לאחר אישורו בקריאה ראשונה - חוק ההסדרים פוצל בין ועדות הכנסת - חדשות - דה מרקר TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאחר אישורו בקריאה ראשונה - חוק ההסדרים פוצל בין ועדות הכנסת

ועדת הכנסת פיצלה אמש את חוק ההסדרים ואת החוק להתייעלות כלכלית ל-2019 בין ועדות הכספים, העבודה והרווחה, הפנים והכלכלה, והורתה להן לסיים את הדיונים וההצבעות עד ל-7 במארס

תגובות
מיקי זוהר
אוליבייה פיטוסי

ועדת הכנסת אישרה אמש (ג') את פיצולו של חוק ההסדרים בין הוועדות השונות בכנסת, וכן את פיצולו של חוק ההתייעלות הכלכלית ל-2019. הוועדה הורתה לוועדות הכנסת לסיים את הדיונים וההצבעות על חוק ההסדרים עד ל-7 במארס 2018, לנוכח הכוונה לאשר את חוק התקציב ל-2019 ואת חוק ההסדרים עד ל-15 במארס 2018. הסעיפים העיקריים בשני החוקים הועברו לוועדות הכספים, העבודה והרווחה, הפנים והכלכלה.

הוועדה קבעה כי על יושבי ראש הוועדות לבחון לקראת תום התקופה האם יש מקום לפצל נושאים שהדיון בהם לא מוצה להליך חקיקה רגיל. עוד הורתה ליושבי ראש הוועדות, כי "בכל מקרה יש להקפיד על כך שלוח הזמנים הקצר והדוחק לא יפגע באופן חמור בתקינות הליכי החקיקה".

ועדת הכנסת החליטה לפצל בהסכמה את החוק העוסק ברישוי עסקים דיפרנציאלים, לגביו נקבע כי יידון בשלב מאוחר יותר - לאחר גמר דיוני התקציב - בוועדת הפנים.

 

פיצול חוק ההסדרים

על פי ההחלטה חלוקת החוק בין הוועדות היא כדלקמן:

■ ועדת הפנים תדון ב-8 סעיפים, הכוללים רגולציה בכבאות והצלה, שינוי הרכב ועדות מכרזים ברשויות, תיקונים לחוק התכנון והבנייה, הסמכת רמ"י ומשרד השיכון לבצע עבודות פיתוח במקום רשויות מקומיות, רישוי עסקים בעלי חשיבות לאומית ועוד.

■ ועדת הרפורמות תדון ב-2 נושאים: ניידות בין הבנקים ויבוא אישי של עד 5 כלי רכב.

■ ועדת הכלכלה תדון ב-3 נושאים: הקצאת חבילת ערוצים בכבלים ובלויין וצמצום סמכויות רגולטורים, הקצאת תדרים ואכיפת תעבורה באמצעים טכנולוגיים.

■ ועדה משותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת כנסת, בראשות ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), תדון בנושא הקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות.

■ ועדת חוקה תדון בנושא פרסום דו"חות של חברות ממשלתיות.

 

פיצול חוק ההתייעלות הכלכלית

בנוסף פיצלה הוועדה גם שורה של סעיפים מחוק ההתייעלות הכלכלית שיש להם השלכה תקציבית בין הועדות השונות. בין היתר נקבע כי:

■ ועדת הכספים תדון ב-8 נושאים, הכוללים את העברת הכנסות רשות שדות התעופה לאוצר המדינה, צמצום נקודות הזיכוי לסטודנטים שמסיימים תואר, הקרן למפעלים במצוקה ועוד.

■ ועדת העבודה והרווחה תדון ב-5 נושאים, הכוללים את קביעת גמלאות הסיעוד, שינוי מנגנון החשבון בין המוסד לביטוח לאומי לחברות הביטוח, דחיית ביצוע התאמות הנגישות של נכים למבנים ברשויות ציבוריות ועוד.

■ ועדת הרפורמות תדון בהעברת הסמכויות לחלוקת כספים מהמועצה להסדרים בספורט אל משרד האוצר.

■ ועדת חוץ וביטחון תדון בהקלות במס למשרתי מילואים.

■ ועדת החינוך תדון בדחייתו של הפעלת יום חינוך ארוך.

 

"צמצום משמעותי של הצעת החוק"

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), אמר בדיון כי "מדובר באחד התקציבים החברתיים שהוגשו בכנסת ישראל, שהנו בעל משמעויות רחבות מאוד וכולל רפורמות מעניינות". באשר לחלוקת סעיפי חוק ההסדרים לוועדות הכנסת השונות, אמר זוהר כי "ההחלטות יתקבלו בצורה עניינית כדי להעביר את התקציב בצורה תקינה, לרווחת אזרחי מדינת ישראל".

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, אמר כי "במשך השנים נשמעה ביקורת נוקבת על חוק ההסדרים מצד גורמים שונים ומגוונים, אשר נגעה הן לסד הזמנים המקשה על קיום דיונים ממצים בכל נושא ונושא, והן לפגיעה הכרוכה בהצבעה אחת, הנוטלת מחברי הכנסת את הזכות להצביע בנפרד על כל עניין ועניין כפי שמקובל בהליכי חקיקה רגילים. לצערי, גם הפעם החליטה הממשלה להגיש לכנסת חוק הסדרים בהיקף נרחב, שלו היה מוגש בנוסחו המקורי, אשר כלל כ-44 נושאים, הרי שלאור לוח הזמנים הדחוק מאד, היה בו לדעתנו כדי פגיעה של ממש בתקינות הליכי החקיקה. לאור זאת, הטיל יושב-ראש הכנסת על צוות בראשותי לבוא בדברים עם אנשי האוצר על מנת להביא לצמצום משמעותי של הצעת החוק עוד בטרם הנחתה על שולחן הכנסת.

"במסגרת ההידברות בטרם הנחת החוק על שלחן הכנסת סוכם כי 13 נושאים שנכללו בהחלטת הממשלה, יוצאו ולא יהוו חלק מהצעת חוק ההסדרים, וככל שהממשלה תבחר לקדמם, הם יובאו בהליכי חקיקה רגילים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#