ועידת ה-70 |

פרופ' שכטמן: "זה לא מקרי שרוב היהודים שזכו בפרס נובל לא מישראל"

לדברי שכטמן, "צריך ללמד לימודי מדע מהגן ולהפוך מדענים לגיבורי תרבות כדי שילדים לא ירצו להיות רק זמרים או שחקני כדורגל"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' דן שכטמן
אלירן רובין
אלירן רובין

"הכלכלה תלויה במידה רבה באיכות כוח האדם, ולכן חשוב מאד שרק הטובים ביותר יהיו מורים. המורים הם האנשים הכי חשובים בכל מדינה. הם מחזיקים את עתיד המדינה בידיהם ויש לנו בעיה בנושא הזה. מורה טוב הוא בעל ערך כלכלי עצום וגבוה בהרבה מונים מהשכר שיקבל בכל ימי חייו. לעומת זאת מורה גרוע פוגע בכלכלה", כך אמר היום זוכה פרס נובל לכימיה, פרופ' דן שכטמן, בכנס 70 שנות כלכלה של TheMarker.

שכטמן פתח את דבריו בספירת פרסי הנובל בהם זכו יהודים במהלך השנים. "מספר היהודים בישראל הוא 6 מיליון ומחוץ לישראל גם כן 6 מיליון ובסך הכל ישנם 10 זוכים ישראלים ועוד 170 זוכים יהודים שאינם ישראלים. הרבה יותר קשה לישראלים לזכות בפקס נובל.

"כדי לשפר את המצב צריכים להשקיע בחינוך. חוק חינוך חובה חייב להיות דו דיסטרי - כלומר הורה שלא שולח את בנו לבית הספר הוא מתעלל בו וככזה צריך להיענש על פי חוק. כמו כן אנחנו צריכים להקנות מחשבה לוגית ורציונלית מהגן ולעודד יצירתיות, סקרנות והתבוננות עם תשומת לב לפרטים. צריך ללמד לימודי מדע מהגן ולהפוך מדענים לגיבורי תרבות כדי שילדים לא ירצו להיות רק זמרים או שחקני כדורגל.

"הכלכלה תלויה באיכות כוח האדם ולכן חשוב שהטובים ביותר יוהיו מורים - וזה לא מה שקורה היום. אני חייב לציין שיש הרבה מורים טובים אבל יש גם הרבה לא טובים. כדי לשפר את איכות המורים יש למצוא את המועמדים המתאימים ללימודי ההוראה בעזרת אמצעים המנבאים הצלחה, כגון ראיון קבוצתי העומד על תכונות האדם".

עוד ציין פרופ' שכטמן כי "בנוסף לתכניות הקיימות לטיפוח ילדים מחוננים בעלי עיניים בורקות, צריך לגלות ולטפח את המורים בעלי העיניים הבורקות"

שכטמן התייחס גם לבית כמקור החינוך ואמר כי "ילדים מחוננים באים בדרך כלל מבתים מטפחים, אך למרות שכישורי הורות בסיסית קיימת אצל הרוב הגדול של ההורים, טיפוח כישרונות הילדים על ידי הוריהם איננה לרוב התנהגות טבעית - וכדאי מאד ללמד אותה.

שכטמן התייחס לבסוף לנושא בריחת המוחות ואמר כי על אף מה שחושבים, "בריחת המוחות הגדולה ביותר בישראל היא, למעשה, העבודה של הצעירים עבור חברות זרות שאינן ישראליות. במקביל, יש בריחת מוחות של מדענים וחוקרים ישראלים שהתמחו בעולם בנושאים מדעיים. כדי לקלוט את האנשים הנפלאים האלה יש להקים בארץ  מרכזי מחקר אזרחיים גדולים, כדוגמת מרכזים דומים הקיימים בכל המדינות המפותחות".


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker