פינוי בינוי בראשון לציון: 800 דירות ייבנו במקום אצטדיון כדורגל

הוועדה המחוזית אישרה תוכנית התחדשות עירונית רחבת היקף בצפון העיר, במסגרתה יפונו 214 דירות ישנות — בכפוף להקמת אצטדיון חלופי

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחלת יהודה
פרויקט פינוי בינוי בנחלת יהודהצילום: א.א. סטודיו אלכס

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז אישרה תוכנית התחדשות עירונית רחבת היקף בשכונת נחלת יהודה בצפון ראשון לציון, בין כביש 4 ממערב לכביש 412 ממזרח. במסגרת התוכנית, יפונו 214 דירות ישנות בבנייני שיכונים שנבנו בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת, ונמצאים במצב תחזוקה רעוע, ובמקומם ייבנו 800 דירות חדשות.

כ-200 דירות חדשות ייבנו בבניינים בני -6-5 קומות, כ-500 דירות ייבנו בחמישה מגדלים בני 23 קומות שיקומו על שטחי אצטדיון הכדורגל השכונתי הישן, שנקבע כקרקע משלימה עבור היזם, ויתר הבתים יהיו צמודי קרקע.

יחס הפינוי־בינוי בפרויקט הוא 1:3.7 - כלומר על כל דירה שמפונה, היזם בונה 3.7 דירות חדשות. זהו יחס נמוך בהשוואה לפרויקטי פינוי בינוי שאושרו בעיר בעבר. ואולם התוכנית הנוכחית מאפשרת היקפי בנייה גדולים.

אחד מהקשיים באישור התוכנית היה מציאת שטח משלים ליזמים, שייצר להם כדאיות כלכלית. לאחר שנים של דיונים הציעה העירייה את מגרש הכדורגל כשטח משלים, אולם הצורך למצוא חלופה למגרש הכדורגל שעדיין פעיל ומשמש את תושבי השכונה, היווה מכשול.

בדיון שנערך בשבוע שעבר קבעה הוועדה המחוזית כי מציאת חלופה מהווה תנאי למימוש התוכנית ולקבלת היתרי בנייה על שטחי מגרש הכדורגל. האצטדיון החלופי מתוכנן להיבנות במרחק של פחות מקילומטר מהמגרש הקיים, ועד אז העירייה והיזם יפעלו יחד להציע שירותי הסעות לאצטדיונים אחרים בעיר.

המתחם תוכנן על ידי משרד ברעלי־לויצקי־כסיף ומקודם על ידי חברת אור לירי וחברת נווה גד, השייכת לנכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי. התוכנית הופקדה על ידי הוועדה המקומית ראשון לציון עוד ב-2012. בשבוע שעבר, לאחר דיונים בוועדה המחוזית, ניתן תוקף לתוכנית בכפוף לשינויים מסוימים, בעקבות התנגדויות שהעלו כמה גורמים, בהם נציגות תושבי השכונה ורשות שדות התעופה.

במסגרת התוכנית נקבע כי לפחות 200 מהדירות החדשות שייבנו יהיו יחידות דיור קטנות של כ–80 מ"ר בנות 4-3 חדרים, ובסך הכל ייבנו 92 אלף מ"ר למגורים, בצפיפות של 26 יחידות לדונם. כמו כן, התוכנית תחייב עירוב שימושים ושמירה על שטחי ציבור, וקובעת כי בשכונה ייבנו מבני ציבור בהיקף של 20 אלף מ"ר, שטחי תעסוקה בהיקף 5,200 מ"ר ושטחי מסחר בהיקף 2,800 מח"ר.

החלטת הוועדה לתת תוקף לתוכנית תהיה תקפה לתשעה חודשים, שבמהלכם יוגשו לה תיקונים. היזם נדרש להגיש תוכנית מפורטת לוועדה המקומית, ובהמשך יוגשו בקשות להיתרי הבנייה. שכונת נחלת יהודה מצויה בתנופת בנייה בשנים האחרונות, מקודמים בה מתחמי בנייה נוספים והמחירים בה במגמת עלייה.

ראש העיר ראשון לציון דב צור מסר לאחר הפקדת התוכנית כי "קידום התוכנית הוא חלק ממדיניות העירייה בתחום ההתחדשות העירונית המבקשת לאפשר תוכניות פינוי בינוי במקרה של מבנים במצב פיזי ירוד וללא מעליות, לצד הקצאת שטחי השלמה בסמיכות כדי להימנע עד כמה שניתן מצפיפות הגורמת לעומס על תשתיות ומתקנים ציבוריים. מוטלת על כתפינו אחריות גדולה לנתינת מעטפת כוללת, שלא מסתפקת רק בשינויים קוסמטיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker