לפיד העיד נגד נתניהו; ח"כ אמסלם: "חוצפה, בילית בבתי קפה כשכולנו רצנו בג'בלאות"

על פי המשטרה, ראש הממשלה נתניהו ניסה לקדם הטבת מס בשווי מיליוני שקלים עבור מילצ'ן בתקופה שבה לפיד שימש שר האוצר. נתניהו: "משרדי ממשלה שונים טיפלו בחוק, לפיד חבר טוב של מילצ'ן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו (מימין) ויאיר לפיד. המובילים בחסימת הגולשים ברשת, לפי מיזם מאה ימים של שקיפות
בנימין נתניהו (מימין) ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

עדות מפתיעה נגד ראש הממשלה: יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, שימש עד מפתח נגד בנימין נתניהו בתיק 1000. לפיד מסר עדות על הטבת מס שנתניהו ניסה לקדם עבור איש העסקים ארנון מילצ'ן.

על פי הודעת המשטרה, מילצ'ן והמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר העניקו טובות הנאה לנתניהו בשווי מיליון שקל לנתניהו במשך עשור. במשטרה הגדירו חמש תמורות שנתניהו העניק למילצ'ן תמורת השוחד שקיבל. התמורה הראשונה היתה קידום הארכת פטור ממס לתושב חוזר מעל עשר שנים. הקלת מס זו היתה שווה למילצ'ן מיליוני שקלים. לפיד היה שר אוצר בתקופה שבה נתניהו ניסה לקדם את הארכת הפטור.

נתניהו בתגובה טוען כי החוק קודם על ידי משרד הקליטה וטופל על ידי משרד האוצר. נתניהו הוסיף כי לפיד הוא חברו הטוב של מילצ'ן. נתניהו אמר הערב כי שרים נוספים תמכו בחוק שיאריך את הפטור ממס והוסיף כי מטרת החוק היתה "לעודד השקעות בישראל".

הפרסום על עדותו של לפיד עורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם אמר על לפיד במליאת הכנסת: "היית מתאגרף, היית יונית לוי, היית שחקן קולנוע. בילית בבתי קפה בתל אביב כשכולנו רצנו בג'בלאות וגדלנו בעיירות פיתוח, והערכים של יש עתיד זה להיות כתב בעיתון המחנה? חוצפה ועזות מצח".

לפיד עם מילצ'ן ועינת שרוףצילום: מוטי קמחי

שר התיירות יריב לוין אמר: "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד, שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד, שהפסיד פעמיים בבחירות, מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".

סיוע בהארכת הוויזה לארה"ב

התמורה השנייה שנתן לכאורה נתניהו למילצ'ן היא סיוע בהארכת הוויזה שלו לארה"ב. השלישית, שכשר תקשורת כינס נתניהו סדרת פגישות עם מנכ"ל המשרד שלמה פילבר, כדי לייעץ למילצ'ן כיצד לאחד בין זכייניות ערוץ 2 דאז, רשת וקשת. "על פי החשד ראש הממשלה פעל על מנת לקדם את כניסתו של מר מילצ'ן כבעל מניות בערוץ 2 'המאוחד', השקעה שמילצ'ן חפץ בה כלכלית", נכתב בהמלצות, "הטבה שאינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי".

על פי המשטרה, התמורה הרביעית שהעניק נתניהו למילצ'ן היא סיוע בקידום פרויקט של המיליארדר ההודי ראטן טאטא, שותפו של מילצ'ן. במשטרה כתבו שנתניהו "קידם את הנושא מול גורמים במשרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, אשר הביעו את התנגדותם לקידום הפרויקט". התמורה החמישית היתה התערבותו של נתניהו כדי להציל את ערוץ 10, בשעה שמילצ'ן החזיק ב-24% ממניות הערוץ.

נתניהו ומילצ'ן בירושלים, ב-2005צילום: David Silverman/Getty Image/ ד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker