שירות ה-VIP של האדמו"ר בהדסה: "כמו ששר שם צ'קלקה - כך זה גם בבית חולים"

מנכ"ל הדסה הגיב לפרסום שלפיו לאדמו"ר מגור הוצמדו רופא ואח: "רב ראשי או שר יקבל את התנאים המתאימים להם, שיהיו שונים ממה שמקבל ישראל ישראלי. את אותו טיפול רפואי יקבל שניהם - אבל התנאים שיקבל שר או רב יהיו טובים יותר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין
מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

"אנחנו מתאימים את הטיפול ב-VIP לפרסונה עצמה לצורכי הגנה, ביטחון ופרטיות. רב ראשי או שר יקבל את התנאים המתאימים להם, שיהיו שונים ממה שמקבל ישראל ישראלי. את אותו טיפול רפואי יקבל שניהם - אבל התנאים שיקבל שר או רב יהיו טובים יותר. כמו ששר שם צ'קלקה ועוקף אותך בכביש - כך זה גם בבית חולים".

את הדברים האלה אמר היום (ד') ל-TheMarker מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, בתגובה לחשיפת ערוץ 10 מאתמול. על פי הערוץ, האדמו"ר מגור, ראש החסידות של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אושפז השבוע בהדסה תחת פיקוחו של סגן השר ושל סגן מנהל בית החולים, ולצורך כך פונו שלושה חדרים במחלקת כלי דם בהדסה, והוצמדו לרב רופא ואח. זאת, בזמן שבחדר המיון המתינו לפחות 30 חולים למיטה במחלקות האשפוז.

בהדסה ובלשכתו של ליצמן לא מכחישים את האירוע, אבל גם לא מאשרים אותו. "אני לא יכול בכלל לאשר שהוא אושפז פה", אומר רוטשטיין. "אני במלכוד, אני לא הדובר של אף אחד ואני שומר על הפרטיות של כל מטופלי הדסה, להוציא מי שמעוניין שאדברר אותו". לדבריו, "ברור לחלוטין שאין דבר כזה באופן כללי להוציא חולה מחדר, לשים חולה במסדרון. דברים כאלה לא מתקיימים". 

מלשכת ליצמן לא נמסרה תגובה, אבל גורם בחסידות גור מכחיש את הסיפור ואומר כי "לאדמו"ר הוקצה חדר יחיד. לא פונה אף אדם משום מקום. אף חולה לא נפגע מכך ולא השתנה שום דבר מפעילות בית החולים".

מכל מקום, רוטשטיין מתייחס ליחס המועדף שמקבלים אנשים חשובים מאוד בהדסה ומספר כי למרכז הרפואי יש נוהל מיוחד בעניין. "נוהל VIP בהדסה מתייחס לקבוצה של אנשים שהמדינה החליטה לגביהם על הגנה מיוחדת כמו שרים, ראש ממשלה וחברי כנסת. כל אחד שנמצא תחת אבטחה כזאת או אחרת מצד המדינה - אנחנו מכבדים את המשך האבטחה ומספקים בדרך כלל חדר בודד עם חלק מתוך המסדרון כדי לאפשר לשמירה להתקיים".

אבל לא מדובר רק בשרים או אח"מים מאובטחים.

"זה נכון גם לגבי אנשים יוצאי דופן או מיוחדים כמו הרבנים או אנשים מיוחדים אחרים שעונים על ההגדרה של VIP. אם יש אישיות שמקבלת חדר, בדרך כלל שמים אותה בחדר בקיצוני במחלקה בקצה המסדרון, שמים וילון ואיש ביטחון. זה הנוהל. זה נכון בכל בתי החולים וגם אצלנו. ככה צריך לעשות את זה".

בית חולים הדסה עין כרם
הדסה עין כרםצילום: חיים טרגן

"האנשים הרגילים בדרך כלל לא מתלוננים"

נושא הפרוטקציה ואשפוז האח"מים בהדסה לא התחיל עם הגעתו של רוטשטיין למוסד. זכורה למשל הביקורת שנמתחה על האשפוז הממושך של אביה של שרה נתניהו, ששהה חודש ביחידה לטיפול נמרץ לב, כאשר משך האשפוז הממוצע בה הוא פחות מארבעה ימים.

"הממשלה, הכנסת, בנק ישראל, הרבנות הראשית - כולם נמצאים בירושלים, ולכן הדסה יודעה מקום המדינה כבית החולים שמטפל בשועי הארץ", אומר רוטשטיין. "ישנה מסורת לתת למטופלים את מקסימום האיכות הרפואית וגם את נושא הפרטיות בכל מקרה שבו לא נדרש בית החום לפרסם את מצב הבריאות של נבחרי ציבור. לכן, את רוב האשפוזים האלה הציבור לא מכיר".

אם כל חברי הכנסת, השרים ומקבלי ההחלטות במדינה יקבלו שירות רפואי בנוהל VIP, מי יבין את מצוקתו של האזרח הפשוט והלא מקושר שממתין כבר שעות במיון? מערכת הבריאות שהם חווים שונה בתכלית מזו שחווה ישראל ישראלי.

רוטשטיין: "אני לא חושב שהאנשים האלה צריכים להבין את מצוקת האשפוז, אני חושב שלא צריכה להיות מצוקת אשפוז. לכן, בהדסה אנחנו נותנים לחולים את האיכות הטכנולוגית המיוחדת הטובה ביותר ומבצעים פעולות שמונעות ניתוחים ואשפוזים ארוכים. אגב, בבניין האשפוז דודסון יש יותר מ-100 חולים שמאושפזים בחדרים בודדים כי ככה נבנה הבניין".

רופאים מהדסה, ולא רק מהדסה, מספרים שהנוכחות של ליצמן ואנשיו מורגשת מאד. שהם מנחיתים הוראות לרופאים ולהנהלות.

"ליצמן אכן מאד מורגש - הוא שר הבריאות של שלוחיו, ומעבר לכך, אני באופן אישי יכול להעיד שהוא שר הבריאות של כולם. לכן, הוא אחד המקפידים על מצוות ביקור חולים, הוא נמצא המון בבית החולים ומבקר מעמך ועד מיוחסים. אני יודע כי בכל פעם שהוא מגיע לבית החולים אנחנו מקבלים הודעה על כך.

"לליצמן מאז ומתמיד היתה נטייה להיכנס, לדבר עם הרופאים ולהגיד מהגיגי לבו. בתקופתי כמנכ"ל הדסה לא נתקלתי בהתערבות שלו בטיפולים רפואיים, ואני יכול להעיד שהביקורים שלו נשאו אופי של ביקור חולים".

אבל ברור לך שברגע שהוא הולך לחולה מסוים, המסר לצוות הרפואי הוא שמדובר ב"חולה חשוב".

"אני לא חושב ככה, כי הניסיון שלי אתו מצביע על כך שהוא מתעניין מקטן עד גדול ומחשוב עד רגיל. הוא מקיים מצווה חשובה. הוא נמצא פה תכופות. הוא בולט מאד - אנשים רואים אותו ואין בזה משהו רע. הוא עושה ביקורי פתע בחדרי מיון ולוקח ללב הרבה מהדברים שקורים לכולנו".

בעבר אמרת שהסיפור של אלי הורביץ, מייסד טבע שנפטר בשיבא ולאחר מכן משפחתו התלוננה על טיפול ויחס גרועים, היה הסיוט הכי גדול שלך. אמרת שהטעות שלך היתה שכמנהל המרכז הרפואי, "נבצר ממני ללוות את אלי במהלך אשפוזו כפי שאני נוהג תמיד לעשות במקרים דומים". כלומר, הטעות היתה שלא נתת לו יחס מיוחד.

"הסיוט הכי גדול שלי הוא שהגיע מישהו כמו אלי הורביץ, שהכניסו אותו כחולה שלישי בחדר ונהייתה מזה שערורייה ציבורית לא פחותה משערורייה של רב שמכניסים אותו לחדר מיוחס".

השערורייה לא היתה על כך שהוא הוכנס כחולה שלישי, אלא על איכות הטיפול שקיבל ועל ההתבטאויות שלך שהיית צריך להיות שם יותר בשבילו.

"ההתעסקות של התקשורת היתה עצומה בגלל התלונה של בתו על איכות הטיפול והיחס. בדרך כלל מי שמתלונן הם אנשים שמגיע להם בגלל תרומתם המיוחדת או שיכולים להרשות לעצמם. האנשים הרגילים בדרך כלל לא מתלוננים, והמשימה שלי היא שהאנשים הפשוטים יקבלו טיפול כמו שצריך, אחרת אין לי רציונליזציה להשארותי במערכת הציבורית".

אבל מדובר במערכת בריאות ציבורית. הטיפול אמור להיות שוויוני.

"אם אני אסכים או לא - להורביץ היה מגיע יחס יותר טוב ממה שקיבל. גם לעם ישראל, אבל במיוחד לו. כשיש חולה שהוא VIP - אני מלווה אותו בגלל מה שהוא תרם לעם ישראל, לבית החולים או בגלל מי שהוא. גם לסופרים שקיבלו פרס ישראל - אם הייתי יודע שהם בבית חולם, הייתי לפחות מבקר אותם, מוודא שהם מטופלים כמו שצריך, מדבר עם המשפחות שלהם, ואני לא מתבייש בזה. את התורמים ליוויתי 24 שעות ביממה כי הם נתנו מכספם לכל העם, כי אם הם לא היו נותנים - לא היה לאף אחד. יש לי הערכה והכרת הטוב. הם קיבלו ממני יחס מיוחד. אני מודה בזה בפה מלא ולא מתבייש".

אבל זה לא תמיד רק עניין של יחס. זה גם יתרון רפואי. איש צוות רפואי מהדסה אמר לי שלפעמים החולים המיוחסים מקבלים גם מיטות בטיפול נמרץ לא על פי קריטריונים רפואיים רגילים, תוך לחץ עדין אבל ברור של ההנהלה.

"על פי מדיניות מנהל בית החולים, מדיניות האשפוז בטיפולים נמרצים מבוססת אך ורק על שיקולים רפואיים. שיקולי VIP אינם תופסים בטיפול נמרץ וחדרי ניתוח. אם נעשה כזה דבר - זה בניגוד למדיניות מנהל בית החולים".

ליצמן תמך בך לאורך כל הדרך במרוץ להדסה, וגיבה אותך במשבר המחלקה ההמטואונקולוגית לילדים (שרופאיה עזבו במחאה על התנהלות בית החולים). אולי אתה פשוט מרגיש חייב לו?

"יש לי תסכול גדול מאד שהוא והמשרד שבראשו הוא עומד הבטיחו לי אישית הבטחות על סיוע ועזרה ועד עכשיו לא קיבלתי מהם אפילו לא רישיון אחד נוסף לציוד רפואי, מיטות או כל דבר אחר שיכול לסייע להחלמה והבראה של הדסה. אם כבר, יש לי ביקורת גדולה מאוד על משרד הבריאות, שהיה צריך לעשות הרבה יותר כדי לעזור להבראת הדסה, כי זה בית חולים של כל מדינת ישראל. לא יעלה על הדעת שיביאו אותי להוציא את הדסה מהבוץ, ומצד שני לא אקבל את הסיוע שאני צריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker