הנתונים שמסבירים מדוע ערבים עניים יותר מחרדים

הקצבאות שמקבלים חרדים - ובמיוחד תלמידי ישיבה - מסייעות לצמצם את תחולת העוני במגזר בכמעט 10% ■ אצל הערבים, לעומת זאת, תרומת הקצבאות כמעט אינה מורגשת ■ תרומתן של הקצבאות מורגשת מאוד בקרב קשישים - ומסייעת פחות לילדים עניים

חגי עמית
חגי עמית
חרדים במאה שערים, בשנה שעברה
חרדים במאה שערים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

יום אחרי הצגתו בוועדת הכספים של תקציב 2019 – שהוגדר על ידי שר האוצר, משה כחלון, כתקציב החברתי ביותר שנעשה במדינה – הוציא היום אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר סקירה המתמקדת בהשפעת מדיניות הקצבאות הממשלתית על האי-שוויון בישראל.

הסקירה מעלה כי קיימים פערים גדולים באופן שבו משפיעה מדיניות הממשלה בתחום זה על המגזרים השונים בישראל. בקרב המגזר החרדי, תשלום הקצבאות מצמצם את תחולת העוני ב-9.5% - מ-53.8% ל-44.4% (במעבר בין הכנסה ברוטו לנטו). בעוד במגזר הערבי מתן קצבאות מצמצם את תחולת העוני ב-1.2% בלבד - מ55.5% ל-54.3%.

תחולת העוני מוגדרת כשיעור העניים באוכלוסייה (משקי בית או פרטים), כלומר אלו שהכנסתם נמוכה מקו העוני. מבין הקצבאות שמהן נהנים החרדים מדגיש האוצר בסקירתו את תרומתן הניכרת של קצבאות מישיבות (קצבאות שמקבלים תלמידי ישיבה מהמוסד שבו הם לומדים) לצמצום תחולת העוני בקרב משקי הבית החרדים.

עוד עולה מהסקירה כי מדיניות הקצבאות של הממשלה משפיעה אחרת על אנשים בגילים שונים. כך, תרומתן של הקצבאות לצמצום האי-שוויון היא משמעותית במיוחד בקרב משקי בית של קשישים, אצלם תחולת העוני מצטמצמת בכמחצית בזכות מתן קצבאות זיקנה - מ- 36.6% ברוטו ל-18.4% נטו. לעומת זאת, בקרב ילדים עניים, השפעת הקצבאות פחותה באופן משמעותי, ומביאה לצמצום העוני בשיעור של 2.3% בלבד - מ-32.1% ל-29.8%.

צוינו לחיוב: מענק הכנסה וקצבת נכות

קשישים ברמת גן. המדינה צריכה להתכונן להכפלת האוכלוסייה המבוגרת
קשישים ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

לפי האוצר, למרות המדיניות החברתית של כחלון, המדד לתחולת העוני מצביע על רמה גבוהה יחסית של עוני בהכנסה נטו בישראל - אף שרמת העוני בהכנסה ברוטו אינה גבוהה ביחס למרבית המדינות המפותחות.

סקירת האוצר מדגישה גם את תרומתן של הקצבאות ממשרד האוצר - הכוללות את הקצבאות שמקבלים ניצולי שואה מהרשות לזכויות ניצולי השואה - לצמצום תחולת העוני בקרב משקי בית קשישים.

ממצא מפתיע בסקירה הוא היעדר תרומתו המובהקת של מענק ההכנסה (מס הכנסה שלילי) לצמצום תחולת העוני. העלאת מענקי העבודה היא חלק מרפורמת נטו משפחה – ונכללה בחוק ההסדרים ל-2018, שהעביר כחלון בתחילת השנה.

רפורמה אחרת שהעביר משרד האוצר לאחרונה – במסגרת מתווה העלאת קצבאות הנכות – זוכה לגיבוי בסקירת הכלכלן, שמדגיש כי התרומה של קצבת הנכות לצמצום תחולת העוני ניכרת בקרב הנכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker