הפוליטיקה של המריחואנה: "בושה שמדינת ישראל מייצאת קנאביס"

ליצמן וארדן מתנגדים לרפורמה ליצוא הקנאביס ■ אורי אריאל, שקד וכחלון תומכים ■ נתניהו צריך עוד זמן להחליט

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר החקלאות אורי אריאל ושרת המשפטים איילת שקד בחוות גידול קנאביס שיח
שר החקלאות אורי אריאל ושרת המשפטים איילת שקד בחוות גידול הקנאביס, שיח

במארס 2016 פירסמה רשת הטלוויזיה CNN כתבה שכותרתה - ענף היצוא הבא של ישראל: קנאביס כשר? בכתבה, סוקרה היערכות תעשיית הקנאביס הישראלית לקראת האפשרות של רפורמה שתאפשר יצוא של קנאביס רפואי מישראל. בכתבה הוצג סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כ"אחד מאלו הדוחפים את המהלך" ומיד אחר כך נשמע ליצמן אומר כי "אם מה שאני מעודד יכול לעזור ולו קצת לחולים – אני שמח שעשיתי זאת".

אלא שלחקלאים וליזמים בתעשיית הקנאביס נכונה הפתעה היום (ג') - כאשר אותו ליצמן הכריז בראיון לגלי צה"ל: "בושה שמדינת ישראל מייצאת קנאביס - כי זה סם".  הוא הבהיר בכך שהוא אמנם האיש שדחף את הרפורמה שתקל על חולים ישראלים להשיג את הקנאביס לו הם זקוקים בקלות בבתי המרקחת - אבל החולים הגויים שמעוניינים בתוצרת הישראלית, או החקלאים הישראלים – התולים בענף את תקוותיהם להקלה במשבר שבו הם שרויים – מעניינים אותו פחות.

משרד הבריאות אמנם כבר הכשיר כ-80 רופאים שיוסמכו לאשר גידול קנאביס רפואי למטרות יצוא, וליצמן אף הבהיר כי הוא יחזור לתמוך ביצוא הקנאביס במידה וישתכנע שיש בכך יתרונות כלכליים מובהקים, ואין בו סכנות ביטחוניות. יתר על כן, עלתה האפשרות שחלק מהכספים שיזרמו למשק כתוצאה מהרפורמה יופנו למשרד - מה יכול היה לסייע לתמיכתו (לפי הדו"ח שהכינה הוועדה הבינמשרדית שדנה בנושא, חקיקה שתאפשר יצוא קנאביס רפואי תכניס למשק 1-4 מיליארד שקל בשנה).

אבל, ההתנגדות הזו שלו הופכת את ההכרעה בנוגע לרפורמת הקנאביס לזירת עימות פוליטית. בצד האחד, נמצאים שר האוצר משה כחלון, שמנכ"ל משרדו שי באב"ד הוא תומך מרכזי ברפורמה. גם שר החקלאות אורי אריאל דוחף את האישור ליצוא קנאביס רפואי. אריאל צירף אליו בשבוע האחרון את עמיתתו למפלגה – שרת המשפטים איילת שקד. השניים סיירו בחמישי בחוות שיח לגידול קנאביס רפואי והצטלמו בחממות כשהם מסבירים כי חשוב לנצל את היתרונות היחסיים של ישראל בתחום לטובת פתיחת התחום ליצוא. 

יעקב ליצמן
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: אילן אסייג

בראשון שעבר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון על הרפורמה בהשתתפות משרדי הממשלה הרלוונטיים – שבו הציג המשרד לביטחון פנים נתונים, שלדבריו הם חדשים, בנוגע לסכנת הזליגה של הקנאביס מהחוות העוסקות בגידולו למטרות רפואיות – לטובת שימושים שאינם בריאותיים בשוק הישראלי. בסוף הדיון ביקש נתניהו לדחות את ההחלטה בנושא בשבועיים, עד שפרופסור אבי שמחון מהמועצה הלאומית לכלכלה יבחן את הכדאיות הכלכלית של היצוא פעם נוספת, ומשרדי האוצר והחקלאות יגיעו להסכמות עם המשרד לביטחון פנים בנוגע לדרך למניעת סכנות הזליגה של הגידולים.

שר החקלאות אורי אריאל אמר היום בשיחה עמו: "יש מבחינתנו חשיבות גדולה לאישור יצוא הקנאביס הרפואי - הן כדי לעזור לבני אדם בכל העולם שסובלים סבל נוראי, הן כדי לתרום להכנסות המדינה – ולענף הזה יש פוטנציאל להניב למדינה מיליארדי שקלים, והן כדי לפתח עוד ענף לחקלאות הישראלית. אם נקדם את הרפורמה עכשיו נזכה להקדים את יתר מדינות העולם בתחום ב-7-5 שנים.

"אנחנו עובדים בימים אלו על ההסכמות האפשריות עם המשרד לביטחון פנים – שהבעיה שלו נוגעת בעיקר לתקנים שהוא זקוק להם. המשטרה, לדוגמה, אומרת שהיא צריכה עוד כוח אדם כי יש הרבה חוות ואנחנו שוקלים לצמצם את מספר האזורים שבהם ניתן לגדל את הקנאביס כדי שלא יהיה צורך לאבטח חוות בכל הארץ. אפשרות נוספת היא להתחיל את אישור היצוא כניסוי – ולהגביל אותו באופן התחלתי רק לארצות מסוימות. בדרך זו נוכל לבצע פיילוט של הרפורמה לשנה-שנתיים ולראות איך להתקדם משם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker