כלכלה בת 70

16 מיליארד דולר: השנה שבה קיבלה ישראל את המענק הגבוה אי פעם מארה"ב

מעבר לחתימת הסכם שלום ראשון בין ישראל למדינה ערבית, האמריקאים ריפדו את ההסדר במענקים חסרי תקדים, שהיו חלק משמעותי מהמוטיבציה של שני הצדדים

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
בגין, סאדאת וקרטר, בטקס החתימה על הסכם השלום
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום

הקרבות הקשים של מלחמת יום הכיפורים והלחץ הדיפלומטי המלווה במענקים כספיים נדיבים מצד ארה"ב היו הכוחות העיקריים שהובילו את ישראל לחתימה על הסכם השלום עם מצרים ב–1979, ההכרה המשמעותית ביותר שקיבלה מהעולם הערבי עד היום.

מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973 נחרטה בזיכרון הישראלי כגורלית, סכנה ל"חורבן בית שלישי", על פי האמירה המיוחסת לשר הביטחון משה דיין. אך מבחינת המצרים, יעדי המלחמה היו מוגבלים מראש. מצרים שאפה להחליש צבאית ומורלית את המנצחת הגדולה של מלחמת ששת הימים, מבלי להתקדם הרבה מעבר לגדה המזרחית של תעלת סואץ, לפחות ככל שמדובר באמצעים צבאיים. בהמשך למגמה הזו, וכדי להשיג מאזן כוחות יציב והוגן יותר מבחינת המצרים, שאף הנשיא אנואר סאדאת לקדם הסדר רחב מיד לאחר המלחמה — תחילה ברמה הצבאית ובהמשך גם כיעד מדיני.

לאחר הדחתה של ראש ממשלת המחדל הצבאי, גולדה מאיר, ישראל תחת ממשלתו של יצחק רבין ניהלה רק משא ומתן מוגבל עם מצרים. ההתנגדות לכל ויתור נבעה מגישה ביטחונית זהירה ומעמדות ניציות בקרב חלקים במפלגת המערך, ביניהם שמעון פרס, ובאופוזיציה בראשות מנהיג הליכוד, מנחם בגין. שיקול נוסף היה שמירה על השליטה בשדות הנפט של סיני, שסיפקו לישראל מקור אנרגיה רב ערך.

אבל הסכם ישראלי־מצרי היה פוטנציאל להישג דיפלומטי אדיר עבור ארה"ב, שעיקרו דחיקה של בריה"מ ממאחז חשוב במזרח התיכון. הסובייטים היו מקורבים מאוד לשלטון המצרי, העניקו לו סיוע צבאי נדיב ואולי אף דחפו למלחמת יום הכיפורים.

הטיסה האזרחית הראשונה בין ישראל למצרים
1977
טיסת אל על הראשונה מישראל למצריםצילום: אוסף דן הדני / הספ

האמריקאים התקשו להכניע את ההתנגדות הישראלית לוויתורים למצרים, אבל התקדמו בהדרגה. רק לאחר חילופי השלטון בישראל, משא ומתן ממושך והתגברות האמון בכנות כוונותיו של סאדאת, שהגיע לביקור בירושלים וסחף את דעת הקהל הישראלית — בגין היה מוכן לקדם הסכם של שטחים תמורת שלום.

מעבר לחתימת הסכם שלום ראשון בין ישראל למדינה ערבית, האמריקאים ריפדו את ההסדר במענקים חסרי תקדים, שהיו חלק משמעותי מהמוטיבציה של שני הצדדים. ב–1979 קיבלה ישראל את הסיוע הגדול אי פעם בשנה אחת, 4.7 מיליארד דולר, השקולים לכמעט 16 מיליארד דולר במונחים של היום. מאז ישראל מקבלת מארה"ב 2–4 מיליארד דולר מדי שנה, מצרים זוכה לכ–2 מיליארד דולר בשנה, ושתי המדינות נמצאות בצמרת מקבלות המענקים מארה"ב (שחלק ניכר מהם חוזר כמובן אל יצרניות הנשק האמריקאיות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker