחבורה אמר לפני חצי שנה ל–TheMarker: "ברור שאם מישהו עולה על רכב בשירות של אובר הוא עבריין. גם הנהג וגם הנוסע".

מאובר נמסר בתגובה: "שירותי המוניות שלנו פועלים כרגיל, ואת הפיילוט לשירותי אובר דיי ואובר נייר עצרנו כבר בנובמבר אשתקד. אנחנו מחויבים לשיתוף פעולה עם הרשויות בישראל לבחון כיצד הטכנולוגיה יכולה לספק פתרונות תחבורה אמינים, משתלמים ובטוחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker