השקעות האוצר במאבק בעוני ב-2015-2019 יגיעו ל-33 מיליארד שקל

יום העוני בכנסת: בדיון בכנסת על יישום המלצות ועדת אלאלוף מ-2014, הוצג מחקר של הכנסת, שהעלה כי משרדי האוצר, הבריאות והשיכון מיישמים את רוב ההמלצות, אך המלצות רבות טרם יושמו ■ משרדי האוצר והרווחה העבירו לכנסת דיווחים חלקיים בלבד על יישום ההמלצות, ומשרד החינוך כלל לא דיווח לכנסת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

הקצאות משרד האוצר למאבק בעוני ב-2019-2015 יגיעו – לפי תכנון האוצר – ל-33 מיליארד שקל  – כך עולה ממחקר שערכה נטע משה מיחידת הכנסת לתיאום הפיקוח הפרלמנטרי (כת"ף) שהוצג היום (ג') בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שעסק ביישום המלצות הוועדה לצמצום ממדי העוני (ועדת אלאלוף).

המלצות הוועדה לצמצום ממדי העוני, שבראשה עמד יו"ר ועדת העבודה, והרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הוגשו בסוף 2014. לפי דרישתה של סיעת "כולנו" שולבו חלק מההמלצות בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו באמצע 2015, עם הקמתה של הממשלה הנוכחית.

לפי המחקר, שני רכיבי התקציב הגדולים ביותר בהקצאה של משרד האוצר הם "חיסכון לכל ילד" והגדלת קצבת הנכות – שמגיעים יחד לסכום של 13 מיליארד שקל).

עוד עלה מהמחקר כי משרד הבריאות מיישם את מרבית ההמלצות בתחומו, ובהן סבסוד טיפולי שיניים לילדים וקשישים, החזרת שירותי בריאות התלמיד והדרכות והכשרות לטיפול באנשים הסובלים מעוני. עם זאת, בתחום הבריאות טרם יושמו ההמלצות להפחתת ההשתתפות העצמית בתרופות ולהחזר תשלומים על נסיעות לטיפולים.

לפי המחקר, גם משרד הבינוי והשיכון מיישם את מרבית ההמלצות בתחומו, ובהן הגדלת סכום הסיוע לשכר דירה והגדלת מלאי הדיור הציבורי. ואולם בשל חילוקי דעות לא יושמו המלצות אחרות, כמו סיוע בשכר דירה ליחידים ללא מבחן גיל, וקיום מבחני התאמה לפי מספר ילדים.

המחקר מצא כי משרדי האוצר והרווחה העבירו לכנסת דיווחים חלקיים בלבד על יישום ההמלצות, וכי משרד החינוך כלל לא העביר דיווחים לכנסת.

ח"כ אלאלוף אמר כי למאבק בעוני מוקצים סכומים גדולים, שגדלים מדי שנה. לדבריו,  "מיליארדי שקלים נוספים בכל שנה, חלקם בבסיס התקציב. בעקבות הגדלת קצבאות הנכות, אף נכה לא נשאר מתחת לקו העוני". אלאלוף הדגיש כי יש להנהיג דיפרנציאציה במתן הקצבאות, ולתת קצבאות לפי מבחן הכנסה, והודיע כי ועדת העבודה והרווחה בראשותו תעקוב אחר יישום ההמלצות של הוועדה לצמצום ממדי העוני, ומדי חצי שנה תקיים דיון מיוחד בנושא, כדי "לפקח על מחויבות הממשלה למגר את העוני".

אלאלאוף תקף את התנהלות המדינה בנוגע לעוני במגזר הערבי, וטען כי ממשלות ישראל הזניחו במשך שנים את הטיפול בעוני במגזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker