הגיעה השעה למחיקת הכתם של חוק מילצ'ן מספר החוקים בישראל

החוק הפוטר ממס עולים חדשים נולד בחטא, במטרה לשרת את האינטרסים של קומץ יהודים עשירים ברחבי העולם ■ הוא הופך את ישראל למקלט מס בינלאומי, מאפשר העלמות מס בלתי־חוקיות, ויוצר בפעם הראשונה אפליה חוקית לטובת העשירים המופלגים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר לשעבר, רוני בר און (מימין), וראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרטצילום: דן קינן / באובאו
מירב ארלוזורוב

שר האוצר לשעבר, רוני בר און, התראיין ביום חמישי בתוכנית "ירון דקל ועמית סגל" בגל"צ והגן על החוק הפוטר ממס עולים חדשים, הידוע בכינוי חוק מילצ'ן. בר און, שהעניק את הפטור ב-2008, הסביר בתוכנית מדוע החוק - שנותן לעולים ולתושבים חוזרים עשירים פטור ממס על רווחיהם בחו"ל במשך עשר שנים, לרבות פטור מדיווח על הרווחים האלה - הוא מוצדק. לדבריו, החוק הביא לכך שיהודים עשירים מכל העולם העבירו כסף לישראל, ובכך תרמו רבות לכלכלה הישראלית.

היה קשה להאמין למשמע הטיעונים של בר און, מהסיבה הבסיסית שהם העידו על בורותו בחוק. בניגוד גמור לדבריו של בר און, חוק מילצ'ן מעניק פטור ממס רק על רווחים בחו"ל, ולא על רווחים בישראל, ולכן אינו יכול להביא להזרמת הון לישראל. ברגע שההון הזה נוחת כאן, הוא יחויב במס. הוא יישאר פטור רק כל זמן שהוא ייוותר בחו"ל.

גם טענתו שהיהודים העשירים ממשיכים לשלם מס בחו"ל היא שגויה מיסודה. האטרקציה הגדולה של חוק מילצ'ן היא שהוא מאפשר להם לעלות לישראל, ובכך להפסיק להיות מחויבים במס בחו"ל. מאחר שבישראל הם קיבלו פטור, הם אינם משלמים מס בארץ ובחו"ל, וגם לא מדווחים על רווחיהם בישראל או בחו"ל - כך שאין דרך לגבות מהם מס.

הטעויות המביכות של בר און בהבנת החוק שהוא עצמו קידם מלמדות על החטא שבו נולד הפטור. במקור זה היה חוק צנוע מ–2003, שנועד לאפשר לעולים חדשים תקופת הסתגלות בישראל לפני שמערכת המס הישראלית מתנפלת עליהם ודורשת מהם לשלם מס על נכסים שהשאירו בחו"ל. לכן, העולים החדשים, כמו גם תושבים חוזרים, קיבלו פטור ממס על הרווחים שהותירו מאחוריהם בחו"ל בלבד, למשך חמש שנים.

ההתחלה הצנועה והמידתית הזאת איבדה את הכיוון בתקופת שלטון בר און־אולמרט, כשהפטור ממס הורחב לעשר שנים, התווסף לו גם פטור מדיווח למשך עשר שנים - החלום הרטוב של מעלימי מסים בעולם - ואף התווספה האפשרות להארכת הפטור ממס ל–20 שנה בתמורה להשקעה כספית גדולה בישראל.

איך שלא ננתח את זה, אין כל הצדקה כלכלית, מוסרית או חברתית לאף אחד משלושת סעיפי החוק. לו רצו לעזור לעולים חדשים בקליטה ולתת להם חסד של כמה שנים מתשלום מסים - יכלו להסתפק בפטור המקורי של חמש שנים. להרחבת הפטור לעשר שנים לא היה כל קשר לחבלי קליטה. זו היתה מתנה שניתנה ליהודים עשירים, על חשבון יהודים פחות עשירים מהם (אזרחי ישראל שלא קיבלו הכנסות ממסים במשך עשר שנים), וללא כל סיבה כלכלית.

חוק מילצ'ן בנוי כך שאין כל תמריץ להעביר כסף לישראל, ולכן כל מה שקיבלנו זה כמה עשרות או מאות טייקונים שהיגרו זמנית לישראל כדי לחסוך לעצמם תשלומי מס - ובעיקר כדי לחסוך לעצמם דיווחי מס. כך נהפכה ישראל למקלט מס מהסוג הנחות ביותר.

הסעיף המזעזע שלמזלנו לא הופעל

ארנון מילצ'ןצילום: Vittorio Zunino Celotto / Getty

כדאי לעקוב אחר התושבות של מיליארדים יהודים, שכמה מהם התחילו לעזוב את ישראל בשנה שעברה עם תום תקופת החסד בת העשר שנים של אלה שניצלו את הפטור ב-2008. אפשר להניח שחלק גדול מהתושבים העשירים שמצאו לפתע שהרצליה פיתוח היא אטרקטיבית יותר ממינסק, קייב או לוס אנג'לס ישנו את טעמם בחלוף עשר שנות הפטור. העשירים האלה לא השקיעו בישראל ולא פיתחו עסקים כאן, הם רק ניצלו את ישראל כתחנת ביניים כדי לחסוך לעצמם תשלומי ודיווחי מס.

בר און טוען שהחוק הביא להזרמת הון רב לישראל, אלא שהוא אינו יכול להוכיח זאת. בהיעדר דיווחים איש אינו יודע כמה יהודים עשירים היגרו לכאן בעקבות החוק, וכמה הם השקיעו כאן אם בכלל. ההערכה הרווחת היא שאם כסף נוסף זרם לישראל הוא היה בסכום זניח.

אז נכון, כדי לעודד השקעה בישראל נוסף הסעיף השלישי בחוק, שמעולם לא הופעל. סעיף המאפשר להאריך את תקופת הפטור ממס על רווחים מחו"ל (פטור ממס בלבד, לא פטור מדיווח) מעשר ל–20 שנה, למי שיבצע השקעה משמעותית בישראל. למזלנו הסעיף הזה לא מומש עד היום, מכיוון שהצחנה העולה ממנה מרקיעה כבר עד השמים - 20 שנות פטור ממס כבר אינו פתרון לחבלי לידה של עולים חדשים. אלה עולים ותיקים לחלוטין, שמקבלים עדיפות מס על פני כל אזרח ישראלי אחר רק בגלל שהם עשירים מספיק לקנות לעצמם זכויות יתר.

קשה לחשוב על סעיף מפלה מזה בספר החוקים של ישראל: אם אתה אזרח ותיק אתה חייב לשלם מס על רווחיך בכל מקום, בישראל או בעולם. אבל אם אתה אזרח בעל ותק של 20 שנה ואתה עשיר מאוד, אתה יכול להיות פטור ממס על רווחיך במשך 20 שנה. מעט מדינות נוקטות אפליה בוטה כל כך - ועוד על רקע עושר מופלג. מזעזע לחשוב שישראל עלולה להימנות עם המועדון הירוד הזה.

אז כן, הסעיף מזעזע, והוא חושף את הפנים האמיתיות של חוק מילצ'ן: חוק שנולד בחטא, במטרה לשרת את האינטרסים של קומץ יהודים עשירים ברחבי העולם, הופך את ישראל למקלט מס בינלאומי, מאפשר העלמות מס בלתי־חוקיות, ויוצר בפעם הראשונה אפליה חוקית לטובת העשירים המופלגים. ואם כל זה לא מספיק, אז החוק הזה כנראה גם סיבך ראש ממשלה מכהן בחשדות לעבירות פליליות. האם צריך להבהיר מדוע הגיעה השעה למחיקתו של הכתם הידוע כחוק מילצ'ן מספר החוקים בישראל?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker