הרפורמה במשק החשמל תצא לדרך? הושגו הבנות בין נתניהו לכחלון

נתניהו הסכים למשוך את העתירה לבג''ץ להגבלת זכות השביתה – אם יושגו סיכומים סופיים ברפורמה בחשמל ■ הסיכומים יהיו על הסכמי עבודה חדשים בחברת חשמל, כשבמקביל תבוטל החלטת בית הדין לעבודה שהתיר שביתות ללא הגבלה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה
בנימין נתניהו ומשה כחלון בישבת ממשלהצילום: הדס פרוש / פלאש 90

הרפורמה במשק החשמל צפויה לצאת לדרך, לאחר שבימים האחרונים הושגו הבנות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר האנרגיה יובל שטייניץ והגורמים המקצועיים בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה. על פי הסיכומים, אם הרפורמה תושלם בתוך 45 ימים, תמשוך המדינה את העתירה שהגישה לבג"ץ להגבלת זכות השביתה של הוועדים הגדולים במשק נגד רפורמות ממשלתיות.

על פי ההסכמות שגובשו, במידה שב-45 הימים הקרובים יבשיל המשא ומתן עם ההסתדרות ויבוטל פסק הדין הארצי של בית הדין לעבודה בעניין חברת חשמל, תתייתר העתירה לבג"ץ, והמדינה תשמור את כל טענותיה, אולם תוותר על קבלת הכרעה בעניין מבג"ץ. המשא ומתן מול ההסתדרות מצוי כיום בשלבים מתקדמים, והוא נוגע להשלכות הרפורמה במשק החשמל על העובדים, במטרה לחתום מולם הסכמים קיבוציים.

נתניהו הנחה את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, להכין חוות דעת כלכלית שתקבע אם הרפורמה כדאית למשק. ממשרד ראש הממשלה לא נמסרו תשובות לשאלות אם הוכנה חוות הדעת ואם כן, מה היו תוצאותיה. מקורות ממשלתיים בכירים אמרו כי לא ראו כזו חוות דעת כלל, ולא ידעו לומר מהי המסקנה בנושא. לדבריהם, על פי חוות דעת של משרד האוצר, הרפורמה כדאית למשק.

מקור ממשלתי אמר כי "הושג סיכום טוב ונכון, שכל גורמי המקצוע מברכים עליו. הוא נותן ביטוי למה שראש הממשלה דאג ממנו – שפסיקת בית הדין הארצי לעבודה תישאר על כנה ותאפשר לטרפד רפורמות ממשלתיות דרך שביתות".

לדבריו, הממשלה צריכה לפעול בשני כיוונים בו זמנית, מול בג''ץ ומול ההסתדרות. "הממשלה צריכה לבקש מבג''ץ לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי", אמר המקור. "עליה לפנות לבג''ץ ולומר כי ככל שהמשא ומתן על הרפורמה מבשיל ויש הסכם קיבוצי, אנחנו מבקשים לבטל את פסיקת בית הדין הארצי, ואם הוא יבוטל העתירה שלנו תתייתר. בד בבד זה שם מכבש לחצים עצום על כולם להשלים את הרפורמה. מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד, כבר סיכם עם יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על חידוש המגעים. עכשיו צריך לרוץ קדימה ולסגור את הרפורמה. אנחנו רוצים רפורמה, ההסתדרות לא רוצה בג''ץ – לכן אין סיבה שזה לא יצליח".

משרדי האוצר והאנרגיה, רשות ההגבלים העסקיים, ההסתדרות, חברת חשמל ועובדי החברה הגיעו בדצמבר 2017 להסכמות עקרוניות על רפורמה במשק החשמל. הדיונים התקיימו בהוראת בית המשפט העליון במסגרת עתירת הממשלה נגד בית הדין הארצי לעבודה. זה התיר להסתדרות לשבות ללא הגבלת זמן  - גם כאשר מדובר בעיצומים המכוונים נגד רפורמות ממשלתיות. הממשלה טענה בבג''ץ כי אין להתיר שביתה שנועדה לפגוע ברפורמות המיועדות להגביר תחרות שמשמעותה גם הורדת מחירים לצרכנים.

כחלון סבר כי יש לקדם את הרפורמה גם במחיר ביטול הבג''ץ הממשלתי להגבלת זכות השביתה, ובכך הוא תומך בעמדתו של יו''ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. נתניהו, לעומתו, סבור שאין לוותר על הבג''ץ משיקולי משילות, לאחר שבדיון קודם נרמז שההחלטה עשויה לגבש הלכה שתגביל בעתיד את האפשרות לקיים שביתות במטרה לטרפד רפורמות ממשלתיות.

בהסתדרות מעוניינים להביא למשיכת העתירה לבג"ץ, בכדי למנוע החלטה שתגביל אותה בשביתות עתידיות במשק, ולכן כורכים את הדרישה לביטול ההליך בהסכמה לרפורמה.

הצרכנים יממנו את הרפורמה

במסגרת הרפורמה, שתתפרש על פני שמונה שנים, תצא יחידת ניהול המערכת מחברת חשמל. החברה תמכור ארבע וחצי תחנות חשמל, ותוכל להקים שתי יחידות ייצור חדשות. חלקה של החברה בייצור חשמל יירד מ-60% ל-40%. חלקה באספקת החשמל לצרכנים יירד מ-99% ל-60%.

הרפורמה תוריד לראשונה את כמות העובדים הקבועים של חברת חשמל מכ-9,000 כיום ל-6,400. 2,800 עובדים יפרשו, מהם אלף פרישה טבעית, ובמקומם ייקלטו חדשים. עובדים שיישארו יקבלו 1,700 שקל תוספת חודשית לפנסיה. הפורשים יקבלו תוספת חודשית של 1,250 שקל לפנסיה ופיצויים של עד 120%. עובדים נשארים יקבלו מענק רפורמה בסך 30 אלף שקל ברוטו.

עלות הרפורמה מוערכת בממשלה בעד 5 מיליארד שקל. בחברת חשמל מעריכים את עלותה בכ-7 מיליארד שקל. הרפורמה תמומן בין השאר על ידי הצרכנים, דרך אי הורדת תעריף החשמל, גם כשללא הרפורמה ניתן יהיה להוריד אותו.

הנהלת חברת החשמל תקבל יותר גמישות במינויים ופיטורים. כ-150 סמנכ''לים, ראשי אגפים וסגניהם יחויבו לעבור לחוזים אישיים. עובדים חדשים ייקלטו בהסכמי שכר חדשים, שבהם תהיה דיפרנציאציה בין מקצועות וקצב הקידום בדרגות יואט. השינויים נועדו להפוך את החברה ליותר רזה, יעילה ותחרותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker