ארדן קיבל 25 שוטרים - ויצוא הקנאביס יקבל אישור

לפי ההצעה, שתובא להצבעת הממשלה ביום ראשון, 50 מגדלים ישראלים יקבלו אישור לגדל קנאביס למטרות יצוא ■ השר ארדן הגיע להבנות עם האוצר על הקצאת שוטרים שיפקחו על המגדלים וימנעו את זליגת הקנאביס לשימושים לא־רפואיים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידול קנאביס רפואי ישראל
חגי עמית

אחרי יותר משנה של חוסר ודאות, הממשלה תצביע ביום ראשון על הצעת מחליטים לקידום מתווה שיאפשר לחברות ישראליות לייצא קנאביס. במסגרת המתווה יאושר ל–50 מגדלים ישראלים לגדל קנאביס למטרות יצוא. היצוא יאושר רק לקנאביס בצורה של תרופה מוגמרת, ולא לחומר הגלם.

בתחילת מארס כינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיון על הרפורמה ליצוא קנאביס, בהשתתפות משרדי הממשלה הרלוונטיים. בדיון הציג המשרד לביטחון פנים נתונים בנוגע לסכנת הזליגה של הקנאביס מהחוות העוסקות בגידולו למטרות רפואיות – לטובת שימושים שאינם בריאותיים בשוק הישראלי. לאחר הדיון ביקש נתניהו לדחות את ההחלטה עד שיו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, יבחן את הכדאיות הכלכלית של היצוא פעם נוספת.

גלעד ארדן, השר לביטחון פניםצילום: תומר אפלבאום

ככל הידוע, שמחון לא הציג את המסקנות. למרות זאת, משרד האוצר ומשרד החקלאות מקדמים את הצעת המחליטים בשאיפה להציגה ביום ראשון, בהנחה שראש הממשלה לא יגלה התנגדות בלתי צפויה.

בקרב החקלאים המצפים למתווה נשמעו חששות בנוגע לכוונת הצעת המחליטים כשמדובר על אישור יצוא מוצרים מוגמרים. השאלה אם תפרחת קנאביס מנויילנת בשקית אטומה מוגדרת כתרופה מוגמרת היא מהותית ביותר להיתכנות העסקית של פעילות המגדלים. עם זאת, ככל הנראה המשמעות היא שלא יתאפשר יצוא של זרעים, יחורים וצמחים.

קידום המתווה התאפשר לאחר שהמתנגד העיקרי לו, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הגיע להבנות עם האוצר על המשאבים שיוקצו לאכיפה ופיקוח על הקנאביס שיגודל למטרות יצוא. חלק מההסכמות הושגו כבר בעת אישור תקציב 2019, בינואר האחרון, שלפיו תקציב המשרד לביטחון פנים יעלה ב-6.4%, ל-18.3 מיליארד שקל, וכן שהקיצוץ שתוכנן בתקציב ההסעדה של השוטרים בסך 50 מיליון שקל בשנה בוטל. בנוסף לכך סוכם על תוספת תקנים של שוטרים למשטרה.

"דחיפה משמעותית לחקלאים"

מטעמו של ארדן נמסר כי "על רקע הצורך להבטיח שבמסגרת הליך היצוא העתידי לא תתבצע זליגה של סמים מסוכנים לידי גורמים עבריינים וארגוני פשיעה, בארץ ובמדינות שאליהן יתבצע היצוא, השר עמד על כך שיוקצו למשטרת ישראל המשאבים המתאימים לצורך ביצוע הפיקוח והאכיפה הנדרשים. רק לאחרונה, במסגרת דיוני התקציב ל-2019, הושגה הסכמה עם משרד האוצר על הקצאת התקנים והתקציב הנדרשים, מה שהביא להסרת התנגדותו של ארדן וסלל את הדרך לאישור התוכנית בממשלה.

"במסגרת הסיכום עם השר, הוחלט להקצות למשטרת ישראל 25 שוטרים שיפקחו על המגדלים. בנוסף, ארדן עמד על כך שיתבצע יצוא של מוצרים מוגמרים לשימושים רפואיים בלבד, ולא של חומר הגלם של הסם. זאת על מנת להבטיח שבמדינה שאליה יגיע המוצר הסופי, השימוש בו ייעשה למטרות רפואיות בלבד".

ארדן אמר: "אני תומך בשימוש בקאנביס לצרכים רפואיים וגם ביצוא שלו לעולם, לאור הידע המתקדם שלנו בתחום. אך עם זאת, כשר לביטחון פנים, מחובתי לוודא שחוות היצוא לא יגרמו לזליגת סמים אסורים לאזרחי ישראל ובעיקר לנוער, ואני שמח שהצלחתי להגיע להבנות עם משרד האוצר שיאפשר לאשר את היצוא".

נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי, התייחס לתוכנית שתובא לאישור ביום ראשון ואמר: "אני מברך על ההחלטה המהירה בחלון הזמן המוגבל שנוצר, לאחר דיונים ופגישות רבות בנושא, שתאפשר להמשך היתרון של ישראל על שאר המדינות בעולם.

"מדובר בבשורה למאות אלפי חולים בארץ ובעולם, ובהזדמנות אמיתית לתת דחיפה משמעותית למאות חקלאים, תעשיות נלוות, אלפי משפחות וידיים עובדות, רובם בפריפריה, ובמקביל לייצר הכנסה משמעותית למדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker