נתניהו קימבן 14 דקות תהילה, בנדה קיבל 14 מיליון שקל (בלי מכרז)

נאומו של ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות היה לא רק ארוך אלא גם נטול חזון, השראה או תקווה, עם סלנג מיושן, פרובינציאליות, ציניות, הפחדות - וכמעט בלי ממלכתיות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו שרה בטקס בהר הרצל, אמש
רותם שטרקמן

כשאנדי וורהול טבע את הביטוי על 15 דקות התהילה שיהיו לכל אדם, הוא אולי לא הביא בחשבון את אלה שמקמבנים את דקות התהילה שלהם, פעם אחר פעם. למשל ראש הממשלה בנימין נתניהו שבמקום כמה דברים קצרים - כפי שהוא עצמו התחייב ב"פשרה" עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ("ידליק משואה בשם ממשלות ישראל לדורותיהן וישא דברים שיתייחסו למגילת העצמאות") - לקח לעצמו כמעט 15 דקות. וזה בנוסף למעמד הדלקת המשואה עצמו ולכניסה המלכותית שלו לטקס יד ביד עם אשתו שרה. 14 דקות פלוס כולל אלתורים אחרי שהתבקש לחתוך את הנאום ל-5 דקות.

היה זה לא רק נאום ארוך אלא גם נטול חזון, השראה או תקווה, עם סלנג מיושן (חבל על הזמן), פרובינציאליות (תודה לך אמריקה), ציניות (נפתור את המחלוקות תוך כבוד הדדי), הפחדות (אויבים שרוצים להכחיד אותנו) וכמעט בלי ממלכתיות.

עד כדי כך נאום אפור ומשעמם שהוא מעלה את השאלה מי מייעץ לו בימים אלה - למה להילחם ולשגע מדינה שלמה אם לא היה לך משהו חשוב לומר לנו מלבד התפריט הרגיל? קטע קצת אירוני היה כשנתניהו הזכיר את ההחלטה ההיסטורית של דוד בן גוריון על הכרזת המדינה תחת לחצים בינלאומיים ופנימיים אדירים, כאילו שהוא עצמו לא מזגזג בגלל ביקורות שהוא מקבל בפייסבוק. 14 דקות יקרות של הציבור לקח לעצמו לצורך קידום אישי האיש שחשוד בשימוש במשאבי ציבור לצורך קידום אישי.

וכמה סמלי הוא שביום שבו נתניהו, באמצעות מירי רגב, משתלט על זמן האוויר הכי רגיש והכי לאומי בשנה - הרגע שבו הופך אבל לאומי ואישי קשה מנשוא לשמחה - לתעמולת בחירות עם חמש רשתות טלוויזיה בשידור חי, קובע יו"ר ועדת הבחירות המרכזית שתשדירי הפרסום שאירגנה לעצמה שרת התרבות, אלה שהושמעו בתחנות הרדיו במשך שבועות וקראו לציבור להשתתף בחגיגת ה-70 - לא היו חוקיים והם בעצם תעמולת בחירות.

וכך הפסיד הציבור לא רק את רגב אלופת היחצ"נות ברדיו במימון ציבורי, אלא גם את השר גלעד ארדן, שאותו לא נשמע יותר בהזמנות לאירוע שולי של המשטרה בבית שמש ואת שר החלל אופיר אקוניס מקשקש על ליל מדענים. רק חבל שהשופט מלצר נתן להם להשתולל עד עכשיו.

לא שלא היו בטקס רגעים יפים ומרשימים - אבל ההשתלטות של נתניהו ורגב העיבה על כולו. כמו תמיד, השניים רקחו את התבשיל הרגיל שבסופו התומכים נשארים איתם בכל הכוח - וכל השאר מרגישים חמוצים (ושווה לבדוק בהזדמנות איך חולקו ההזמנות למקורבים וכיצד סודרו המקומות ביציעים כך שמירי רגב תשב במרכז ומקדימה וכל  שאר השרים מאחור).

היה זה ערב שהוא קפסולה ישראלית מזוקקת של פרטאץ' (נשיא הונדורס ידליק משואה. לא, בעצם הוא רק יתלווה למי שידליק או שבעצם הוא בכלל לא יגיע); חוסר כבוד למיעוטים (אפס נוכחות של ערבים מוסלמים בטקס); יחס לנשים (זאב רווח מדליק משואה ומצלם תשדיר פתטי עם ראש הממשלה); ושקרים (בלי סוף).

ולכן - זה גם לא מפתיע לגלות בסופו שמפיק המופע בנדה הפקות (שבעליו יגאל בן דוד גם חתום על המכתב המביש שדורש מאדלשטיין לקצר את נאומו), קיבל 14 מיליון שקל בלי מכרז, פי 2 ממה שהוא קיבל לפני שנה (ההסבר לקבלת הפטור הוא שהם זכו במכרז של 2017 - ובנוסף מדובר באיחוד הטקסים לחגיגות ה-70 כדי לחסוך).

צפו במסמך הפטור ממכרז

אישור הפטור ממכרז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker