קק"ל משקיעה 3.5 מיליון שקל - כדי לפרסם את עצמה

בפרסומת בהשתתפות עדן בן זקן ורמי ברוך, שעלתה לשידור ביום העצמאות, משבחים השניים את פועלה של הקרן הקיימת

חגי עמית
חגי עמית
פרסומת לקק"ל
פרסומת לקק"לצילום: עמוד היוטיוב של קריינות עילית
חגי עמית
חגי עמית

מי שצפה בטלוויזיה בערב יום העצמאות שם לב לתשדירי הפרסומת של הקרן הקיימת לישראל בהשתתפות רמי ברוך בתפקיד דוד בן גוריון, ועדן בן זקן בתפקיד עצמה. בן זקן פוגשת את ראש הממשלה הראשון של ישראל שהגיע לביקור לחופשת מולדת ממושב הקבע שלו בגן עדן - ולוקחת אותו עמה לסיבוב בכדור פורח כדי להראות לו כמה התפתחה המדינה מאז שעזב אותנו. את הקרדיט על החינוך, התשתיות והיערות שפזורים מלמטה היא נותנת לקק"ל. בן זקן מסבירה לזקן שקק"ל היא כבר מזמן לא יערות.

הקמפיין לא נועד לקרוא לאזרחי ישראל להשתתף בנטיעות, לשמור על ניקיון היערות או לתרום לקק"ל. מדובר על קמפיין שמטרתו היחידה היא לשפר את תדמית הארגון בעיני הציבור הישראלי הרחב.

3.5 מיליון שקל עולה קמפיין הפרסום הנוכחי. משתתפת בו אחת הכוכבות הגדולות של ישראל כיום, והוא משודר בשעות צפייה – והאזנה – מרכזיות.

מדובר בכסף קטן במונחים של קק"ל – המעבירה כיום  לתקציב המדינה כמיליארד שקלים בשנה. זו גם לא הפעם הראשונה  שקק"ל מפרסמת את עצמה. לפי הערכות בענף הפרסום בשנה שעברה השקיעה הקרן 6-4 מיליון שקל. אם קצב ההשקעה הנוכחי של החברה בפרסום יימשך - היא צפויה לעקוף ב-2018 את הסכום שהשקיעה בשנה שעברה. בנוסף, ב-2017 עיקר הסכום הושקע בדיגיטל – השנה הוא מושקע בפרסום בטלוויזיה וברדיו.

הבחירה של קק"ל לעלות בקמפיין בתזמון הנוכחי נובעת מתחושה שהציבור הרחב אינו מודע לפעילות הנוכחית של החברה.

מאבק נוקשה בין קק"ל לאוצר

השנה החולפת היתה שנה של מאבק תקציבי קשה בין קק"ל לנציגי משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה - ששאפו לגישה ישירה למיליארדי השקלים הנמצאים בקופת הארגון, לטובת תקציב המדינה.

נראה כי בקק"ל איש אינו מתכנן להקל על משרד האוצר גם להבא - בגישה לכספים אלה.

בארגון שואפים להמשיך ולהפנות את הכספים שברשותם חלק אחר חלק. באופן ממוקד למטרות ספציפיות שעליהן ניתן לקבל קרדיט - ולא לאפשר לאוצר להוסיף את הכספים לקופה הכללית של הארגון.  

כדי לעשות זאת הם מוכנים להפנות מיליוני שקלים שהיו יכולים לשרת את הציבור הרחב בקמפיין שמטרתו לשמר את הארגון עצמו.

דירקטוריון קק"ל איבד בתקופה האחרונה את אחד החברים המרכזיים בו ששאפו לשפר את השקיפות וההתנהלות של הארגון – כאשר נציגת מפלגת יש עתיד, נעמה שולץ, הודיעה על פרישתה מקק"ל על רקע טענות לשחיתות בארגון בנושא המשלחות לפולין. ביום השואה האחרון שיגרה קק"ל למצעד החיים בפולין משלחת שמנתה קרוב למאה איש בעלות של מאות אלפי שקלים - לטובת נסיעה שאין הרבה קשר בינה לבין מטרות הארגון. הקמפיין התדמיתי שלו בתקשורת נועד לשמר - בין היתר - את מצעד הבזבוז הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker