צפו: גיא רולניק וגידי וייץ על מאחורי הקלעים של תיק 2000

עיתונאי "הארץ" גידי וייץ, שעבד ב"ידיעות אחרונות", מספר על היחסים בין המו"ל נוני מוזס לפוליטיקאים

גיא רולניק
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו נוני ארנון מוזס הון שלטון עיתון
צילום: ניר קידר ואוליבייה פיטוסי

"הגעתי ל'ידיעות אחרונות בסוף 2002. היתה לי שיחה עם עורכת '7 ימים', רותי יובל. שאלתי אותה בכנות 'מה קורה פה?', כי הגיעו אלי שמועות וסיפורי הפולקלור לפני כן. היא אמרה לי: 'תשמע, הכל מותר חוץ מהמשפחה'. אחרי חודש, השר מאיר שטרית הצטרף למשפחה. אחרי חצי שנה השר אביגדור ליברמן הצטרף למשפחה. המשפחה התרחבה", כך מספר ראש דסק התחקירים ב"הארץ", גידי וייץ, שעבד בעבר בעיתון "ידיעות אחרונות", בשיחה עם מייסד TheMarker גיא רולניק על תיק 2000, שבו נחשד מו"ל "ידיעות אחרונות" בניסיון להגיע לעסקת שוחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

צפו בשיחה בין גיא רולניק לגידי וייץ

וייץ מספר כי ב"ידיעות" היתה רגישות מיוחדת לשרי תקשורת, שפיקחו על עסקיו של מוזס בעת שזה החזיק במניות בקבוצת HOT. "כתבתי על דליה איציק (שרת התקשורת לשעבר) תחקיר ב'7 ימים'. שלושה ימים קודם לכן ישבתי בבית וניענעתי את הרגל. זוגתי אמרה לי: 'מה אתה כל כך לחוץ ועצבני, התעסקת כבר עם ליברמן ושרון, כולה דליה איציק'. אמרתי לה: 'את לא מבינה מה הולך לקרות'. ואשר יגורתי בא לי. בירורים ותחקירים. ואחרי שלושה שבועות כתבת פיצוי לאיציק במוסף".

סוחרים במציאות
מתוך תמלילי השיחות בין ראש הממשלה
למו"ל "ידיעות אחרונות" שנחשפו בתיק 2000
מוזס: בהנחה שאנחנו מסכמים את הדברים, אתה חייב לשחרר מישהו שידבר עם רון (ירון, עורך "ידיעות אחרונות"). את מי שאתה רוצה. אתה חודשים לא נותן את זה.
נתניהו: ניר חפץ (לשעבר יועץ ראש הממשלה, שעבד בעבר אצל נוני מוזס נוחי דנקנר) יוכל לדבר אתו?
מוזס: לא. ניר רצה לעשות שני דברים, הוא רצה לעבוד אצלך ולהיות עורך "ידיעות". אז אני לא רוצה... ניר מדבר אתו בשוטף, אבל הוא לא יסמוך על ניר. העניין הוא שבעשר וחצי בלילה אני לשמחתי הולך לישון. בשוטף יש דברים. הדגשים החשובים שלך, הוא צריך להיות בקשר עם שני אנשים.
נתניהו: זה לא עשר בלילה.
מוזס: הוא צריך לדבר עם שני אנשים, עם רון ועם טיפנברון (ערן, עורך ynet).
נתניהו: עם ערן ניר לא יכול לדבר?
עדיף שלא?
מוזס: יש משקעים, יש עבר, הוא היה עורך "7 ימים" ורצה להיות עורך "ידיעות". הוא מעורבב. ynet זה פחות בעיה, זה במשך היום. זה יותר קל. אם יש דברים דחופים אתה יכול לדבר איתי במשך היום, במהלך היום שיהיה בקשר עם רון... תראה ביבי, אנחנו צריכים לעשות הכל מהר כי אני צריך להזיז את הספינה. אני אומר לרון ביום ראשון.
נתניהו: אבל תסובב את הספינה.
מוזס: אני אומר לרון ביום ראשון שידברו אתו, זו ההתחלה. היו כמה דברים קטנים אחד או שניים שהוא ביקש וזה קרה. ביבי, יש בחירות עוד שלושה וחצי חודשים. יהיו מיליון אלמנטים עליך. ניהלנו את זה ב–2009, אתה שכחת אולי.
נתניהו: לא שכחתי בכלל. 
מוזס: נוהל אינטליגנטי, טוב, והיינו לכאורה באותו מצב. כבר היינו בסרט הזה, עשינו את זה. זאת מערכת בחירות רביעית שלנו, לא שלישית, רביעית. 96', 99', 2009 ועכשיו.
בקטע אחר בשיחה נאמר:
מוזס: זה ברור לי. עזוב, צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה.
נתניהו: אני חושב שבשביל המדינה צריך לדאוג.
מוזס: אמרתי לך, לשמחתך אתה
המשוגע שרוצה להיות ראש ממשלה —
אז לבריאות, תהיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker