כתב אישום נגד קבלן כוח אדם שפעל ללא רישיון, ונגד מזמיני השירות ממנו

בעקבות חקירה של משרד העבודה והרווחה הוגשו כתבי אישום נגד קבלני כוח אדם שפעלו ללא רישיון, ונגד חברות שהזמינו מהן את השירות ■ יפה סולימני, מנהלת הסדרה ואכיפה: "על מזמיני השירות לוודא כי לקבלני כוח האדם עמם הם מתקשרים יש רישיונות כחוק"

טלי חרותי-סובר
אתר בנייה
אתר בנייהצילום: אילן אסייג

בעקבות חקירה של מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה, הגיש המשרד כתב אישום כנגד דני איזנמן, הנאשם במתן שירותי כוח אדם ללא שהיה בידיו רישיון לשמש כקבלן כוח אדם על פי חוק. בראשונה, הוגש כתב אישום גם נגד חברות שהזמינו את העובדים מהקבלן הבלתי-מורשה.

על פי כתב האישום, ממאי 2016 ועד פברואר 2017, סיפק הנאשם עובדים לחברות הבנייה ארז כהן מהנדסים, יסודות צור וי. ינקוביץ הנדסה בניין ופיתוח. בין היתר, לשם ביצוע עבודות הנפה באתרי בנייה שונים וזאת, כאמור, ללא  רישיון. כתב האישום כולל גם הפרות של זכויות עובדים הכוללות ניכוי סכומים מיותרים משכרם של העובדים, עבודה ללא תלוש שכר כלל או במתן תלוש חלקי, שבו לא מפורטים כל פרטי השכר על פי חוק. כמו כן לא שולמו  לעובדים דמי פדיון חופשה שנתית  ולא נמסרה הודעה בכתב המפרטת את תנאי העסקתם בניגוד לחוק הודעה לעובד.

חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם (1996) קובע כי קבלן כוח אדם או קבלן שירות בתחומי האבטחה והניקיון מחויב בקבלת רישיון ממינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה. קבלת הרישיון מותנית בבדיקת הרקע ואופן ההתנהלות של החברה ומנהליה, ומאפשרת למשרד לפקח על עבודת החברה ובכך להגן על זכויות עובדי הקבלן. החוק קובע עונש פלילי על קבלן שירות המספק שירותים ללא רישיון וכן על מזמין שירות, שהשתמש בשירותיה של חברה עבריינית.      

כחלק מאותו חוק הוגש כתב אישום גם נגד חברת ארז כהן מהנדסים בע"מ שביצעה פעולות בנייה בירוחם, וכנגד מנהלה, מכיוון ששכרה עובדים מהקבלן הלא מאושר.

עוד הגישה הלשכה המשפטית במשרד העבודה והרווחה כתב אישום בגין הזמנת שירותי כוח אדם מקבלן שירות ללא רישיון כחוק נגד חברת הבנייה ג.נ. איכות פרויקטים ומנהליה. חברה נוספת,התקשרה עם קבלן כוח אדם בתחום שירותי המנופאים בניגוד לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם.   

יפה סולימני
יפה סולימניצילום: אסף שילה / ישראל סאן

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, יפה סולימני: "המחוקק הניח כי עובדי הקבלן מגיעים לרוב משכבות האוכלוסייה החלשות ביותר, ולכן יש להגן עליהם. הליך הרישוי מאפשר למינהל לפקח על אופן ההעסקה שלהם ולוודא כי זכויותיהם נשמרות, אך גם למזמין השירות - על אף שאינו המעסיק בפועל - האחריות לשמירת זכויות העובדים. על מזמיני השירות לוודא כי לקבלני כוח האדם איתם הם מתקשרים יש רישיונות כחוק, אחרת גם הם חשופים לכתבי אישום ולקנסות כפי שקובע החוק".

התובעת, עו"ד גלי לוי: "חשוב שיהיה ברור בשוק העבודה שאחריות פלילית מוטלת בהקשר הנוכחי, לצד הקבלן הלא מורשה, גם על מזמין השירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker