ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה בצהריים, בתום דיון קצר, להפוך את המרכז הבינתחומי לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל.

בתחילת החודש נחשף ב-TheMarker כי המל"ג פועלת כדי להפוך את המרכז הבינתחומי בהרצליה לאוניברסיטה פרטית ראשונה בארץ ומאז, לאחר שנים בהם ההליך היה תקוע, אושרו למרכז סמכויות המעניקות לו אוטונומיה לגבי פתיחת תארים שניים בדומה לזו שקיימת באוניברסיטאות ועד כה לא ניתנה לאף מכללה.

מיד לאחר מכן - בתוך כשבועיים בלבד - החלו במועצה לקדם את אישור הסמכויות להענקת תואר שלישי למרכז בדחיפות, והיום חברי המועצה צפויים להתכנס ולדון בנושא לאור התנגדות חריפה של האוניברסיטאות, המנסות לטרפד את המהלך, אך ממולם ניצב  שר החינוך, נפתלי בנט המקדם אותו באופן אישי.

המרכז הבינתחומי פועל כמכללה פרטית שאינה מתוקצבת על ידי המדינה, ולכן היא גובה שכר לימוד של כ-40 אלף שקל לשנת לימודים לתואר ראשון הגבוה כמעט פי 4 משכר הלימוד באוניברסיטאות המסתכם ב-10,066 שקל בשנה - ולעתים סכומים גבוהים עוד יותר בתארים מתקדמים. עד היום ניתן היה ללמוד לתואר שלישי רק באוניברסיטאות המחקר בישראל.

בנט, העומד בראש המועצה מתוקף תפקידו כשר החינוך, אינו נוהג להצטרף לחלק גדול מישיבותיה, אך היום הוא צפוי להצטרף לישיבת המועצה שתדון בנושא היום ואף פירסם הודעת תמיכה במהלך ברשתות החברתוית בה הוא קרא לחברי המועצה להצביע בעדה. "אני קורא לחברי לתמוך. הסטנדרט שם (במרכז הבינתחומי, ל.ד) גבוה ביותר. מגוון מחקרי הוא טוב לאקדמיה בישראל הגיע הזמן להיפתח", כתב בנט.

יתר האוניברסיטאות הביעו אתמול מחאה חריפה מהמהלך ההיסטורי, לאחר שבתקופה האחרונה שמרו על שתיקה. באוניברסיטאות מביעים ביקורת על שני המהלכים שקודמו על ידי המל"ג בשנה האחרונה - הרחבת אוניברסיטת אריאל והקמת פקולטה לרפואה בה, על שם אדלסון ובעקבות קבלת תרומה משמעותית ממנו, וכעת הקמת האוניברסיטה בהרצליה. לדברי גורמים באקדמיה, המרכז הבינתחומי קיבל בשנים האחרונות תרומות גדולות מאיש העסקים שלדון אדלסון, שעל שמו הוקם בית הספר ליזמות במרכז.

בהודעה רשמית שפירסם ועד ראשי האוניברסטאות המאגד את אוניברסיטאות המחקר בארץ נכתב כי "במקום לפעול למען האינטרס הלאומי שהנו קידום המחקר האקדמי ומיצובה של ישראל כמובילה במדע פורץ דרך - מתרחש כעת מהלך של אישור הענקת תואר דוקטור למכללה ספיציפית. מדובר באישור אשר יפגע באיזון בין אוניברסיטאות המחקר והמכללות. חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל".

מהמל"ג נמסר כי "על פי החלטת מל"ג משנת 2014 מוסדות להשכלה גבוהה שטרם הוסמכו להענקת תואר שלישי רשאים להגיש בקשה לפתחיה של תוכניות לתואר שלישי בתנאי שעמדו בתנאי הסף שנקבעו. המרכז הבינתחומי השלים לפני כחודש את כל התנאים שנקבעו בדרישות הסף להגשת בקשה לפתיחת תואר שלישי ועל כן בקשתו לפתית תוכנית לתואר שלישי במשפטים תידון במליאת מל"ג".

מהמרכז הבינתחומי נמסר כי "המרכז הבינתחומי הרצליה לא קיבל במהלך השנים אף שקל מהמדינה, אך הוא ניהנה מתמיכת החברה האזרחית. משפחת אדלסון הינה בין התורמים הבים לבינתחומי הרצליה אולם אין כל קשר בין תרומתה של משפחת אדלסון לאוניברסיטת אריאל למרכז הבינתחומי".

מלשכתו של בנט נמסר כי "פתיחת מסלול דוקטורט במרכז הבינתחומי מהווה בשורה בעולם האקדמיה הישראלי שתעמיק את הגיוון בתחום המחקר. כמוה גם חקיקת חוק אוניברסיטת אריאל שמשווה את התנאים בין המוסדות להשכלה הגבוהה ביו"ש לשאר המוסדות בארץ, ויאפשר גם את הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטה. צעדים אלו קודמו על ידי השר, שמכהן כיו״ר המל״ג, כחלק ממדיניות כוללת של טיפוח תחום ההשכלה הגבוהה וללא קשר למעורבותו של זה או אחר. כל ניסיון לטעון אחרת אינו עולה בקנה אחד עם המציאות".

"פגיעה באיכות המחקר"

המרכז הבינתחומי הוקם על ידי פרופ' אוריאל רייכמן בשנות ה-90 והיה אחד מהמכללות הפרטיות הראשונות בישראל. מאז התרחב באופן משמעותי ונהפך לאחת מהמכללות המובילות בישראל. במשך שנים המרכז, ורייכמן אישית, נאבקו במל"ג בטענה שהם חוסמים אותם מלהתפתח ודרשו בין היתר את הסמכויות הנוגעות לתארים מתקדמים. לפני מספר שנים - בשנת 2013 וב-2014 פרסמה המועצה הנחיות שיאפשרו למכללות לקבל סמכווית לתארים מתקדמים והחל מו"מ בנושא מול המרכז אך עד לאחרונה לא חלה בו התקדמות והמגעים התנהלו באיטוית עד שלאחרונה חל מפנה והמועצה החלה לקדם את ההליך באופן משמעותי.

הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בחנה את נושא הענקת התארים המתקדמים למרכז ומצאה כי הוא עומד בקרטריונים שפרסמה מל"ג ולכן הציעה למל"ג לאשר מתן סמכויות לתואר שני למרכז, שיאפשרו לו לפתוח מסלולים לתואר באופן עצמאי ללא אישור המל"ג. החלטת הות"ת פורסמה ב-TheMarker,  ולפיה, במקביל, המועצה נמצאת במגעים מתקדמים לאישור תארים שלישיים במוסד, שעד כה ניתנים רק באוניברסיאות המחקר.

באוניברסיטאות מביעים ביקורת על שני המהלכים שקודמו על ידי המל"ג בשנה האחרונה - הרחבת אוניברסיטת אריאל והקמת פקולטה לרפואה בה, על שם אדלסון ובעקבות קבלת תרומה משמעותית ממנו, וכעת הקמת האוניברסיטה בהרצליה. שני המהלכים צפויים לפגוע באופן משמעותי בשאר אוניברסיטאות המחקר בארץ שבכל מקרה מידרדרות במדדים הבינלאומיים, וכעת צפויות להתחלק בתקציבם עם אוניברסיטת אריאל הצומחת שהוקמה משיקולים פוליטיים, לצד התחרות שתלך ותגבר עם המרכז הבינתחומי בהרצליה.

לצד החשש מפגיעה באיכות המחקר בישראל - באוניברסיטאות חוששים גם מפגיעה בתקציבן ומהתחרות על מספר הסטודנטים וחברי הסגל. עד כה, האוניברסיטאות התקשו לעמוד בתחרות על כוח האדם וגיוס סגל המרצים מול המרכז שיכול להציע שכר גבוה בהרבה מהמקובל באוניברסיטאות מכיוון שאינו מתוקצב על ידי המדינה, ולכן השכר בו אינו מפוקח ובנוסף הציע לסטודנטים שלא הצליחו להתקבל לאוניברסיאות או לא היו מעוניינים להתקבל אליהן, מסלול לימודים לתואר שנחשב ליוקרתי יחסיתעבור המעסיקים במשק. עם זאת,  אך הוא היה מוגבל מבחינת יכולתו ללמד לתואר השלישי שבו האוניברסיטאות שולטות. כעת כשהמגבלה תוסר באוניברסיטאות חוששים שפעילותן תפגע. 

ב-2005 החליטה ממשלת ישראל להקים אוניברסיטה חדשה באזור הגליל, מתוך "חשיבות לאומית" וקידום הפריפריה. במשך שנים המועצה להשכלה גבוהה התנגדה למהלך בטענה שאין מקום בישראל לאוניברסיטה נוספת - וכל הניסיונות לקדמו טורפדו.

מאז, דחפו שרי החינוך גדעון סער ונפתלי בנט ובאישור המל"ג שינוי מעמד המכללה באריאל. אוניברסיטת אריאל, שלאחרונה המל"ג אישרה להכפיל את שטחה ולהגדיל באופן משמעותי את היקף פעילותה, הוקמה ב-2013 על בסיס מכללת אריאל והשנה המל"ג אישרה את הרחבתה המשמעותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker