המקורב לטראמפ והעו"ד המקושר: הקשר הישראלי לחברה שהפילה את פייסבוק

איש עסקים הונג קונגי, מיליארדר התומך בדונלד טראמפ, עו"ד ישראלי ועד המדינה בפרשות נתניהו: הסיפור על קיימברידג' אנליטיקה כולל כמה קשרים מפתיעים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דוריאן ברק
עו"ד דוריאן ברקצילום: מתוך עמוד הלינקדא

באוגוסט 2017 השיקו מייסדי חברת קיימברידג' אנליטיקה, ובראשם המיליארדר האמריקאי רוברט מרסר, חברה חדשה. המהלך משך את תשומת הלב של כלי התקשורת ברחבי העולם, מכיוון שהחברה החדשה, שנקראה אמרדטה, עוסקת בדיוק באותם תחומים של עיבוד מידע שבהם עוסקת קיימברידג' אנליטיקה; נמצאת בבעלות קיימברידג' אנליטיקה והחברה האם שלה SCL; רשומה באותה כתובת כמו SCL; ובכיריה הם בכירי קיימברידג' אנליטיקה. כל הנתונים הללו מרמזים על האפשרות שמדובר בחברת צל, שתעסוק בפעילות דומה לזאת של קמברידג' אנליטיקה.

אמרדטה משכה את תשומת הלב של חלק מכלי התקשורת בעולם בשבועות האחרונים גם בגלל קשר נוסף, שעשוי להיות מגולם בהרכב ההנהלה שלה, בין קיימברידג' אנליטיקה לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. זהו קשר שבאופן מפתיע עשוי לעבור גם דרך דמויות הפעילות בישראל.

הקשרים הישראליים לקימבריג' אנלייטיקה

בין הונג קונג לתל אביב

פרשת קיימברידג' סיבכה כמובן גם את פיסבוק - ובין היתר בעקבותיה ייאלץ המייסד מארק צוקרברג להעיד השבוע בקונגרס על חלקה של פיסבוק בפגיעה בפרטיות המשתמשים ובהטיית הבחירות.

במקביל לשערוריה שבה הסתבכה קיימברידג' אנליטיקה במארס - שבמסגרתה חשף תחקיר "ניו יורק טיימס" ו"הגרדיאן" כי החברה בנתה פרופילים פסיכולוגיים של עשרות מיליוני אמריקאים, שהשיגה מפייסבוק בדרכים לא כשרות, כדי להשפיע עליהם כך שיצביעו עבור טראמפ בבחירות 2016 לנשיאות ארה"ב - נערכו שינויים גם באמרדטה. בשבוע שבו נחשפה הפרשה, דירקטוריון אמרדטה אויש בכמה מינויים חדשים.

מנכ"ל קיימברידג' אנליטיקה, אלכסנדר ניקס, שהושעה מתפקידו בעקבות השערורייה, יצא גם מדירקטוריון אמרדטה. במקביל, שתי בנותיו של מרסר - שאחת מהן, רבקה מרסר, היתה מעורבת עמוקות בקמפיין הבחירות של טראמפ - הצטרפו לדירקטוריון. בנוסף, הצטרפו לדירקטוריון החברה החדשה שני צעירים בני פחות מ-30 ששמותיהם צ'נג פנג ואחמד אל ח'טיב. ואולם הדירקטור המצטרף שמשך את מירב תשומת הלב של חלק מכלי התקשורת בארה"ב הוא דווקא איש עסקים הונג קונגי בשם ג'ונסון צ'ון שון קו.

צ'ון שון קו מדורג על ידי מגזין "פורבס" כאחד מ-50 האנשים העשירים ביותר בהונג קונג. הוא מחזיק, בין היתר, בפירמת השקעות שאחד המשקיעים בה הוא ג'ק מא, מייסד ענקית הקמעונות אונליין עליבאבא. הסיבה לכך שצ'ון שון קו משך תשומת היא הקשר שלו לטייקון האמריקאי אריק פרינס - מי שנחשב לאחד מאנשי העסקים המקורבים ביותר לטראמפ.

פרינס עשה את הונו כשייסד את חברת בלאקווטר - חברת אבטחה רב־לאומית, המחזיקה שכירי חרב ברחבי העולם. על פי פרסומים בארה"ב, הוא היה אחראי לערוץ הקשר העקיף שהתקיים בין טראמפ לפוטין. אחותו של פרינס, בטסי דווס, מכהנת כשרת החינוך האמריקאית. על עומק יחסיו של פרינס עם הנשיא מעידה העובדה שהוא שהה עם טראמפ בליל הבחירות.

הפרט שעשוי לעניין את הקהילה העסקית בישראל הוא העובדה שגם לפרינס וגם לצ'ון שון קו יש קשר ישראלי. צ'ון שון קו מחובר לישראל דרך חברותו בדירקטוריון של קונצרן הטכנולוגיה הסיני קוואנצ'י סיינס, ששוויו מוערך ב-10 מיליארד דולר. קוואנצ'י הקימה בישראל קרן להשקעה בחברות סטארט־אפ ישראליות ב-2016, מתוך מטרה להשקיע בישראל 250 מיליון דולר תוך כמה שנים. היא כבר השקיעה בכמה חברות ישראליות במסגרת זאת. צ'ון שון קו מעורב בפעילות זאת, ונמצא בקשר עם נציג קוואנצ'י בישראל - עו"ד דוריאן ברק. שניהם, ברק וצ'ון שון קו, יושבים בדירקטוריון הקרן שמבצעת את ההשקעות בישראל.

דוריאן ברק מחובר באופן ישיר גם לאריק פרינס. בדצמבר האחרון נחשפה ב-TheMarker העובדה שברק משמש כעורך דינו של המיליארדר האמריקאי פרינס, ויושב בדירקטוריונים של חלק מהחברות שלו.

הקשר בין פרינס לברק נולד בתיווכו של ארי הרו - ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הרו, שחתם על הסכם עד מדינה בשני תיקים המתנהלים נגד נתניהו, אירח את פרינס לפני חמש שנים כשזה ביקר בישראל. הרו ניסה אז לעניין את פרינס בהשקעה באחת מהקרנות שבהן החזיק בשיתוף פעולה עם ברק, שנקראה אינדיגו סטרטג'יק קפיטל.

ארי הרו
ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

פרינס השקיע בסופו של דבר דרך הקרן לפחות בשתי חברות טכנולוגיה ישראליות. הרו אמנם יצא מהפעילות בקרן לפני שחזר לשירות נתניהו, אך ברק נהפך לאיש סוד של פרינס, והוא מייעץ לו בענייני השקעות ופיננסים. במשך השנים הוא ייעץ לפרינס כיצד להשקיע והיכן להקים חברות, והוא משמש דירקטור בכמה חברות שפרינס מושקע בהן, שרשומות במקומות שונים על פני הגלובוס.

"בחור עם חלומות גדולים"

לפני שיצא לדרך עצמאית והקים את אינדיגו, שימש ברק כראש מחלקת המיזוגים והרכישות בבנק הפועלים. אחד מעובדי בנק הפועלים שהכיר את ברק בתקופה שבה עבד בבנק תיאר אותו השבוע כבחור חכם, מלומד וחריף בצורה יוצאת דופן - אבל גם כסוג של פנטזיונר, שנהג לספר ארוכות אודות היכרויותיו בקהילה העסקית. הוא אמר עליו שהוא "בחור עם חלומות גדולים, שמכיר את כולם, ושקשה לעקוב אחרי הסיפורים שלו". ברק עזב את בנק הפועלים כשמחלקת המיזוגים והרכישות נסגרה בעקבות המשבר הכלכלי של 2008. אבל הקשרים הבינלאומיים שלו כיום מלמדים כי לא בטוח שצריך להטיל ספק בסיפוריו על הקשרים העסקיים הנרחבים שלו.

הקשר של ברק לדמויות הללו אינו בהכרח רק אנקדוטת טריוויה מקומית. המשולש הזה - צ'ון שון קו־ברק־פרינס - זוכה בשבועות האחרונים לתשומת לב רבה מצד חלק מכלי התקשורת בעולם, בגלל הקשר הנוסף שהוא מבסס בין קיימברידג' אנליטיקה לטראמפ. יש לקשר הזה זווית נוספת. כפי שנחשף בעבר ב–TheMarker, בשלבים ההתחלתיים של ההיכרות בין ברק לפרינס, הראשון ניסה לעניין את השני בהשקעה משותפת עם וינסנט צ'נגוויז, מיליארדר יהודי־בריטי ממוצא איראני. צ'נגוויז הוא גם מי שהיה אחד מבעלי המניות הגדולים ביותר ב–SCL, החברה האם של קיימברידג' אנליטיקה, בתחילת דרכה.

בנוסף, צ'ון שון קו משמש דירקטור בחברה של פרינס הרשומה בהונג קונג בשם פרונטיר סרוויסס, שעוסקת בתחום התשתיות במזרח אסיה; ומקושרת לחברה פרונטיר גרופ, שבה מעורב גם ברק. צ'ון שון קו הוא דירקטור בחברה נוספת של פרינס - חברת תוכנה בשם DVN Holdings.

לבסוף, שתי החברות הישראליות שבהן השקיע פרינס דרך אינדיגו - יחד עם קוואנצ'י ההונג קונגית של צ'ון שון קו - הן נאופורס (NeoForce), שהמערכת שלה מספקת פתרון להזנקה מהירה של כוחות חירום דרך מכשיר סלולרי; וחברה בשם אייג'נט וי (Agent Vi) שעוסקת בניתוח צילומי וידאו ממצלמות אבטחה.

עו"ד דוריאן ברק סירב להגיב לדברים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker