בג"ץ הכריע: רשויות מקומיות אינן רשאיות להפעיל חברות פרטיות לגביית ארנונה

בתביעה שהגישה נשיאות הארגונים העסקיים קבע בית המשפט כי הפעלת חברות גבייה פרטיות על ידי הרשויות המקומיות אינה חוקית ■ יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש: "נגמר העידן של איש הישר בעיניו יעשה"

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אליהו הרשקוביץ
מירב מורן

בג״ץ הכריע היום בתביעה שהוגשה על ידי נשיאות הארגונים העסקיים נגד הפעלת חברות הגבייה הפרטיות על ידי הרשויות המקומיות וקבע כי פעילות זו אינה חוקית. בין היתר קבעו השופטים כי ״ישנו חשש מקיומו של ניגוד עניינים הנובע מזיקה שבין שכר הטרחה של חברות הגבייה לבין גובה הסכומים הנגבים על ידן״.

בפסק הדין העניק בג״צ לרשויות המקומיות שנה אחת כדי להסדיר את פעילותן של חברות הגבייה בחוק.

שרגא ברוש, יו״ר נשיאות הארגונים העסקיים, אמר בעקבות פסק הדין כי ״טחנות הצדק אכן טוחנות לאט אבל לאחר מאבק משפטי של עשור, בית המשפט הביא בשורה חשובה לאזרחים ולעסקים בישראל - נגמר העידן של איש כישר בעיניו יעשה וחוזרים לפעול על פי חוק. לא ייתכן שאכיפת החוק נמסרת לגופים פרטיים שמתוגמלים לפי היקף של גביית מסים. עומס הארנונה, בגובה של 22 מיליארד ש"ח בשנה הפך לבלתי אפשרי הן לעסקים והן לאזרחים - והגיע הזמן לעצור את מסחטת הכספים הבלתי אחראית הזאת״.

בפסק הדין קבעה שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק ארז, כי ״אין מקום לאפשר לרשויות מקומיות לאצול את סמכויותיהן בתחום הגבייה מבלי שהדבר יוסדר בחקיקה מסמיכה מפורטת. ביצוע הפעולות של חברות הגבייה, כמו שליחת הודעות תשלום והתראות לפני עיקולים, וכן אמצעי גבייה וכניסה לחצרים על ידי גורמים פרטיים אינם עניין טריוויאלי״.

כמו כן ציינה השופטת כי הטענה של רשויות המקומיות כי חברות הגבייה מבצעות פעילות גבייה שהיא בטבעה ״טכנית״ בלבד, אינה נכונה, שכן ״הפעלת סמכות כרוכה גם בהפעלת שיקול דעת, והפעלת שיקול דעת צריכה להיעשות על בסיס של מחויבות וכפיפות לכללי המשפט המנהלי״.

שרגא ברושצילום: עופר וקנין

ממרכז השלטון המקומי נמסר: "אנו לומדים את פסיקת בית המשפט ונגיב עליה באופן ענייני בתוך ימים אחדים".

התביעה הוגשה באמצעות עו"ד איה רייך מינא ועו"ד אסף אורן ממשרד עמית פולק מטלון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker