רגע לפני הרפורמה בחברת החשמל: המדינה שוב התקפלה

ערב אישור הרפורמה בדירקטוריון הסכימה הממשלה לאפשר לחברת החשמל להיכנס לתחומים חדשים ובהם בית חכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלוןצילום: אילן אסייג

שיחות הרפורמה בחברת חשמל הושלמו. החברה פירסמה לפנות בוקר (ה') הודעה לבורסה המדווחת על ההסכמות - אך היא לא פירטה על ויתור גדול של המדינה, שיש לו משמעות אסטרטגית מבחינתה. המדינה הסכימה כי לאחר שהחברה תרד לנתח של 75% ממקטע האספקה לצרכנים ביתיים - לעומת 95% כיום - היא תוכל להיכנס לתחומי פעילות חדשים משיקים, כמו למשל לתחום הבית החכם.

מדובר בשינוי דרמטי. עמדת המדינה קבעה יעד של הקטנת חלקה של חברת חשמל במשק במסגרת הרפורמה כדי להחליש את כוחה המונופוליסטי המאפשר לה לפגוע במשק באמצעות שביתות או חסימת מתחרים.

מקורות ממשלתיים אמרו היום ל-TheMarker כי הובהר לחברה שלא תוכל להיכנס לתחומים הקשורים ישירות ליתרון שיש לה כמונופול בחלוקה, בהם סוללות אגירת חשמל בבתים, פאנלים סולארים, עמודי תאורה ברחובות ותחנות אוטובוס.

מתחילת השיחות על הרפורמה לחצה חברת החשמל על הממשלה שתאשר לה להתרחב לתחומים חדשים בהנחה שייצור החשמל בתחנות כוח ידעך תוך 20 שנה ויוחלף באנרגיות מתחדשות. החברה תיכננה להתפתח בתחומים של אגירת חשמל תוך הקמת מחסן לשימור אנרגיה במקום תחנת ייצור, ולהשתלב בהקמת רשת חכמה לבתים ולערים - תחום השווה מבחינתה מיליארדי שקלים.

בפועל נראה כי בשלב זה במסגרת הרפורמה נחסמה דרכה להקמת מתקן אגירת אנרגיה, אלא אם ההסכם המפורט לא יחסום תחום זה במפורש, ואולם היא תוכל להתרחב ולצמוח לתחום של ערים חכמות ובית חכם.

חברת החשמלצילום: דוברות חברת החשמל

חמש תחנות כוח יימכרו

עיקרי הרפורמה כפי שפורסמו על ידי החברה כוללים היתר להקים באמצעות חברה בת שתי יחידות יצור חשמל חדשות במחזור משולב (מחז''מ). הראשונה תוקם עד יוני 2022 והשנייה לאחר שתימכר תחנת אלון תבור ויתפרסם הליך תחרותי למכירת אתר רמת חובב. סך הכל תמכור החברה חמש תחנות בהדרגה בטווחי זמן של 60-18 חודשים. החברה לא תוכל להקים, לשדרג או לשחלף (החלפת נכסים) תחנות קיימות או חדשות נוספות.

יחידת ניהול המערכת האחראית על ניהול כניסת יצרני חשמל לרשת תצא מחברת חשמל לחברה בת של הממשלה. כ-220 עובדי חברת חשמל ייצאו עם היחידה. עם זאת חברת חשמל שומרת לעצמה את הפיקוח על מערכת ההולכה וההשנאה באמצעות יחידה חדשה שתקים. לא ברור כיצד מהלך זה ישפיע על התחרות ברשת.

החברה תמשיך להפעיל כמונופול את מקטעי החלוקה וההולכה של החשמל כמרכזי רווח נפרדים כדי למנוע עלויות צולבות. חלקה באספקה יוכל לרדת עד 60% לאורך השנים.

עלויות הרפורמה נאמדות ב-7 מיליארד שקל וייתפרסו על פני 10 שנים, מעט יותר ממשך הרפורמה שנקבעה לכשמונה שנים וחצי, כדי לא להעמיס את העלויות על תעריף החשמל. במסגרת הרפורמה יפרשו 1,800 עובדים על פני שמונה שנים. החברה תעניק לעובדים פנסיה מוגדלת ומענקי פרישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker