ליברמן: צריך תוכנית חומש למיגון העורף בהשקעה של 5 מיליארד שקל

שר הביטחון בכנס הרצליה: "מיגון העורף בישראל לא טופל במשך שנים רבות. בלי תוכנית חומש, ישראל לא תהיה ערוכה למצב חירום"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליה
שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליהצילום: תומר אפלבאום

על רק העימות עם איראן, אמר היום שר הביטחון אביגדור ליברמן כי יש צורך בתוכנית חומש למיגון העוקף בהשקעה של 5 מיליארד שקל.

"מבלי לבנות תוכנית חומש למיגון העורף - לא נהיה מוכנים למקרה חירום. בנינו תוכנית כזו. היא קיימת. מדובר על תר"ש (תוכנית רב שנתית) בעלות של מיליארד שקל בשנה לחמש שנים שתסייע להביא את התשתיות הלאומיות והשיכונים בצפון הארץ למצב הטוב שהיינו רוצים להביאם אליו - בהשוואה לדרום הארץ", אמר ליברמן בכנס הרצליה. "יש לנו היום תוכנית מואצת להשקעת 150 מליון שקל עד סוף שנת 2018 - כדי לשפר את המוכנות של המיגון במרחבי מיגון ציבוריים".

שר הביטחון התייחס גם לאתגרים הניצבים בפני מיגון העורף. "בעוטף עזה השקענו עד היום 37 אלף שקלים פר תושב למיגון המרחב הציבורי ולשיפור בבתים פרטיים. בצפון, לעומת זאת, צריך להשקיע הרבה יותר פר תושב. זה נובע מהמבנה הגאולוגי של השטח - שיושב על השבר הסורי האפריקני", אמר ליברמן. "אני מקווה שנשכנע את האוצר יחד עם המועצה לביטחון לאומי להוציא לדרך את תוכנית החומש הזו".

ליברמן ביקר את התנהלות משרדי הממשלה השונים והרשויות המקומיות בנוגע לטיפול שלהם במוכנות העורף. "בסופו של דבר מיגון העורף הוא אחריות כוללת של כל משרד ומשרד בממשלה של כל רשות מקומיות ושל כל אזרח. הצבא הוא הגוף המתאם של הסיפור הזה שלוקח עליו אחריות כוללת. כולם באים לצבא בדרישות כגוף מממן - אבל הוא לא הגוף המממן", אמר שר הביטחון. "כל משרד אחראי לרציפות תפקודית בתחומו וכל רשות מקומית חייבת להתייחס אליו ביתר רצינות - ולא להתייחס לממשלה ולמשהב"ט כבנק שבאים אליו ולוקחים ממנו כסף".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם לדרישת משרד הביטחון בעת דיוני תקציב 2019 סוכם על הקצאת 150 מיליון שקל בשנת 2018 עבור מיגון הצפון. תקציב זה מוקצה בימים אלה לטובת שיפוץ מקלטים ציבורים, מיגון מוסדות ציבור, מוסדות חינוך ועוד".

תכניות נוספות ידונו בין המשרדים בהמשך במסגרת דיונים תקציביים עתידיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker