בני ברק ופתח תקוה עקפו את תל אביב במדד איכות החיים

מדד חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהשווה בין הערים הגדולות בישראל, קבע כי רחובות היא העיר עם איכות החיים הגבוהה ביותר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ברקצילום: אייל טואג
ליאור דטל

רחובות היא העיר שבה איכות החיים היא הגבוהה ביותר בקרב כל הערים הגדולות בישראל - כך לפי מדד חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהשווה בין עשרות מדדים שונים בערים הגדולות בישראל.

המדדים התייחסו לנתונים כמו שיעור התעסוקה בעיר ושיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון, שביעות הרצון מהעבודה, הרוגים בתאונות הדרכים, תוחלת החיים, צפיפות דיור, שביעות רצון מהדירה ומאזור המגורים, שיעור בעלי השכלה גבוהה, וסקר שנערך בין התושבים בערים הגדולות שכלל שאלות על שביעות רצון מהחיים, מהפארקים ומהניקיון בעיר. רחובות הובילה ברוב המדדים, כאשר בחלקן הגיעה למקומות הראשונים.

פארק המדע קרית ויצמן, רחובותצילום: משה מילנר / לע"מ

מבין 14 הערים שנבדקו, במקום השני דורגה רמת גן ואחריה ראשון לציון. בת ים הגיעה למקום האחרון, בעוד שעיר הבירה ירושלים דורגה במקום ה-13 - אחד לפני האחרון. תל אביב-יפו, העיר המבוקשת ביותר בישראל דורגה רק במקום ה-7.

עם זאת, לפי מדד שביעות הרצון מאזור המגורים בלבד – העיר המובילה היא תל אביב יפו (92.4% מהתושבים שבעי רצון מאזור המגורים), אחריה ראשון לציון (90.7%), רמת גן (87.4%) ורחובות (86.7%), כשבמקומות האחרונים נמצאות ירושלים ואשקלון עם 77%.

מהמדדים עולה כי שיעור התושבים שלא מרוצים מהתחבורה הציבורית היה גבוה במיוחד באשקלון (רק 34% מרוצים) ולאחר מכן בפתח תקוה (38.8% מרוצים). מבחינת הניקיון באזור המגורים, ראשון לציון מובילה (כ-67% שבעי רצון) ולאחר מכן נתניה (כ-66%), כשירושלים במקום האחרון (35.5%). בראשון לצון גם שביעות הרצון הגבוהה ביותר מהפארקים והשטחים הירוקים (81.3%), כשבבאר שבע היא הנמוכה ביותר (כ-53%).

תושבי בני ברק דורגו במקום הראשון במדד המצביע על שביעות רצון מהחיים והציפיות ביחס לעתיד. הם גם דיווחו כי אופטימיים לגבי מצבם הכלכלי והעתיד. בלמ"ס ציינו כי גם שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת בבני ברק היה גבוה. עם זאת, השקלול כלל את שיעור התעסוקה הנמוך, צפיפות הדיור, ושיעור נמוך של בעלי השכלה גבוהה. למרות זאת, העיר דורגה במקום ה-4 כאחת הערים המובילות ברמת החיים – במקום גבוהה יחסית לערים אחרות במרכז הארץ כמו תל אביב וחיפה.

תל אביב, בחודש שעברצילום: STRINGER/רויטרס

רחובות דורגה במקום הראשון במדדים על שביעות הרצון מהעבודה, שביעות הרצון מהדירה, תחושת יכולת להתמודד עם בעיות, ובמקומות נמוכים מבחנת שיעור תאונות דרכים. העיר הובילה ברוב המדדים, פרט לבכמה מדדים בודדים כמו למשל לשביעות הרצון מהניקיון שהיתה נמוכה מהממוצע הארצי (51.3% ברחובות היו מרוצים מהניקיון ברחובות לעומת 53.4% בממוצע ארצי).

רמת גן מוקמה במקום השני, וגם דורגה במקום הראשון במדד תוחלת החיים, ושיעור בעלי ההשכלה הגבוהה. היא דורגה מעל הממוצע הארצי ברוב המדדים אך ב-6 מדדים מצבה היה נמוך ביחס לממוצע הארצי ובהם שיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון, ושיעור תמותת תינוקות ל-1,000 לידות. ראשון לציון שדורגה במקום השלישי, דורגה במקום הראשון במדד שביעות הרצון מאזור המגורים, אך בקרב 13 מבין 28 המדדים מצבה היה פחות טוב מהממוצע הארצי, בין היתר העיר בלטה בשיעור גבוה של תאונות דרכים קטלניות (2.7% בראשון לציון לעומת 1.6% בממוצע ארצי).

במקום החמישי דורגה פתח תקוה, אף שזו העיר שבה שיעור המועסקים במשרה חלקית ללא מרצון היה בשיעור הגבוה ביותר. ב-10 מדדים שונים העיר דורגה במקום גבוה יותר מהממוצע הארצי, וב-18 מדדים דירוגה היה נמוך יותר מהממוצע הארצי כמו למשל תחושת הבדידות של התושבים שהיתה גבוהה מהממוצע הארצי (25.6% לעומת 23.1%).

רחוב ז'בוטינסקי בפתח תקוהצילום: זאב שטרן

עיר הילדים חולון דורגה במקום השישי, לאחר שהגיעה למקום השני במדד שביעות הרצון מהמגורים. הלמ"ס ציינו כי 73% מהתושבים מרוצים מהפארקים והשטחים הירוקים בעיר – גבוה בהרבה מהממועצ הארצי שמסתכם ב-56% בלבד, אך תושבי אשדוד היו המרוצים ביותר מהשטחים הירוקים. לעומת זאת, שיעור התושבים שדיווחו על כך שהם סובלים מרעש בעיר היה גבוה – 45.1% לעומת 32.4% בכל הארץ.

תל אביב דורגה במקום השביעי – שיעור התעסוקה בה גבוה יותר מכל שאר הערים וגם שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה גבוה במיוחד אך שיעור התתאונות הדרכים גבוה. מבין 31 מדדים שנבדקו תל אביב דורגה במקום טוב יותר מהממוצע הארצי ב-20, כשהיתר היו נמוכים יותר או דומים לממוצע הארצי. כך למשל, שיעור שביעות הרצון של התושבים מהמצב הכלכלי היה נמוך יותר מהממוצע הארצי, וכך גם תחושת הבדידות שלהם, שביעות הרצון מהחיים והציפיות ביחס לעתיד. תושבים רבים יותר דגדיווחו על רעשים שמפריעים למגורים ושיעור ההצעבעה היה נמוך ייחסית.

בבאר שבע, שדורגה במקום ה-12 מתוך 14 הרשויות המקומיות דורגה במקום האחרון במדד תוחלת החיים – כאשר תוחלת החיים בעיר היתה נמוכה יותר משל שאר הערים שנבדקו, וגם תמותת התינוקות היתה גבוהה יותר. נוסף על כך, העיר דורגה במקום האחרון מבחינת שביעות הרצון של התושבים מהדירה בה הם גרים.

בירושלים עיר הבירה דורגה במקום האחרון מבחינת שביעות הרצון של התושבים מאזור המגורים. ב-22 מבין 31 המדדים שנבדקו בעיר מצבה היה פחות טוב מהממוצע הארצי. בין היתר, תחושת האפליה של תושבים בעיר גבוהה בהשוואה לממוצע הארצי (45.7% לעומת 25%). התושבים גם הביעו שביעות רצון נמוכה מהניקיון, מהשטחים הירוקים והפארקים, מרעשים שמפריעים למגורים והביעו גם תחושת בדידות. גם מבחינת שיעור התעסוקה, צפיפות הדיור מצבה של העיר פחות טוב משל שאר הערים שנבדקו.

בת ים, שדורגה אחרונה, נמצאת במקום האחרון במדדים של שביעות הרצון מהעיר והתמודדות מול בעיות. העיר דורגה בנקום ה-14 מבין 22 מדדים במיקום נמוך יותר מהממוצע הארצי. התושבים בעיר הפגינו שביעות רצון נמוכה מהניקיון ומרעשים חיצוניים, וכן שביעות רצון נמוכה מהחיים והפגינו ציפיות נמוכות ביחס לעתיד יותר מבערים אחרות. בנוסף, שיעור התאונות הקטלניות היה גבוה יותר מהממוצע הארצי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker