פשרה בין ברקת לכחלון: ירושלים תקבל עוד 87 מיליון שקל

התקציב הנוסף מיועד למימון פרויקטים לפיתוח העיר ולחיזוק עצמאותה הכלכלית באמצעות יצירת מנועי צמיחה וקידום תוכניות דיור ותעסוקה למגזרים השונים בבירה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב יפו, ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית

שר האוצר משה כחלון וראש העיר ירושלים ניר ברקת הצליחו היום (ה') סוף סוף להגיע לפשרה לגבי גובה התקציב שיוקצה לעיר. ייתכן שההסכמות הושגו לנוכח יום העצמאות הקרב - על חגיגות העברת השגרירות האמריקאית לעיר הבירה המתוכננות להתרחש במהלכו. אפשרות אחרת היא שכחלון הושפע ממבצע השילוט שיזם ברקת, במסגרתו הוסיפו גם השבוע להתנוסס ברחבי ירושלים - ובמיוחד באזור קריית הלאום - שלטי חוצות ובהם טענות קשות  כנגד שר האוצר - לפיהן הוא מפקיר את העיר.

משרד הפנים ומשרד האוצר סיכמו כי מענק הבירה לירושלים יסתכם ב-700 מיליון שקל, הסכום שמשרד האוצר הסכים מראש להעביר. עם זאת, הוחלט כי האוצר יתקצב את העירייה ב-87 מיליון שקלים נוספים למימון פרויקטים לפיתוח העיר - כגון שדרוג מרכזים מסחריים לרווחת התושבים, תכנון אזור התעסוקה גבעת שאול, המשך פעילות המינהלת להתחדשות עירונית, הכנת תוכנית אב לוואדי ג'וז - לקביעת מדיניות תכנון עדכנית לשכונה וסביבותיה - ועוד.

מן הצד השני, נקבע כי עיריית ירושלים תתמוך בתוכניות דיור ותעסוקה למגזרים השונים - תחומים שבהם התמקדה הביקורת של אנשי האוצר נגד ברקת, לפיה אין הוא עושה מספיק כדי לקדמם לשפר את מצב העיר. בהתאם, התקציבים שיוקצו לעיר בשנה הקרובה ישמשו לפיתוח כלכלי מואץ בבירה וכן לצמצום פערים ולהשוואת שירותים בין אזורי העיר השונים.

על פי ההסכם, חלק ממענק הבירה ישמש לכיסוי הגירעון השוטף של העירייה ל-2017, וכן לפרויקטים לשיפור איכות החיים של תושבי מזרח ירושלים. ביצוע הפרויקטים יתואם בין עיריית ירושלים לבין משרדי הפנים והאוצר.

העיריה, מצדה, התחייבה לפתח פרויקטים חברתיים וכלכליים לחיזוק עצמאותה הכלכלית של העיר בשנים הבאות. לשם כך אף יוקם צוות מיוחד - שייבחן את הדרכים להגדלת הכנסותיה של עיריית ירושלים מהנכסים העומדים לרשותה, ויתווה תוכנית לפיתוח פרוייקטים שירחיבו את מנועי הצמיחה הכלכלית בעיר. בצוות יהיו חברים נציגי משרד הפנים, אגף התקציבים באוצר ועיריית ירושלים.

שר הפנים אריה דרעי התייחס היום להסכמות שהושגו, ואמר כי "העיר ירושלים, בירתנו, מיוחדת במינה. לצד פיתוחה ושגשוגה ישנם אתגרים חברתיים וכלכליים הדורשים סיוע ממשלתי. במסגרת ההסכם דרשתי כי לצד התקציב הממשלתי לעיר לשנה הקרובה, תפתח העירייה מנועי צמיחה כלכליים לחיזוק העצמאות התקציבית בעזרת משרדי הפנים והאוצר. אני שמח כי ההסכם יאפשר העברת תקציב מאוזן במועצת העירייה עוד בטרם חג הפסח".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בירך אף הוא על ההסכם, ואמר כי "משרד האוצר ימשיך לפעול על מנת לחזק את העיר ירושלים ולשמור על רווחת תושבי העיר".

ראש אגף תקציבים שאול מרידור מסר כי "הסיכום בסופו של דבר יביא לפתרון שיקצה סכום הוגן לתקציב השוטף, אך ימקד את עיקר הגידול לפרוייקטים לפיתוח - המיועדים להגדיל את הכנסותיה של העיר ואת עצמאותה הכלכלית".

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן מסר: "פעלנו באופן נמרץ על מנת לפתור את המשבר ולספק לתושבי העיר ירושלים מענה מיידי והולם. בעבודה משותפת של משרדי הפנים והאוצר ובשיתוף עיריית ירושלים מנענו משבר מתמשך שעלול היה לפגוע בשירותים לתושבי העיר. משרד הפנים ימשיך בדרך זו להיות גורם מרכזי בהובלת השלטון המקומי בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker