ניצחון לרשויות הסמוכות לנתב"ג: יקבלו 35 מיליון שקל פיצוי על אי תשלום ארנונה

לפי ההסכם שאישרה ועדת הכספים, יהנו מהכספים לוד, אור יהודה, יהוד-מונוסון, עמק לוד, חבל מודיעין ושוהם ■ פורום עוטף נתב"ג: "תקציבים משמעותיים שיסייעו לרשויות לשפר את סל השירותים וכמובן לשדרג תשתיות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל התעופה בן גוריון
נמל התעופה בן גוריוןצילום: עופר וקנין

נתב"ג הוחרג מחוק הארנונה, אך יעביר למשרד הפנים סכום של 150 מיליון שקל בשנה ב-2019-2018 שיוקצה בחלקו לרשויות המקומיות הסמוכות, כך אישרה שלשום (ה') ועדת הכספים. לפי ההסכם, יפחת הסכום ל- 100 מיליון שקל משנת 2020.

רשות שדות התעופה (רש"ת) לא שילמה ארנונה לאף רשות מקומית בשל העובדה שסיפק לעצמו את השירותים. רשויות עוטפות נתב"ג, בראשן העיר לוד, טענו כי הסכום ממנו הוא פטור, צריך להגיע אליהן, בעיקר בשל העובדה כי האוצר יקבל סכום גבוה של דיוודנדים בשנים 2018-19 מהכנסות נתב"ג, העומד על 1.2 מיליארד שקל.

הרשויות המקומיות שיהנו מההסכם החדש הן: לוד, אור יהודה, יהוד-מונוסון, עמק לוד, חבל מודיעין ושוהם. רשויות מקומיות סמוכות אחרות יקבלו תשלום לפי קריטריונים שייקבעו ובאישור שר הפנים ושר האוצר. עדיין לא נקבע מנגנון החלוקה גם בין רשויות עוטף נתב"ג שחלקן הגדול אמידות ומיעוטן חלשות.

ועדת הכספים כתבה בהחטתה כי "בכך מסיימת המדינה עוול של 70 שנה, שבו רש"ת לא שילמה ארנונה עבור נתב"ג, בעוד שבנמלי תעופה אחרים בארץ, היא שילמה כדין".

המאבק לקבל תשלום כלשהו החל למעשה לפני שנים רבות, כאשר כל הרשויות ביקשו לאורך השנים, כל אחת בזמנה, תשלום מנתב"ג עבור ארנונה או עבור פיצוי על הנזקים הרבים שנגרמים לרשויות, אך הדרישות נפלו על אזניים ערלות הן ברשות שדות התעופה והן במשרדי הפנים והאוצר, שגם הם ביקשו לגבות דיווידנדים גבוהים מהכנסות המיליארדים שהצטברו בקופת רש"ת. הפעם זה קרה, בין היתר, כאמור, כיוון שלאוצר יהיה סכום כסף להעביר למשרד הפנים - מתוך הסכומים שיקבל מרש"ת. ההחלטה בוועדת הכספים אמורה להיות  מאושרת  סופית עם התקציב,

מפורום עוטף נתב"ג נמסר כי: "אנו שמחים שסוף סוף, אחרי 70 שנים, העוול מתחיל לקבל הכרה ותיקון. השרים משה כחלון ואריה מכלוף דרעי וכן חברי ועדת הכספים בראשות הרב גפני, הבינו כולם שאי אפשר להמשיך כך ויישמו אג'נדה חברתית אמיתית: צדק חלוקתי.

"זהו רגע והישג היסטורי לרשויות ול-250 אלף תושביהן. כי אלו תקציבים משמעותיים שיסייעו לרשויות לשפר את סל השירותים וכמובן לשדרג תשתיות. אך, אסור לשכוח, שאם רש"ת היתה משלמת ארנונה הסכומים היו מגיעים לידי 300 מיליון, רק לרשויות עוטף נתב"ג. אמנם, שיפוי זה הוא קטן יחסית לארנונה מלאה והוא לא מגיע באופן מלא לרשויות עוטף נתב"ג, אך אנו בטוחים ששרי האוצר והפנים, מר משה כחלון ומר אריה מכלוף דרעי, יכירו בנזקים הרבים שנגרמים, לרשויות המקומיות, ושנוצרים בעקבות פעילותה השוטפת של רש"ת ומיקומו של נתב"ג בסמוך לרשויות אלו, מעבר להפסד הארנונה המדובר וייקחו זאת בחשבון בחלוקת יתרת הסכום.

"הנזקים כאמור, לא מסתכמים רק בנזקים סביבתיים (נזקי רעש, איכות אויר, עומסי תחבורה), אלא גם בהגבלות בניצול הקרקע, והגבלות בנייה לגובה. אלו טומנים בחובם איבוד הכנסות ענק שמביא לכך שהפוטנציאל באזור כולו לא ממומש כפי שאמור היה אמור להיות באזור כה מרכזי בארץ".

מוועד רשות שדות התעופה נמסר: "הרשות לא תעביר שקל עבור ארנונה לרשויות המקומיות. המאבק שניהלנו בנושא הביא לשורה של הישגים עבור רש"ת ועובדיה. על פי ההסכמות שאליהן הגענו, משרד האוצר יקבל 50% מהרווח הנקי של רש"ת וסכום זה ינוהל על ידי משרד האוצר לפי שיקול דעתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker